Jak oświetlić pomieszczenia znajdujące się w mieszkaniu?

Meble, podłogi, a także różnego rodzaju dekoracje to elementy, które powinny tworzyć spójną całość w mieszkaniu, jednak nie powinniśmy zapominać o jeszcze jednym bardzo ważnym czynniku, a mianowicie o oświetleniu.

Prawidłowe oświetlenie poszczególnych stref mieszkania nie tylko pomoże podkreślić atuty wnętrza, ale dodatkowo zapewni dobry nastrój i efektywność pracy, pomagając nam się również zrelaksować. Jeszcze do niedawna nie przykładaliśmy zbyt dużej wagi do oświetlenia, montując przede wszystkim jedną lampę na suficie, jednak z czasem zaczęło się to zmieniać. Obecnie decydując się na zamontowanie lamp, musimy wziąć pod uwagę zarówno potrzeby domowników, jak i funkcje, które spełniać ma kuchnia, jadalnia, łazienka, czy też sypialnia. Jak zatem właściwie oświetlić wymienione powyżej pomieszczenia, aby czuć się w nich komfortowo?

Salon

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu jest z pewnością salon, w którym spędzamy sporą ilość czasu, odpoczywając i przyjmując gości. Do tej pory w salonie decydowaliśmy się na zamontowanie jednej lampy sufitowej z mocnym źródłem światła, jednak takie rozwiązanie już dawno odeszło do lamusa. Obecnie w pokoju dziennym powinniśmy stawiać raczej na kilka różnych źródeł światła, które najlepiej, aby były zróżnicowane. Na co warto zatem postawić? Z pewnością na główne światło oświetlające strefę wypoczynkową, które będzie sprzyjało relaksowi, a także sprawi, że poczujemy się bezpiecznie w tym właśnie pomieszczeniu. Nie należy przy tym zapominać o świetle punktowym, które pomoże podkreślić detale znajdujące się w pomieszczeniu, co uzależnione jest głównie od jego aranżacji.

Kuchnia

Drugim bardzo ważnym pomieszczeniem każdego mieszkania jest kuchnia, w której również spędzamy wiele czasu, przygotowując codzienne posiłki. W tym właśnie pomieszczeniu w odpowiedni sposób powinniśmy podkreślić strefę roboczą, montując oświetlenie pod wiszącymi szafkami, nad blatem. W sytuacji, gdy kuchnia połączona jest z jadalnią, nie należy zapominać o oświetleniu stołu, montując najlepiej lampę, która będzie nad nim zwisała. Bardzo ważne jest również oświetlenie zlewu oraz kuchenki, co z pewnością pomoże nam w codziennym gotowaniu oraz zmywaniu naczyń. W kuchni idealnie sprawdza się oświetlenie LED, ponieważ ma ono ciepłą barwę bieli i nie męczy naszych oczu drganiami.

oświetlenie do sypialni

Sypialnia

W sypialni warto postawić na kilka rodzajów światła, które rano pomoże nam się przebudzić, a wieczorem zapewni relaks i uspokojenie. Ciepłe barwy światła w odpowiedni sposób pomagają nam przygotować się do snu, natomiast chłodniejsze barwy sprzyjają odpoczynkowi i pomagają nam się uspokoić po ciężkim dniu spędzonym w pracy. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które warto zastosować w sypialni są nowoczesne lampy ledowe, dzięki którym możemy sterować zarówno barwą, jak i natężeniem światła.

Pokój dziecięcy

W pokoju dziecięcym warto zdecydować się na zamontowanie kilku źródeł światła, rozmieszczając lampy tak, aby dziecko nie miało do nich żadnego dostępu (nie licząc lampki postawionej na biurku). Najlepiej w tym pomieszczeniu sprawdzają się lampy LED-owe, ponieważ nie ulegają one nagrzewaniu. W przypadku bardzo małych dzieci warto postawić na specjalne czujniki ruchu, które montuje się przy łóżku. Gdy dziecko przebudzi się w nocy, delikatne światło pomoże wówczas rozjaśnić pokój. Jeśli chodzi natomiast o nieco większe dzieci, to potrzebują one dobrego oświetlenia biurka, które nie powinno być zbyt intensywne a jego temperatura barwowa powinna być neutralna.

oświetlenie łazienki

Łazienka

Ostatnim pomieszczeniem, na które należy zwrócić uwagę, montując oświetlenie jest łazienka, w której bywa dosyć wilgotno, dlatego też w przypadku tego właśnie pomieszczenia należy stawiać na oświetlenie spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa. W łazience warto zdecydować się na główne światło zamontowane na suficie, a także na lampy rozmieszczone albo nad lustrem, albo po jego obydwóch stronach. W nowoczesnych łazienkach coraz częściej stosuje się dodatkowo taśmy LED, które nadają pomieszczeniu nieco intymnego charakteru.