Wilgoć, pleśń, grzyb – jak im skutecznie zapobiegać?

Odkrycie wilgoci w piwnicy lub w domu powoduje najczęściej zdziwienie, rozgoryczenie i złość. Jeżeli efekty działania podciągania kapilarnego ujawniają się, to znaczy, że czeka nas ciężka przeprawa. Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Pojawienie się wilgoci wymaga natychmiastowej reakcji. Jakie lokalizacje są narażone? Przede wszystkim stare budownictwo, a także historyczne budowle, jak te w Krakowie. Skarby narodowe znajdują się pod ochroną konserwatora zabytków, podobnie, jak niektóre prywatne kamienice. Wszelka ingerencja mechaniczna mająca na celu odprowadzenie nadmiaru wody jest najczęściej zakazana. Dotyczy to także innych inwazyjnych metod. Z kolei te nieinwazyjne nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty lub mają one charakter tylko doraźny. Jak w takim razie walczyć z tymi przeciwnościami?

Osuszanie budynków – Kraków wie, jak to robić

Warto określić skąd w ogóle bierze się wilgoć. Wynika to przede wszystkim z wysokiego poziomu wód gruntowych lub bliskości źródła wody np. zbiornik, lub rzeka. Utrzymująca się wilgoć wsiąka w fundamenty, a później podciąganie kapilarne dopełnia dzieła zniszczenia. Na pewno nie od razu, ale z upływem czasu ściana jest tak zniszczona, że nie można jej uratować. Szkoda stracić w ten sposób majątek lub skarb historyczny. Istotne jest, że mury budowane w starych technologiach są bardzo podatne na „picie” wody. Sprawia to, że pojawia się ona w piwnicy, a następnie wędruje na wyższe kondygnacje. Doprowadza to do powstawania pleśni, która ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Bardzo istotne jest wówczas działanie doraźne, ale także skuteczne długofalowe zabezpieczenie przed wilgocią. Przydatne informacje na ten temat znaleźć można na osuszanie Kraków tj. na https://www.aquapol.pl/krakow/.

Skuteczna metoda walki z wilgocią

Wiemy już, że metody inwazyjne nie zawsze są możliwe do wdrożenia. Z kolei te nieinwazyjne mogą być bardzo kosztowne, a ich efekty chwilowe. System Aquapol to rozwiązanie, które w dużym skrócie polega na odwróceniu podciągania kapilarnego. Co to oznacza? Mianowicie to, że zaraz po instalacji woda w murach zmierza w odwrotnym kierunku. Pozwala to na osuszenie pomieszczeń i odpowiednie ich odnowienie, a także dodatkowe zabezpieczenie. System nie wymaga podłączenia do źródła energii elektrycznej. Docenią to wszyscy, którzy osuszali piwnice lub mieszkania potężnymi osuszaczami. Potrzebowały one dużo energii, co przekładało się na wysokie rachunki za prąd.

W wypadku systemu Aquapol nie ma takiej potrzeby, co pozwoli sporo zaoszczędzić, a przy tym efektywnie osuszyć pomieszczenie. Dwudziestoletnia gwarancja jest poniekąd wyznacznikiem solidności tego rozwiązania. Okresowe serwisy są integralną częścią współpracy a ewentualne czynności optymalizacyjne działanie rozwiązania ujęte są w ramach nieodpłatnej wizyty technika-laboranta.  Wszyscy zmęczeni uciążliwą walką powinni spróbować tego rozwiązania. Sprawdziło się ono w Polsce oraz w innych państwach europejskich, sprawdza się także w Krakowie.

Osuszanie budynku to zwykle wymagające i kosztowne zadanie. Zwłaszcza jeśli mówimy o budynkach z poprzednich epok, w których nie można zastosować inwazyjnych metod. Istnieje jednak rozwiązanie w postaci systemu Aquapol, które odwróci negatywny trend zwiększania się zawilgocenia naszych domów. Warto więc przekonać się na własnej nieruchomości o wyższości tego rozwiązania nad kosztownymi alternatywami.

Artykuł sponsorowany