Tradycyjna rynna czy nowoczesny system ukryty – co wybrać?

rynna

Jednym z niezbędnych elementów wykończenia domu są systemy rynnowe. Hitem ostatnich lat stały się innowacyjne systemy bezokapowe. Sprawdź, czym różnią się od klasycznych rynien i czy pasują do Twojego domu. 

Głównym zadaniem rynny jest zbieranie wody pochodzącej z opadów atmosferycznych, izolując ją jednocześnie jak najbardziej od krawędzi ścian budynku. Zapewniają one dachowi trwałość oraz bezpieczeństwo. Rynek oferuje klientom duży przekrój systemów rynnowych. Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się system rynien ukrytych, który jest bardziej zaawansowany technologicznie od jego klasycznego odpowiednika.

Rynny tradycyjne

Klasyczne systemy rynnowe składają się z wielu elementów. W jego skład wchodzą rynny, rury spustowe oraz elementy mocujące. Wykonane są z różnych materiałów. Klient może wybierać spośród takich rynien jak:

– rynny stalowe,

– rynny miedziane,

– rynny aluminiowe,

– rynny PCV,

– rynny drewniane.

Poza wyborem materiału, z jakiego jest stworzony system rynnowy, istotny jest także kształt oraz  wielkość rynny. Żeby dobrze spełniały one swoją funkcję, muszą być odpowiednio dopasowane do kąta nachylenia połaci dachu oraz powierzchni zbieranej wody. Najczęściej na rynku spotyka się rynny w odcinkach. Są również dostępne rynny ciągnione, których produkcja przebiega bezpośrednio na placu budowy. Ich dużą zaletą jest to, że są wykonywane bez konieczności docinania elementów.

Rynny ukryte

To bardzo modne rozwiązanie, dzięki któremu dom nabiera nowego charakteru. System rynien ukrytych, dostępnych na kropsystem.eu, nadaje budynkowi elegancji i nowoczesnego designu. Podstawowym założeniem tego systemu jest zamocowanie rynien wewnątrz elewacji. W jego skład poza rynnami wchodzą niezbędne elementy do ich montażu wewnątrz elewacji. Są to przede wszystkim:

 – haki maskownicy,

– maskownice zewnętrzne,

– łączniki maskownicy,

– zaślepki maskownicy,

– narożniki wewnętrzne i zewnętrzne,

– złączka rury z uszczelką,

– pasy podrynnowe i podsufitkowe,

– izolacja rury spustowej,

– kolana elastyczne,

– studzienka rewizyjna.

Montaż systemu rynien ukrytych przebiega podobnie jak tych klasycznych. Różnica polega głównie na tym, że zostaje on osłonięty maskownicą pokrytą kolorem zgodnym z kolorem elewacji.  Dzięki temu bryła budynku nabiera jednolitego kształtu, co jest szczególnie ważne w przypadku projektów nowoczesnych domów. Specjalnie zaprojektowany system bezokapowy uwzględnia wszelkie zabiegi pozwalające uchronić dach oraz ściany przed nadmiarem wilgoci.

Które rozwiązanie wybrać?

Wybierając system rynnowy, należy wziąć pod uwagę różne aspekty. Z pewnością w przypadku nowoczesnych domów wskazany jest montaż systemu rynien ukrytych. W takim przypadku należy pamiętać, że musi być on uwzględniony już na etapie projektu. Klasyczne rynny są zdecydowanie tańsze, bardziej dostępne i łatwiejsze w montażu. Stanowi to ich mocną zaletę. O ich ostatecznym wyborze można decydować na końcowych etapach budowy. Koszt systemu bezokapowego jest większy, co może ostudzić entuzjazm inwestora.

artykuł sponsorowany