Uzdatniacz czy zmiękczacz wody – co wybrać do domu?

Uzdatniacz czy zmiękczacz wody

Jeśli szukacie najlepszych systemów uzdatniania wody do swojego domu, prawdopodobnie trafiliście na systemy zmiękczania wody i systemy uzdatniania wody. Chociaż oba typy systemów są używane do uzdatniania wody, dają różne wyniki, które warto zrozumieć.

Rozważając wybór między zmiękczaczami a uzdatniaczami wody, ważne jest, aby zrozumieć, że te dwa typy systemów działają na różne sposoby i usuwają różne rodzaje zanieczyszczeń. Zmiękczacze i uzdatniacze wody są również inaczej konfigurowane, co może mieć wpływ na proces instalacji. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działa zmiękczacz i uzdatniacz wody oraz jakie są zalety i wady każdego rodzaju systemu.

Dlaczego warto zmiękczać lub uzdatniać wodę?

Być może słyszeliście o twardej wodzie, ale nie jesteście pewni, co to jest. Woda jest uważana za twardą, jeśli zawiera wysoki poziom rozpuszczonych minerałów. Te minerały twardej wody, w postaci jonów, zwykle składają się z jonów wapnia i magnezu. Najczęstszym skutkiem stosowania twardej wody są osady mineralne pozostawione na powierzchniach, które miały kontakt z nią kontakt. Te złoża mineralne są znane jako kamień kotłowy. Jeśli masz w domu twardą wodę, spójrz na armaturę w łazience lub powierzchnie, takie jak drzwi prysznicowe. Najprawdopodobniej znajdziecie osady kamienne, które są nagromadzeniem minerałów o białawym kolorze.

Powierzchnie w łazience i kuchni to nie jedyne miejsce, w którym osadza się kamień. Z czasem na wewnętrznych ścianach instalacji wodociągowej również osadza się kamień. Kamień może mieć również duży wpływ na urządzenia podgrzewające wodę, takie jak zmywarka lub podgrzewacz wody. Osadzanie się kamienia zmniejszy wydajność tych urządzeń i skróci ich żywotność. Niektórzy ludzie decydują się na zmiękczanie wody z kranu, ponieważ nie lubią wpływu twardej wody na ich ciała. Złogi mineralne pozostawione przez twardą wodę można znaleźć również na włosach i skórze. Te złogi mineralne pozbawią włosy naturalnego blasku i objętości, a także sprawią, że staną się bardziej łamliwe. Jednocześnie złogi mineralne pozostawione na skórze mogą ją wysuszać.

Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z tymi problemami jest użycie domowego zmiękczacza wody. Podczas gdy zmiękczacze wody są używane do usuwania twardych minerałów z wody, środki do uzdatniania wody są zwykle używane do usuwania chemikaliów i substancji, które nadają wodzie nieprzyjemny smak lub zapach. Ponadto niektóre uzdatniacze wody oferują pewne korzyści z miękkiej wody, podczas gdy systemy hybrydowe łączą oba procesy uzdatniania w tym samym systemie. Ale jak wybrać między uzdatniaczem a zmiękczaczem wody? Oba te systemy są zwykle instalowane w miejscu, w którym linia wodna wchodzi do domu, dzięki czemu zapewniają zmiękczoną lub uzdatnioną wodę dla całego domu. Przyjrzyjmy się, jak działa każdy system filtracji wody, aby lepiej zrozumieć, który system jest właśnie dla Ciebie.

Zmiękczacze wody

Systemy zmiękczania wody są najczęstszą metodą radzenia sobie z twardą wodą zarówno w środowisku mieszkalnym, jak i komercyjnym. Zmiękczacze wody wykorzystują proces znany jako wymiana jonowa lub odwrócona osmoza. Na poziomie funkcjonalnym systemy wymiany jonowej usuwają rozpuszczone jony mineralne z twardej wody i zastępują je jonami sodu. Większość systemów zmiękczania wody składa się z dwóch zbiorników. Zbiornik główny zawiera specjalne kulki żywiczne, które zostały pokryte jonami sodu. Drugi zbiornik zawiera słony roztwór solanki, który służy do regeneracji żywicy w zbiorniku podstawowym. Zanim woda trafi do kranu w kuchni lub łazience, przepływa przez złoże jonowymienne, w którym następuje zamiana jonów wapnia na jony sodu.Te jony mineralne wiążą się z cząsteczką wody. Aby zerwać to wiązanie, jednostki jonowymienne odciągają te jony mineralne od cząsteczki wody. Gdy woda wpływa do zbiornika podstawowego w systemie zmiękczania wody, jony mineralne są przyciągane do kulek żywicy. Gdy przyczepiają się do kulek żywicy, wypierają jony sodu. Jony sodu wiążą się z cząsteczkami wody, umożliwiając im utrzymanie zrównoważonego ładunku.

Z biegiem czasu kulki żywicy gromadzą tak wiele rozpuszczonych minerałów, że system nie będzie mógł dalej usuwać ich więcej. Z tego powodu system musi być od czasu do czasu regenerowany. W celu regeneracji systemu napełnia się zbiornik z żywicą słoną wodą ze zbiornika solanki. Woda ta wypiera jony mineralne na kulkach żywicy, zastępując je ponownie jonami sodu. Następnie cała pozostała woda w zbiorniku jest wypłukiwana z systemu przez przewód odpływowy. Zmiękczanie wody poprzez wymianę jonową to sprawdzona metoda usuwania twardej wody. Świetnie nadaje się do dostarczania dużych ilości spójnej, zmiękczonej wody. Podobnie jak większość systemów filtracji, systemy wymiany jonowej wymagają pewnego stopnia konserwacji. Proces regeneracji musi odbywać się regularnie, a właściciel musi okresowo dodawać sól w celu uzupełnienia zbiornika solanki. Zmiękczacz wody Viessmann może pomóc rozwiązać problem.

Uzdatniacze do wody

Uzdatniacze i zmiękczacze wody działają na różne sposoby i dają różne rezultaty. Większość uzdatniaczy wody to systemy bezsolne, które służą do usuwania niepożądanych substancji zmieniających smak lub zapach wody. Substancje te obejmują chlor, chloraminy, lotne związki organiczne (LZO) i gazy organiczne. Do usuwania ołowiu z wody również stosuje się uzdatniacze wody. Jak działa uzdatniacz wody? Zależy to od rodzaju uzdatniacza wody. Niektóre uzdatniacze do wody odfiltrowują niechciane substancje z wody podczas jej przechodzenia, nadając wodzie lepszy zapach. Inne uzdatniacze do wody oferują pewne korzyści z miękkiej wody, faktycznie zmieniając strukturę minerałów w wodzie. Systemy te opierają się na specjalistycznym materiale znanym jako nośniki do krystalizacji wspomaganej szablonem (TAC).

Gdy stwardniała woda przepływa przez ośrodek TAC, niewielkie ilości twardych minerałów wchodzą w reakcję z ośrodkiem TAC i łączą się, tworząc kryształy o wielkości około nanometra. Ten proces jest znany jako zarodkowanie. Kryształy powstałe podczas tego procesu są czasami określane jako „kryształy zarodkowe”. Gdy te kryształy wielkości nanometrów uformują się na nośniku TAC, ponownie dołączają do strumienia wody. Nie wszystkie twarde jony mineralne w wodzie uformowały się w kryształy. Jednak te kryształy zarodkowe są wystarczające, aby wyeliminować osadzanie się kamienia. Dzieje się tak, ponieważ pozostałe jony twardości zawarte w wodzie będą wolały wiązać się z kryształkami zarodkowymi na innych powierzchniach, takich jak wyściółka kanalizacji lub armatura łazienkowa. Środki do uzdatniania wody wykorzystujące media TAC są bardzo skuteczne w zmniejszaniu osadzania się kamienia z twardej wody. Jednocześnie większość uzdatniaczy wody, które wykorzystują media TAC, nie wymaga zewnętrznego zasilania do działania. Skutkuje to niższymi kosztami mediów w porównaniu z innymi opcjami uzdatniania twardej wody.

Najlepszy środek do uzdatniania wody dla Ciebie będzie zależał od tego, jak chcesz uzdatniać wodę. Jeśli obawiasz się narażenia na chlor lub ołów pomoże uzdatniacz wody. Jeśli jednak chcesz również skorzystać z zalet zmiękczonej wody, możesz rozważyć uzdatnianie wody, które wykorzystuje media TAC lub system hybrydowy, który łączy zarówno zmiękczanie wody, jak i uzdatnianie.

Uzdatnianie wody następuje szybko, więc nie musisz się martwić, że wpłynie to na prędkość przepływu lub będziesz musiał czekać na uzdatnioną wodę. Jeśli zastanawiasz się nad elektronicznym uzdatniaczem wody i czy działa, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że elektroniczne lub magnetyczne uzdatniacze są równie skuteczne w usuwaniu kamienia. Dostępne badania mają sprzeczne poglądy na temat ich skuteczności, co czyni je stosunkowo niesprawdzoną technologią.

Który system jest odpowiedni dla Ciebie?

Jeśli rozważasz opcje między zmiękczaczem wody a uzdatniaczem wody, warto ocenić unikalne cechy każdego systemu i zobaczyć, jak mają one zastosowanie w Twoim życiu. Oba systemy są bardzo skuteczne w zmniejszaniu wpływu twardej wody, jednak każdy system ma unikalne właściwości o których należy pamiętać.

Zmiękczacze wody:

  • Usuń twarde minerały z wody;
  • Zmiękczona woda zawiera niewielką ilość sodu;
  • Jednostka wymaga prądu i linii odwadniającej;
  • Sól należy okresowo dodawać do systemu.

Uzdatniacze do wody:

  • Usuwa chlor, chloraminy, lotne związki organiczne (LZO) i inne niepożądane zanieczyszczenia, zmieniając zapach i smak wody;
  • Energooszczędny i nie wymaga przewodu odpływowego;
  • Nie jest wymagana solanka ani sól;
  • Niektóre środki do uzdatniania wody zmieniają twarde minerały, dzięki czemu nie przyczepiają się do powierzchni i nie powodują powstawania kamienia.

Jedną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji między zmiękczaczem wody a uzdatniaczem wody, jest to, że w niektórych miastach i gminach obowiązują przepisy ograniczające stosowanie zmiękczaczy wody. Ograniczenia te, czasami nazywane ograniczeniami solanki, nie pozwalają na systemy uzdatniania wody, które spuszczają nadmiar solanki do linii odpływowej. Dzieje się tak, ponieważ wiele oczyszczalni ścieków nie wyłapuje soli, więc nadmierny poziom soli w ściekach może ograniczyć ponowne wykorzystanie tej wody.

W przeciwieństwie do tego, większość uzdatniaczy wody usuwa szkodliwe substancje z wody, takie jak ołów, chlor, chloraminy i lotne związki organiczne. Niektóre uzdatniacze do wody zapewniają również korzyści z miękkiej wody. Robią to za pomocą specjalnego materiału, na którym nadrukowano miejsca zarodkowania. Gdy twarde minerały przechodzą przez materiał, tworzą bardzo małe kryształy. Kryształy te następnie przyciągają inne twarde minerały w wodzie, tworząc strukturę, która nie tworzy osadów ani kamienia.

Zarówno uzdatniacze wody, jak i zmiękczacze wody to świetne rozwiązania do uzdatniania wody. Podstawowy proces, który napędza te dwa systemy miękkiej wody, jest zasadniczo inny i każdy ma inne wymagania. Instalacja uzdatniaczy wody jest zwykle bardziej elastyczna, ponieważ nie wymaga przewodu odpływowego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.hydrotermo.pl

artykuł sponsorowany

Najlepsi producenci armatury łazienkowej. Jakie marki warto wybierać?