5 powodów, dla których fotowoltaika się opłaca

Rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się z zawrotną prędkością. Eksperci szacują, że do końca 2020 roku łączna moc instalacji może sięgnąć nawet 2,5 GW! Zastanawiasz się, z jakiego powodu to właśnie fotowoltaika jest wybierana tak chętnie? Dowiedz się więcej na temat korzyści płynących z montażu instalacji PV i sprawdź, czy to również rozwiązanie dla Ciebie. Oto lista najważniejszych zalet tego rozwiązania.

Rachunki za prąd niższe nawet o 90% rocznie

Ile obecnie płacisz za zużycie energii elektrycznej w domu? Zauważyłeś, że ta kwota systematycznie wzrasta? Ceny prądu rosną i można się spodziewać, że sytuacja się nie poprawi. Wręcz przeciwnie. I chociaż panele fotowoltaiczne nie uwolnią Cię w 100% od rachunków z zakładu energetycznego, mogą je znacząco obniżyć i zapewnić Ci dużą niezależność od podwyżek. W wielu przypadkach oszczędności wynoszą nawet 80-90%. To ogromna różnica, która mocno odbija się na budżecie domu.

Jednorazowy koszt inwestycji

Fotowoltaika pozwala przekształcać promieniowanie słoneczne w prąd o takich samych parametrach jak ten docierający z sieci. Różnica jest taka, że powstaje on zupełnie bezkosztowo. Również samo funkcjonowanie instalacji na co dzień nie generuje dodatkowych kosztów – dobrze zamontowana, pracuje bezawaryjnie, a czas jej działania wyniesie nawet do 25 lat.

Mimo iż koszt instalacji może się wydawać wysoki, możesz oczekiwać zwrotu z inwestycji już po kilku latach. W kolejnych osiągasz wyłącznie zyski – opłacalność rośnie więc z czasem.

Zwrot nadwyżek energii

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o OZE, każdy właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej, tj. instalacji o mocy do 50 kWp, ma możliwość magazynowania nadwyżek wyprodukowanego prądu w zakładzie energetycznym. Kiedy zaś będą mu potrzebne, sieć ma obowiązek ją „oddać”, rozliczając się zgodnie z zasadą net-meteringu.

Na czym polega net-metering? Mówiąc najkrócej, za każdą wyprodukowaną 1 kWh, którą prześlesz do zmagazynowania do zakładu energetycznego, otrzymasz zwrot 0,7 lub 0,8 kWh. Jego wysokość jest uzależniona od mocy instalacji – wyższy otrzymują posiadacze instalacji do 10 kWp.

Możesz się jednak zastanawiać, czy w polskich warunkach klimatycznych jest w ogóle możliwe wytworzenie nadwyżek prądu przez instalację PV. Tak! Nowoczesne panele fotowoltaiczne, zwłaszcza monokrystaliczne, są bardzo wysoko wydajne. Dlatego w szczególności latem, gdy liczba godzin słonecznych jest duża, a zapotrzebowanie na prąd mniejsze (bo nie potrzeba go np. w dużej ilości na ogrzewanie), ilość wyprodukowanej energii może być zbyt duża na bieżące potrzeby. Wówczas za pośrednictwem licznika dwukierunkowego nadmiar jest przesyłany do sieci. Na jej odbiór masz cały rok! Przyda się np. zimą – zwłaszcza jeśli korzystasz z ogrzewania na prąd.

Możliwość uzyskania dofinansowania

Instalacje PV są objęte różnego rodzaju dotacjami z programów wspierających korzystanie z odnawialnych, ekologicznych źródeł energii. To np. rządowy program „Mój prąd”, jak również rozmaite projekty unijne, a także realizowane w ramach zadań własnych samorządu. Uzyskane kwoty dofinansowania znacznie obniżają początkowy wydatek na panele, co jeszcze bardziej przyspiesza uzyskanie zwrotu z inwestycji.

Sprawny montaż

Montaż instalacji najczęściej nie jest uciążliwy. Do jego przeprowadzenia jest potrzebne miejsce na umieszczenie modułów fotowoltaicznych na dachu (lub w wyjątkowych przypadkach na gruncie) oraz na inwerter, czyli urządzenie, które przetwarza energię słoneczną na prąd płynący w gniazdkach. Samo wykonanie prac nie trwa dłużej niż kilka dni.

Oczywiście zanim do tego dojdzie, potrzebne są przygotowania. Jak wyjaśnia ekspert z firmy Erato Energy, która specjalizuje się w fotowoltaice, konieczne jest przede wszystkim:

  • dopasowanie instalacji do zapotrzebowania budynku na energię (teraźniejszego i przyszłego),
  • precyzyjne wybranie miejsca umieszczenia paneli PV (najlepiej w południowym kierunku, w miejscu niepodatnym na zacienienie),
  • dobranie komponentów systemu,
  • zgłoszenie do zakładu energetycznego chęci wymiany licznika na dwukierunkowy.

Co ważne, montaż instalacji fotowoltaicznej nie wymaga uzyskania pozwolenia.

Reasumując, fotowoltaika jest rozwiązaniem, które może znacznie obniżyć koszty korzystania z energii elektrycznej, a jednocześnie jest przyjazna środowisku naturalnemu i łatwa w obsłudze na co dzień. Dlatego warto rozejrzeć się na rynku i zdecydować się na współpracę ze specjalistami w tym zakresie. Wstępna wycena kosztów i zysków pozwoli podjąć świadomą decyzję o tym, czy przydomowa elektrownia słoneczna to również rozwiązanie dla Ciebie.

Artykuł sponsorowany

Nowy system rozliczania – czy fotowoltaika wciąż się opłaca?