Oświetlenie salonu – o czym warto pamiętać?

oświetlenie salonu

W salonie spędzamy najwięcej czasu, także po zmroku. To centrum domu, gdzie wypoczywamy, bawimy się, niekiedy jemy czy spotykamy się ze znajomymi. Dlatego też warto zadbać o to, aby był on odpowiednio oświetlony. O czym warto pamiętać?

Pokój dzienny łączy ze sobą kilka funkcji, dlatego należy też właściwie go oświetlić. W związku z tym jedna lampa ogólna u sufitu to za mało, aby salon wyglądał dobrze i odpowiadał potrzebom domowników.

Jakie lampy wybrać do salonu?

Przede wszystkim ważne jest oświetlenie ogólne, które mogą zapewnić żyrandole, plafony czy oczka świetlne zamontowane w suficie podwieszanym. Będzie ono rozświetlało całą przestrzeń. Dobrym sposobem jest również zastosowanie oświetlenia szynowego.

Oprócz lampy ogólnej warto zdecydować się również na mniejsze lampy dekoracyjne, które mają również praktyczne zastosowanie. Lampka stojąca umieszczona przy fotelu lub kanapie przyda się podczas czytania – najlepiej, aby miała regulowany klosz i pozwalała na skierowanie snopu światła w danym kierunku. Lampkę stołową można umieścić również przy telewizorze – wtedy światło będzie rozproszone i tym samym oczy nie będą się tak męczyły.

Gdy w salonie znajduje się witryna, a na ścianach obrazy czy grafiki, można pomyśleć też o ich podświetleniu. Doskonale nadają się do tego lampki LED-owe, które pobierają mało energii.

Ciekawym pomysłem będzie niskie zawieszenie oświetlenia nad stolikiem lub stołem jadalnianym. Warto jednak zdecydować się na takie rozwiązanie tylko wtedy, gdy nie będą one przeszkadzały w innych czynnościach, na przykład w oglądaniu telewizji.

Jak dobrać barwę światła?

Dzisiaj w sprzedaży znajdują się nowoczesne systemy pozwalające na dynamiczną zmianę światła w zależności od okoliczności – taką funkcję posiadają również lampy Philips z serii LivingColors Iris, które wykorzystują nowoczesne diody LED i są w stanie świecić aż w 16 milionach kolorów. Ponadto są wyposażone w funkcje przyciemniania i regulowania intensywności kolorów.

Zasadniczo do ogólnego oświetlenia najlepiej wybrać barwę neutralną, która ma najbardziej wszechstronne zastosowanie, na przykład będzie doskonała podczas spotkań. Z kolei oświetlenie z wykorzystaniem miękkich, ciepłych barwowo żarówek sprawdzi się podczas relaksu.

Z kolei vibia oświetlenie z wykorzystaniem miękkich, ciepłych barwowo żarówek sprawdzi się podczas relaksu.