Najczęstsze awarie koparek

awarie koparek

Maszyny budowlane są nieodzownym elementem każdej budowy, pozwalają na wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji. To one wykonują najcięższe prace i mają wpływ na przyspieszenie całego procesu inwestycyjnego. Dzięki nim praca ludzi jest znacznie lżejsza. Niestety, jak każde urządzenie, maszyny budowlane mogą ulec awarii. Każdy przestój maszyn budowlanych przekłada się na wymierne straty finansowe i opóźnienia w realizacji całej inwestycji. W takim przypadku dobrym zabezpieczeniem jest stała współpraca ze sprawdzonym serwisem maszyn budowlanych, który szybko usunie awarię.

Najczęstsze awarie maszyn budowlanych

Koparki, koparko ładowarki oraz dźwigi to najbardziej eksploatowane maszyny budowlane i to one najczęściej ulegają awarii. Po prostu, poszczególne części, układy ulegają naturalnemu zużyciu i należy je wymienić lub naprawić. Często przyczyną awarii są także błędy popełniane przez operatorów maszyn i niestaranność w ich obsłudze. Naprawa koparek musi być wykonana przez specjalistyczny serwis, ponieważ wbrew pozorom są to maszyny bardzo skomplikowane.

Awarie układu gąsienicowego

Zdecydowana większość koparek oraz dźwigów porusza się na gąsienicach, co umożliwia wykonywanie prac na nawet bardzo trudnym terenie. Usterki najczęściej mają przyczyny eksploatacyjne spowodowane dużymi obciążeniami i nierównym podłożem.

Na zużycie szczególnie narażone są łańcuchy gumowe, które szybko ulegają zużyciu. Zwlekanie z ich wymianą może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia koparki lub dźwigu.

Praca koparki

Awarie silnika

W maszynach budowlanych z reguły stosowane są silniki spalinowe. Podobnie, jak wszystkie inne jednostki napędowe, wymagają one sprawdzania poziomu płynów chłodniczych, oleju. Zaniedbanie tych czynności może doprowadzić do zatarcia silnika.

Inne najczęściej występujące awarie silnika to uszkodzenia tłoków, pęknięcie pierścieni tłokowych, uszkodzenie turbiny lub zatarcie łożyska korbowego. W każdym z tych wypadków konieczna jest interwencja wyspecjalizowanego serwisu.

Awarie układu hydraulicznego

Sprawnie funkcjonujący układ hydrauliczny w koparce należy do jednego z najważniejszych, to on pozwala operatorowi sprawnie operować wysięgnikiem i znajdującymi się na jego końcu łyżkami lub innym osprzętem.

Częstą przyczyną usterki są wycieki płynu hydraulicznego i skoki ciśnienia, które mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia pompy hydraulicznej.

Awarie układu chłodzenia

Układ chłodzenia maszyn budowlanych odpowiada nie tylko za prawidłową pracę silnika, ale także za utrzymanie odpowiedniej temperatury w innych podzespołach.

Przede wszystkim najczęściej awarii ulegają wentylatory i pompy wody, dlatego trzeba regularnie dokonywać ich przeglądu, a w razie oznak ich zużycia wymienić na nowe.

Awarie układu elektrycznego

Koparki pracują w bardzo rożnych warunkach atmosferycznych, ale zwłaszcza zimą ich układ elektryczny narażony jest na działanie wilgoci i temperatur. To niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego systemu.

W celu zapewnienia bezawaryjnego działania układu elektrycznego należy okresowo sprawdzać klemy, styki i wszelkiego rodzaju wtyczki. Jeżeli noszą znamiona zaśniedzenia, rdzy, należy je oczyścić lub wymienić na nowe.

Jak uniknąć awarii maszyn budowlanych

Zawsze jest lepiej zapobiegać, niż później naprawiać różnego rodzaju usterki. Przede wszystkim jest to znacznie mniej kosztowne, ale także zapobiega nieprzewidzianym przestojom w pracy maszyny budowlanej i opóźnieniom w realizacji inwestycji.

Wszystkie maszyny transportu bliskiego podlegają nadzorowi UDT (Urząd Dozoru technicznego) i podlegają obowiązkowym przeglądom okresowym, które muszą być odnotowane w dokumentacji pojazdów i dokumentacji firmy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przeglądu może dokonywać tylko serwis posiadający uprawnienia UDT, a jego pracownicy przeszli odpowiednie szkolenia i zdali egzaminy kwalifikacyjne. Dzięki temu zagwarantowane jest bezpieczeństwo użytkowania maszyny budowlanej, pracownika i osób znajdujących się w obszarze wykonywanych prac.

Systematyczne przeglądy konserwatorskie w dużej mierze eliminują także niespodziewane awarie maszyn budowlanych. Podczas przeglądu pracownik serwisu ma możliwość wykrycia zużycia niektórych części, drobnych usterek oraz udzielić wskazówek dotyczących bieżącej obsługi pojazdu.

Jak wybrać serwis naprawy koparek

Sprawność sprzętu budowlanego to dla firm budowlanych priorytet, dzięki temu mogą uniknąć nieprzewidzianych przestojów w pracy. Dla dużych firm jest to mniejszy problem, bowiem najczęściej dysponują dodatkowym taborem zastępczym.

Zupełnie inaczej jest w przypadku małych firm, które mają do dyspozycji jedną koparkę lub koparko ładowarkę. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie stałej współpracy z uprawnionym serwisem, który będzie dokonywał okresowych przeglądów i dokonywał napraw w stosunkowo krótkim czasie. Taki serwis musi posiadać mobilny serwis, który w krótkim czasie dotrze na plac budowy i będzie posiadał niezbędne narzędzia oraz części zastępcze.

Stala współpraca z serwisem napraw maszyn budowlanych niesie za sobą także całkiem wymierne korzyści. W takim przypadku firmy budowlane mogą liczyć na atrakcyjne rabaty lub niższe opłaty w ramach ustalonego abonamentu.

Artykuł sponsorowany