Szezlong – jakie są rodzaje i do jakich wnętrz pasuje?

Szezlongi przez wiele lat kojarzyły się głównie z muzeum. Mebel, który służył do relaksu i wypoczynku nie bardzo pasował do blokowych wnętrz w siermiężnej, prl-owskiej Polsce. Na szczęście czasy mieszkań urządzonych meblościankami kupionymi na kartki już minęły. 

Jeśli chcesz osiągnąć efekt niepowtarzalnego i niebanalnego salonu – rozważ opcję umieszczenia w nim szezlongu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów leżanek, zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym, pełnym przepychu stylu. Szezlong we wnętrzu nadaje mu oryginalnego sznytu, często stanowiąc podstawę ciekawej aranżacji.

Czym jest szezlong?

Szezlongi, w kształcie w jakim obecnie je znamy, pojawiły się w Europie około 1600 roku na fali fascynacji kulturą antyczną. W swoim kształcie nawiązywały do kline – leżanek, z których korzystali zamożni, starożytni Grecy i Rzymianie, między innymi w czasie uczt. 

Livia - Adriana Furniture

W siedemnastowiecznej Francji tapicerowany szezlong był symbolem bogactwa oraz dobrego pochodzenia. Umieszczano go w gabinecie pana domu, aby mógł w ciągu dnia wypocząć i zrelaksować się. Kolejne stulecie to rozkwit popularności tego mebla, do dziś kojarzy się przede wszystkim ze stylem rokoko, zapoczątkowanym przez Ludwika XV.

Szezlong nazywany bywa łóżkiem dziennym. Swoim kształtem przypomina skrzyżowanie łóżka z fotelem. Teoretycznie służy do wypoczynku jednej osobie, ale niektóre konstrukcje pozwalają na leniuchowanie we dwoje lub troje.

W jakich wnętrzach sprawdzi się szezlong?

Szezlong pasuje do niemal każdego stylu. Na rynku dostępny jest taki wybór propozycji, że bez problemu znajdziemy leżankę, która odnajdzie się we wnętrzu skandynawskim, rustykalnym, klasycznym, minimalistycznym.

Tapicerowana pluszem leżanka może stanowić nieodzowny element wystroju wnętrza inspirowanego buduarem gwiazdy kina albo stylem glamour. Wpasuje się nawet do loftu, jeśli nie wierzysz, zerknij na modele szezlongów tutaj:https://adrianafurniture.com/22-szezlongi.  

Artykuł sponsorowany