Jak trzykrotnie obniżyć cenę wykupu gruntu pod garażem

garaże

Zgodnie z nową ustawą, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku, staniemy się automatycznie właścicielami gruntów pod budynkami, na których znajdują się nasze mieszkania oraz garaże. Wykup własności gruntu będzie bardzo kosztowny tj. 20-krotność  dotychczasowej opłaty rocznej. Jednak nowa ustawa daje możliwość trzykrotnego obniżenia ceny, którą będziemy musieli zapłacić za grunt związany z garażem. Trzeba jednak działać szybko.

Każdy właściciel mieszkania oraz garażu musiał dotychczas uiszczać corocznie opłatę z tytułu użytkowania wieczystego. Opłaty te w takim mieście jak Warszawa potrafiły wynieść nawet kilka tysięcy złotych za jedno miejsce postojowe w garażu. Związane jest to z dwoma czynnikami – wartością gruntu, na którym stoi budynek, w którym znajduje się garaż, oraz opłatą trzykrotnie wyższą niż w przypadku mieszkań (w przypadku mieszkań opłata wynosiła 1% wartości gruntu, natomiast w przypadku garażu już 3%).

W dniu 1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste zamieniło się w prawo własności, ale niestety nie za darmo. Ceną, którą przyjdzie nam zapłacić jest 20-krotność naszej dotychczasowej opłaty rocznej. Pamiętać też trzeba, że w przypadku garażu nie będzie żadnej bonifikaty, gdyż  dotyczy ona tylko mieszkań. Przykładowo, jeśli do tej pory płaciliśmy rocznie 1 000 zł. za garaż, to cena wykupu wyniesie 20 000 zł.  Tę cenę można jednakże obniżyć jak twierdzi radca prawny dr Stanisław Witkowski gdyż nowa ustawa daje możliwości zmiany wysokości opłaty rocznej z 3% na 1%. W omawianym przykładzie powinno to dać cenę wykupu 6.667 zł., czyli możemy zaoszczędzić  nawet 13 333 zł.

Kluczowym dla uzyskania niższej stawki jest konieczność podjęcia szybkiego działania, gdyż ustalenie ceny wykupu następuje tylko raz i później nie można jej zmienić. Cenę ustala aktualny właściciel gruntu, czyli samorząd albo państwo. Należy się spodziewać, że będzie ona ustalona na zdecydowanie wysokim poziomie tj. tak jak w powyższym przykładzie  20.000 zł. Po otrzymaniu takiej informacji z Urzędu mamy tylko 1 miesiąc na podjęcie działań. Później  po upływie terminu cena ta staje się obowiązująca bez możliwości jej zmiany. Dlatego przed upływem miesiąca trzeba złożyć wniosek o wydanie przez właściciela gruntu decyzji, od której później będziemy mogli się odwołać. Ze względu na okoliczność obniżenie ceny nie jest w interesie właściciela gruntu, ponieważ dostanie mniej pieniędzy i prawie na pewno nie zgodzi się na dobrowolną zniżkę. Trzeba będzie podjąć starania prawne i zmusić go do obniżenia ceny włącznie z drogą sądową. W takiej sytuacji wskazane jest skorzystanie z fachowej pomocy prawnika, który pomoże nam przejść przez wszystkie etapy odwołania w obronie naszych interesów.

Stanisław Witkowski z Kancelarii Prawnej Zofia Krakowian Witkowska i Wsp
dr Stanisław Witkowski z Kancelarii Prawnej Zofia Krakowian Witkowska i Wsp. sp. k.

Autorem artykułu jest radca prawny dr Stanisław Witkowski z Kancelarii Prawnej Zofia Krakowian Witkowska i Wsp. sp. k.
***
Kancelaria Prawna Zofia Krakowian Witkowska i Wsp. sp.k. jest kancelarią prawną zrzeszającą radców prawnych i adwokatów różnych specjalności, posiadających wieloletnią praktykę. Zajmuje się obsługą zarówno osób fizycznych jak i też firm polskich i zagranicznych.