Jakiego robota sprzątającego wybrać?

Od kilku lat niezwykle dużą popularnością cieszą się w naszym kraju automatyczne roboty sprzątające. Są to kompaktowe, nowoczesne urządzenia pozwalające na odkurzanie powierzchni płaskich bez udziału człowieka (według ustalonego uprzednio harmonogramu). Przy wyborze omawianego sprzętu powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, tak aby w stu procentach spełnił nasze indywidualne oczekiwania.

Ogólna zasada działania i główne rodzaje dostępne na rynku

Standardowy robot sprzątający jest obsługiwany za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie albo dedykowanego pilota. Ze względu na niewielki rozmiar i płaski kształt dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, takich jak choćby przestrzeń między kanapą a podłogą.

Dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu wystarczy zaprogramować czas i zakres pracy urządzenia, a następnie postawić je na wybranej powierzchni. Przemieszcza się ono w taki sposób, że skutecznie omija wszelkie przeszkody. Nie wymaga przy tym podłączenia do gniazdka elektrycznego, gdyż posiada wbudowany akumulator.

W sklepach znajdziemy roboty zróżnicowane pod względem funkcjonalności. Powszechnie wykorzystywane są zwłaszcza zwykłe modele odkurzające, choć z pewnością warto zainteresować się też modelami mopującymi oraz hybrydowymi. Te ostatnie są świetnie przystosowane zarówno do usuwania kurzu, jak i zmywania zanieczyszczeń.

Poruszanie się i sterowanie

Decydując się na zakup robota sprzątającego, nie można zapomnieć o zweryfikowaniu jego nawigacji. W małym domu jednorodzinnym bądź mieszkaniu sprawdzi się konstrukcja czujnikowa oferująca trzy tryby ruchu — losowy, krawędziowy i miejscowy. Zapewni ona w pełni komfortowe sprzątanie, perfekcyjnie dostosowane do aktualnych potrzeb użytkownika.

Z kolei w przypadku dużego obiektu z wieloma pomieszczeniami lepiej postawić na model wyposażony w skomplikowane algorytmy nawigacyjne i kamery, który w oparciu o zgromadzone dane samodzielnie stworzy mapę obszaru przeznaczonego do uporządkowania.

Dodatkowo bez naszego udziału powróci do stacji dokującej w razie wyczerpania akumulatora. Jeśli zaś chodzi o sterowanie, to powinno się ono odbywać z poziomu panelu umieszczonego na obudowie albo aplikacji mobilnej (najwygodniejsze rozwiązanie).

Szczegółowe parametry

Aby obsługa robota sprzątającego sprawiała przyjemność, musi on posiadać konkretne parametry eksploatacyjne. Spore znaczenie ma pojemność akumulatora, przekładająca się bezpośrednio na czas pracy. Uniwersalna wartość to około 2500 mAh, bo w zupełności wystarcza na ponad dwie godziny nieustannego działania sprzętu.

Kolejnym istotnym elementem jest długość ładowania robota — najlepiej, jeśli czynność ta zajmuje maksymalnie trzy godziny. Liczy się ponadto moc silnika, wpływająca na wydajność konstrukcji i siłę ssania. 30 W to rezultat stosunkowo słaby, natomiast 35-40 W zadowoli większość osób. Ostatni kluczowy parametr to pojemność zbiornika przeznaczonego na odpadki. Przyda się co najmniej 0,7 litra, ponieważ pozwoli na wykonanie kilku pełnych cykli odkurzania na rozległym metrażu.

Jeśli jesteś zainteresowany robotami sprzątającymi sprawdź ranking robotów sprzątających.

Artykuł sponsorowany