Usuwanie oznakowania poziomego – jak robić to poprawnie?

Usuwanie oznakowania poziomego
Zmiana organizacji miejsca pracy lub aranżacja nowego zakładu wymagają szczególnego przyłożenia wagi do usunięcia oznakowania poziomego, które wyznaczało poszczególne strefy w halach produkcyjnych i magazynach. Dowiedz się, jak zrobić to skutecznie i bez narażania powierzchni na uszkodzenia.

Usuwanie oznakowania poziomego – skorzystaj z usług profesjonalnej firmy

Namalowanie linie lub połacie z farby czy żywicy epoksydowej są wytrzymałe i odporne na ścieranie oraz zniszczenia w wyniku kontaktu z chemikaliami oraz czynnikami biologicznymi. W związku z tym ich usunięcie wymaga profesjonalnych metod, gdyż w przeciwnym razie można uszkodzić lub zniszczyć posadzkę przemysłową. Dlatego usuwanie oznakowania poziomego powinno się powierzyć działającym na rynku firmom, które specjalizują się w malowaniu linii oraz usuwaniu oznaczeń i piktogramów.

Chemiczne metody usuwania oznakowania poziomego

Metody chemiczne są skuteczne oraz bezpieczne zarówno dla powierzchni, jak i wyposażenia hali oraz pracowników, którzy w czasie usuwania oznakowania przebywają w pobliżu stref, w których prowadzone są prace polegające na usuwaniu linii i piktogramów. Chemiczny sposób polega na zaaplikowaniu specjalnie przygotowanych rozpuszczalników, które wsiąkają w strukturę farby, rozmiękczają i umożliwiają usunięcie jej bez ingerowania w strukturę powierzchni.

Zalety chemicznego usuwania oznakowania poziomego

W wielu aspektach chemiczne usuwanie linii są znacznie korzystniejsze niż metody mechaniczne. Do zalet chemicznego usuwania oznaczeń należą:

  • brak inwazyjności i pełne bezpieczeństwo dla powierzchni, na której znajdowały się oznaczenia,
  • brak oparów i pyłów, które mogłyby uszkadzać maszyny lub utrudniać prace załodze.

Usuwanie oznakowania poziomego – metody mechaniczne

Mechaniczne metody usuwania linii polecane są wówczas, gdy metody chemiczne nie zdają egzaminu. Ze względu na swoja inwazyjność traktowane są jednak jako ostateczność. W trakcie mechanicznego usuwania oznakowania poziomego metodą szlifowania schodzi również około jednego milimetra powierzchni. Ponadto należy liczyć się również z emisją pewnej ilości pyłu podczas prac usuwających oznakowanie.

Kiedy usuwanie się oznakowanie poziome?

Usuwanie oznakowania jest konieczne najczęściej w sytuacji, gdy użytkowane wcześniej miejsce pracy planujemy zaplanować od nowa. Warto usunąć oznaczenia również wtedy, gdy rezygnujemy z dzierżawy lub najmu albo odsprzedajemy przestrzeń – wówczas wzrasta atrakcyjność hali.

Co zrobić po usunięciu oznakowania?

Pamiętaj o tym, ze przed nałożeniem nowego oznakowania, należy zadbać o odpowiednie przygotowania nawierzchni. W tym celu przemysłową posadzkę należy dokładnie wyczyścić o odtłuścić.