Wanna czy prysznic?

Wanna czy prysznic
Wanna czy prysznic, fot. Media Expert

Projektując małą łazienkę, wiele osób zastanawia się, czy powinni zdecydować się na nowoczesny prysznic, czy lepiej wybrać elegancką wannę. Jeśli łazienka jest niewielka i wąska, to korzystanie z obu urządzeń będzie niemożliwe, dlatego trzeba wybrać takie rozwiązanie, które będzie praktyczne i jednocześnie stylowe. Zatem wanna czy prysznic?

Zalety posiadania wanny

Relaksujące kąpiele w wannie to czysta przyjemność, jednak codzienne napełniane wanny wodą jest bardzo nieekonomiczne i nieekologiczne. Mimo wszystko wanna świetnie się sprawdzi, gdy w domu są małe dzieci, ponieważ wówczas rodzice będą mieli zdecydowanie lepszy dostęp do malucha i będą mogli cały czas asekurować go podczas kąpieli. Poza tym nowoczesne wanny mają modne opływowe kształty i można bez problemu dobrać do nich stylowe akcesoria typu bateria wannowa stojąca wraz z eleganckim korkiem i funkcjonalną półką. Warto pamiętać również, że korzystanie z wanny może być niebezpieczne dla osób starszych lub dla osób z problemami ruchowymi i wówczas warto zamontować w łazience specjalny uchwyt, którego dana osoba będzie mogła się przytrzymać wchodząc do wanny.

Zalety posiadania prysznica

Prysznic to bardzo wygodne rozwiązanie, a wiele współczesnych modeli nie zajmuje dużo miejsca, przez co można je postawić nawet w bardzo małej łazience. Ponadto prysznic będzie idealną opcją dla osób, które preferują szybkie kąpiele i nie lubią długo moczyć się w wodzie. Z prysznica chętnie korzystają również wysokie osoby, które mają problem, aby zmieścić się w wannie. Co ważne używając prysznica można znacząco ograniczyć zużycie wody, szczególnie jeśli użytkownik zakręca wodę na czas nakładania mydła bądź żelu. Poza tym nowoczesne prysznice nie mają brodzików i są zdecydowanie bezpieczniejsze dla osób starszych i schorowanych. Jednak zabudowany prysznic może być problematyczny, gdy trzeba wykąpać małe dziecko lub gdy danej osobie marzy się relaksująca kąpiel po ciężkim dniu w pracy.

Wanna z funkcją prysznica

Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy wanną a prysznicem, można jeszcze rozważyć zakup wanny z funkcją prysznica. Wówczas bateria wannowa jest umieszczona wyżej, a całość jest zabudowana specjalnym szklanym panelem, dzięki któremu woda nie wydostanie się poza wannę i nie zaleje łazienki. Takie rozwiązanie umożliwia dowolne korzystanie z wanny lub z prysznica w zależności od potrzeb, ale jednocześnie wanna z funkcją prysznica może zająć zbyt dużo miejsca w łazience i tym samym zdominować całe wnętrze. Dlatego alternatywną może być bateria wannowa z prysznicem, za pomocą której można korzystać z uroków wanny, nie rezygnując z prysznica. Jednak wadą tego rozwiązania jest brak parawanu, w efekcie podczas kąpieli na stojąco trzeba bardzo uważać, aby nie rozlać wody poza wannę. Szukając kompromisu można również zdecydować się na prysznic z głębszym brodzikiem, który co prawda nie będzie tym samym co wanna, ale może choć częściowo zastąpić użytkownikowi jej brak.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto przeanalizować swój tryb życia i preferencje poszczególnych domowników. Nie bez znaczenia będą również kwestie związane ze zużyciem wody, ponieważ to ważne, aby oszczędzać wodę szczególnie w sezonie letnim. Poza tym wybrane urządzenie powinno pasować do wystroju łazienki i musi też zaspokajać wszystkie potrzeby domowników.

artykuł sponsorowany

Najlepsi producenci armatury łazienkowej. Jakie marki warto wybierać?