Agregat malarski — budowa, zastosowanie, na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu

Agregaty Malarskie - Budowa i Zastosowanie

Agregaty malarskie są urządzeniami służącymi do natryskowego nakładania farby. Cechują się bardzo dużą wydajnością, umożliwiającą pomalowanie nawet bardzo dużych powierzchni w krótkim czasie. Jak zbudowane jest takie urządzenie, gdzie znajduje zastosowanie i co brać pod uwagę, decydując się na zakup agregatu? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Jak zbudowany jest agregat malarski?

Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowany sprzęt. Składa się przede wszystkim z pompy i silnika, zamontowanych na wspólnej ramie oraz przewodu i dyszy umożliwiającej nakładanie farby na malowaną powierzchnię. Nowoczesne urządzenia tego typu podają farbę hydrodynamicznie, bez użycia powietrza. Sprawia to, że w malowanych pomieszczeniach nie powstaje mgiełka, charakterystyczna dla pistoletów wodnych.

Rodzaj zastosowanej pompy jest podstawowym kryterium przy rozróżnianiu tych urządzeń. Pod tym względem mamy więc do czynienia z dwoma rodzajami agregatów — membranowymi i tłokowymi. W agregatach membranowych elementem roboczym pompy są elastyczne membrany. Zaletą tych urządzeń jest prosta budowa i łatwa wymiana części (membranę można bez problemu wymienić ręcznie). Wykazują one jednak ograniczoną wydajność, przez co nadają się raczej do pojedynczych zastosowań domowych i malowania hobbystycznego. Agregaty tłokowe są natomiast dużo bardziej wydajne, dzięki napędzającym pompę tłokom (agregat może być jedno- lub dwutłokowy). Ich praca jest sterowana komputerowo dzięki specjalnej płytce sterującej. Zapewnia to niezwykłą precyzję pracy i stałą efektywność. Są więc idealnym rozwiązaniem dla firm zajmujących się profesjonalnym malowaniem.

Jeśli zaś o silnik chodzi, w agregatach przeważnie stosuje się napęd elektryczny. Dostępne są także modele napędzane silnikiem spalinowym, co dodatkowo zwiększa wydajność (nawet o 20%).

Agregat malarski Graco Mark VII Standard

Zastosowanie agregatów malarskich

Zasadniczo, agregat do malowania można wykorzystać w każdej sytuacji, która wymaga od nas pomalowania dużej powierzchni w stosunkowo krótkim czasie. Jak już wspomnieliśmy, agregaty membranowe nadają się raczej do użytku domowego i powoli wychodzą już z użycia w malowaniu profesjonalnym. Choć nie zapewniają dużego ciśnienia farby i mogą współpracować tylko z lżejszym materiałem (np. farbami olejnymi), z powodzeniem wystarczą do pomalowania domku jednorodzinnego czy okazjonalnego odnowienia kilku wnętrz lub zewnętrznej elewacji. Agregaty tłokowe mogą zaś być bez problemu użytkowane przemysłowo i są często wybierane przez ekipy budowlane zajmujące się wykańczaniem wnętrz. Z ich pomocą w krótkim czasie można pomalować zarówno wnętrza, jak i zewnętrzne elewacje. Najmocniejsze modele nadają się nawet do nakładania tynku. Agregaty wyposażone w silniki spalinowe nadają się zaś idealnie do prac w terenie, np. przy malowaniu mostów kolejowych lub innych elementów infrastruktury. Są przy tym łatwe w transporcie i nie wymagają dodatkowego sprzętu — zabranie urządzenia elektrycznego w teren wymagałoby wyposażenia się w agregat prądotwórczy.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze agregatu malarskiego?

Oczywiście rodzaj pompy i typ silnika to niejedyne parametry agregatu malarskiego, na które powinno się zwrócić uwagę, wybierając to urządzenie. Oto najważniejsze z nich:

Ciśnienie pracy i wydajność

Warunkują one, jaki rodzaj farby może obsługiwać dane urządzenie. Sprzęt osiągający ciśnienie od 100 do 200 barów przy wydajności rzędu 0,7-1,25 l/min nadaje się do lekkich i rzadkich farb olejnych. Farby akrylowe, lateksowe i emulsje wymagają już mocniejszego sprzętu — ciśnienia 200-230 b i wydajności 1,25 do 1,8 l/min.

Jeśli zaś zamierzamy nakładać farby elewacyjne, konieczny będzie sprzęt o wydajności około 3 l/min i ciśnieniu pracy sięgającemu 230 b. Do ciężkich farb antykorozyjnych, szpachli akrylowych i farb przeciwpożarowych potrzebne będzie najmocniejsze urządzenie — przynajmniej 230 b i 5 l/min.

Rodzaj dyszy

Przekrój dyszy również jest ściśle związany z rodzajem farby. Z najniższej wartości tego parametru — 0,009” do 0,013” — można korzystać przy farbach chlorokauczukowych, poliwinylowych i poliuretanowych. Do olejnych potrzebne będzie minimum 0,015”, a do akrylowych i gruntowych 0,017”. Lateksowe wymagają przynajmniej 0,021”, a epoksydowe 0,025”. Do ciężkich farb antykorozyjnych, przeciwpożarowych (pęczniejących) i szpachli akrylowych potrzebna będzie średnica przynajmniej 0,043”.

Przekrój to jednak nie wszystko — istotny jest także kąt natrysku. Jego wartość jest podawana dla 25-centymetrowego oddalenia od malowanej powierzchni (przy założeniu stosowania zgodnie z przeznaczeniem). Na jego podstawie określa się wielkość pasa natrysku — wystarczy pięciokrotnie pomnożyć podany kąt. Gdzie znaleźć informację o przekroju i kącie natrysku? Oba te parametry są podawane na dyszach w formie jednego, trzycyfrowego numeru — pierwsza odpowiada kątowi, a pozostałe dwie przekrojowi. Przykładowo, oznaczenie  525 mówi nam, że kąt natrysku wynosi 50°, a średnica dyszy 0,025”. Koniecznie trzeba pamiętać, aby nie wybierać dyszy większych, niż ta maksymalna, podana na danym agregacie. Takie działanie to prosty sposób na uszkodzenie pompy, a co za tym idzie, spore wydatki na jej wymianę.

Podsumowanie

Agregat malarski to bardzo prosty sposób na optymalizację prac malarskich. Ze względu na stosunkowo wysoką cenę tych urządzeń, zakup takiego sprzętu powinien być dobrze przemyślany. Z pewnością będzie to świetne dopełnienie wyposażenia profesjonalnej ekipy budowlanej, zajmującej się wykańczaniem wnętrz. Zwłaszcza mocniejsze modele, pozwalające nakładać także tynk.