Jak wybrać projektanta ogrodów?

Projektant ogrodu

Z pewnością zawód projektanta ogrodów w Polsce nie znajduje się na liście tych najpopularniejszych, a jednak wzbudza coraz większe zainteresowanie.

Z ciasnych, ruchliwych miast wyprowadzamy się na obrzeża i wsie. Co za tym idzie, również dbamy o ogródki, które przecież są często wizytówką domu. Jak wybrać idealnego projektanta ogrodów, spełniającego marzenia miłośników zieleni?

Projektant ogrodu to również wykonawca?

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań musisz zwrócić uwagę na to, czy chcesz, aby tylko jedna firma była odpowiedzialna za projekt i realizację, czy wolisz zatrudnić do obu czynności dwóch różnych wykonawców. Jakie są wady i zalety tych rozwiązań? Jeśli zastanawiasz się nad kompleksową obsługą, z pewnością plusem jest to, że całość koordynuje od początku do końca jedna osoba lub firma, więc nie musisz powtarzać swoich uwag na różnych etapach prac. To z kolei oznacza oszczędność czasu.

Kiedy zatrudniasz do projektu i wykonania różnych ludzi, możesz zostać zaskoczony kreatywnością w trakcie realizacji założeń. Czasami dopiero podczas wdrażania rekomendacji projektanta okazuje się, że dane rozwiązanie nie wygląda tak, jak sobie to wyobrażałeś. Osoba z innym spojrzeniem może wnieść więcej świeżości, dzięki czemu ogród zyska nowy wymiar. Z drugiej jednak strony efekt może być odwrotny od zamierzonego. Jeśli ten, kto realizuje wizję innego projektanta, nie rozumie jego estetyki, może zaowocować to twoim niezadowoleniem.

Firma czy jeden projektant?

Jeśli zrobisz już gruntowny research, na pewno zauważysz, że ogłoszenia w sieci umieszczają nie tylko projektanci, ale firmy, które mają zarówno wykonawców, jak i osoby odpowiedzialne za projekt. Czym różnią się te rozwiązania? Dla osób, które preferują kompleksową obsługę, z pewnością firma o szerokim wachlarzu usług spełni wszystkie oczekiwania.

Wtedy też możesz spodziewać się, że projektant uczestniczy w konsultacjach na wszystkich etapach prac, dlatego możesz oczekiwać spójności wizji projektu z realizacją. Jeżeli zlecasz swoją wizję osobie, która działa samodzielnie, nie możesz być do końca pewny, czy proponowane ci rozwiązania będą dla twojego ogrodu najlepsze. Lepiej więc mieć możliwość konsultacji z innymi specjalistami.

ikea

Wypytaj znajomych, nawet tych bez ogrodu

Chociaż wielu wydaje się to takie proste i oczywiste, aby zapytać innych o zdanie, okazuje się, że rzadko wpadamy na pomysł poradzenia się bliskich. Wynika to z prostego błędu logicznego – jeśli ktoś nie ma ogródka, raczej nie szukał nigdy projektanta. Właściwie jest to całkiem sensowne na pierwszy rzut oka, ale zapominamy o jednym – być może ten znajomy ma w swoim gronie bliskich kogoś, kto korzystał z takich usług lub sam je świadczy. Warto sprawdzić wszystkie drogi.

Miejsca, w których warto poszukać projektanta ogrodów:

  • zamknięte grupy w mediach społecznościowych,
  • fanpejdże projektantów,
  • strony internetowe,
  • fora ogrodnicze,
  • targi ogrodnicze.

Sprawdź portfolio i umów się na rozmowę

Jeżeli już podjąłeś decyzję, kto ma zająć się ogrodem, przystąp do intensywnych poszukiwań. Musisz obejrzeć portfolio danego projektanta i przede wszystkim zwrócić uwagę na realizacje. Jeżeli wizje odbiegają od siebie znacząco, być może nie będzie to najlepszy wybór. Przyjrzyj się stylowi i zobacz, czy jest on również atrakcyjny dla ciebie. Oczywiście świetny projektant powinien umieć odnaleźć się w różnych stylistykach, jednak czasami da się wyczuć, jakie projekty woli wykonywać dana osoba.

Po wstępnym zapoznaniu się z różnymi pracami, umów się z wybranym przez ciebie projektantem. Skonsultuj swoje pomysły i ustalcie, jak będą wyglądały poszczególne etapy prac. Bardzo ważny jest stały kontakt z tym, kto tworzy wizję, więc zapytaj o zasoby czasowe drugiej strony. Spiszcie umowę, by przypieczętować całość, a przede wszystkim pytaj o szczegóły. Jeżeli w ogóle nie odnajdujesz się w tematyce ogrodów, znajdź kogoś, kto pomoże ci również zrozumieć, jak wygląda cały proces i co jest najistotniejsze. Możesz wiedzieć, jak wybrać stoły ogrodowe w sklepie, jednak projekt ogrodu zostaw specjaliście.

Własna inwencja i pomysły vs architekt

Pamiętaj, że to ty będziesz użytkownikiem ogrodu, dlatego twoje inicjatywy też będą brane pod uwagę. Jeżeli masz więc pomysł na ustawienie krzeseł ogrodowych w miejscu, gdzie projektant chce umieścić drzewo, śmiało o tym powiedz. Oczywiście mogą zdarzyć się punkty sporne, jednak to normalne, gdy realizuje się wspólny cel. Stół ogrodowy można zawsze przesunąć w inne miejsce, a dla wymarzonego domku dla dzieci też na pewno znajdziecie wspólny pomysł na usytuowanie.

Słuchaj również osoby, z którą współpracujesz. Weź pod uwagę, że to specjalista w swojej dziedzinie i na pewno wie, co robi. Może się zdarzyć, że chcesz tylko w niewielkiej części zmienić swój ogród. Jeśli więc masz już np. stoły i krzesła ogrodowe IKEA, których nie zamierzasz wyrzucać, powiedz o tym architektowi na samym początku. Nie chcesz chyba, żeby ktoś poświęcił dużo czasu nad projektem z góry skazanym na niepowodzenie. Szanujcie więc swój czas i szczegółowo omawiajcie każdy punkt prac.