Wentylator kanałowy – do domu, biura, sklepu i hali przemysłowej

wentylator kanałowy

Wszystkie pomieszczenia, w których przebywają ludzie i zwierzęta, muszą być wentylowane. Jest to konieczne również w myśl prawa budowlanego. Wentylacja odbywa się grawitacyjnie (wymiana powietrza odbywa się samoistnie) i mechanicznie – wtedy ruch powietrza jest wymuszany przez specjalne urządzenia. W przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej konieczne będzie zainstalowanie wentylatorów kanałowych, które można montować pionowo i poziomo w kanałach wentylacyjnych. Tego typu wentylatory montuje się często w domach prywatnych, ale też w sklepach, biurach, zakładach produkcyjnych. Od wentylatorów klasycznych różnią się przede wszystkim przeznaczeniem i konstrukcją – muszą być montowane w kanałach okrągłych.

Wentylatory kanałowe – zastosowanie

Wentylatory kanałowe spotykamy w instalacji wywiewnej, nawiewnej i wywiewno – nawiewnej. Często wspierają wentylację grawitacyjną w celu zwiększenia wydajności przepływu powietrza. Usuwają z pomieszczenia powietrze, wraz z wilgocią. Bywają podłączone do okapów kuchennych, wyposażonych w filtry przeciwtłuszczowe. Ze względu na wydajność, świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie gromadzą się duże grupy – w salach konferencyjnych, halach produkcyjnych, restauracjach, sklepach.

Wentylatory kanałowe – podział

Ze względu na budowę wentylatory kanałowe możemy podzielić na kilka rodzajów.

  • Wentylatory osiowe – są przeznaczone do miejsc, gdzie powietrze ma krótką drogę do przebycia. Występują w postaci wentylatorów sufitowych i ściennych. Powietrze o małym ciśnieniu tłoczone jest wzdłuż silnika i nie zmienia kierunku. Są to wentylatory najbardziej popularne, także ze względu na cenę i łatwość montażu. Sprawdzają się w domach prywatnych i obiektach użyteczności publicznej.
  • Wentylatory promieniowe sprawdzają się w instalacjach długich i rozgałęzionych. Są w stanie tłoczyć większe ilości sprężonego powietrza. Instalowane w większych pomieszczeniach, posiadają dodatkowe funkcje, dlatego są droższe.
  • Wentylatory mieszane są dostępne w formie wentylatorów dachowych, ściennych i sufitowych. Sprawdzają się w długich kanałach, o niewielkich spadkach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy zakupie wentylatora kanałowego należy brać pod uwagę określone parametry. Przede wszystkim chodzi o wydajność. Wentylator powinien być dobrany m.in.  do wielkości pomieszczenia. Specjaliści podpowiadają, że wydajność wentylatora powinna być trzy razy większa niż kubatura wentylowanego pomieszczenia. Jeśli wydajność jest niezadawalająca, działanie wentylatora będzie nieskuteczne. Nieprzypadkowa powinna być wielkość wentylatora. Należy ją dopasować do średnicy otworu wentylacyjnego.

Na rynku dostępne są wentylatory o średnicy 100, 125, 150 mm, a zdarzają się i większe. W trakcie budowy domu i o takich elementach należy pomyśleć. Im większa jest powierzchnia domu, tym większy powinien być otwór kanałowy, by mógł się tam zmieścić odpowiednio duży wentylator. Niebagatelnym parametrem, które należy wziąć pod uwagę, jest głośność wentylatora. Może się to wydawać mało istotne, ale głośna praca urządzenia może naprawdę uprzykrzyć codzienne życie.

Na pewno głośność nie powinna przekraczać 30dB, a jeśli będzie niższa – to tym lepiej. Można kupić wentylatory, które pracują praktycznie bezgłośnie. Przy wyborze wentylatora kanałowego z reguły nie zwraca się uwagi na wygląd. Na rynku jest jednak tak duża różnorodność pod tym względem, że można wybrać taki, który będzie praktycznie niewidoczny, dopasowany kolorem i designem do ścian.

Dodatkowe funkcje

Obecnie można kupić wentylatory wyposażone w kilka dodatkowych funkcji. Jeśli myślimy o wentylatorach instalowanych w kuchni i łazience, to warto pomyśleć o funkcji zabezpieczania przed dostaniem się do nich wody. Jest to powiązane z regulowanym czujnikiem wilgotności. Wentylator pracuje do chwili, kiedy poziom wilgotności w pomieszczeniu nie osiągnie przewidzianego progu. Przydatne są też tzw. automatyczne żaluzje, które regulują ilość przepływanego powietrza.

Wentylatory kanałowe  są niewielkimi dyskretnymi urządzeniami, które, odpowiednio zainstalowane, poprawią jakość powietrza w pomieszczeniu.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

fot. Dospel

Dodatek energetyczny – kwoty, procedury, formalności, wnioski