Samodzielny montaż fotowoltaiki czy jednak z fachowcem?

Montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga zarówno wiedzy dekarskiej oraz elektrycznej, jak i doskonałej znajomości systemu montażu paneli fotowoltaicznych. Czy samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych i reszty systemu jest czymś, co potrafi każdy? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Jakie uprawnienia do montażu fotowoltaiki są zazwyczaj wymagane?

Osoba, której chcesz zlecić montaż fotowoltaiki, powinna być certyfikowanym monterem. Potrzebuje do tego uprawnień Stowarzyszenia Elektryków Polskich (tzw. SEP) z oznaczeniami E i D. Uprawnienia UDT nie są co prawda wymagane, jednak wyróżnikiem jakości jest ich posiadanie. Warto bowiem pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna nie polega tylko na montażu paneli fotowoltaicznych – równie istotna jest poprawność położenia i oznaczenia przewodów elektrycznych, wykonanie odpowiednich pomiarów i testów. 

Dla przykładu, nie wolno tworzyć pętli indukcyjnych, wszystkie zewnętrzne kable i moduły muszą zostać osłonięte przed promieniowaniem UV, a rozdzielnie elektryczne powinny zostać zamontowane osobno – jedna w skrzynce DC, a druga AC.

Montaż paneli fotowoltaicznych często wymaga umiejętności dekarskich

Jeżeli Twój dom ma płaski dach, to montaż paneli fotowoltaicznych może nie wydawać się zbyt trudny dla tzw. “złotych rączek”. Ustawienie konstrukcji samonośnej czy dociążano-balastowej z boku wygląda dość prosto. Czy jednak wiesz np. o tym, że każdy panel fotowoltaiczny powinien mieć co najmniej cztery punkty wsparcia, a instalację powinno się zamontować w odpowiedniej odległości od krawędzi dachu?

Co więcej, montaż fotowoltaiki na dachówce albo blachodachówce, którymi często pokryte są skośne dachy, wymaga już umiejętności montowania specjalistycznych haków i szpil – z jednej strony należy zachować odstęp separacyjny od każdej dachówki, a z drugiej strony uszczelnić miejsca styku śrub. Niekiedy, montaż fotowoltaiki wiąże się nawet z wymianą niektórych dachówek na specjalne atrapy.

Montaż fotowoltaiki powinien zostać zakończony specjalnym audytem

Profesjonalnie wykonany montaż instalacji fotowoltaicznej zakończony zostaje sporządzeniem odpowiedniego protokołu zdawczo-odbiorczego, który testuje bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie każdego elementu. Dokument ten pełni dwie funkcje:

  1. Jest podstawą gwarancji instalacji (źle wykonany montaż paneli fotowoltaicznych mógłby je uszkodzić i naruszyć warunki gwarancyjne);
  2. Upewnia Cię w tym, że system PV generuje tyle prądu, ile zostało założone w projekcie i spełnia wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa.

Bardziej specjalistyczny artykuł na ten temat znajdziesz na stronie norweskiej firmy Otovo https://www.otovo.pl/a/fotowoltaika. Zajmuje się ona zarówno kalkulacjami fotowoltaicznymi, jak i doradztwem w zakresie instalacji i jej montażem.

Artykuł sponsorowany

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*