Rośnie świadomość ekologiczna deweloperów

Zrównoważone budownictwo i dbałość o środowisko to dziś już nie tylko trend, ale obowiązujący standard. Doskonale rozumieją to władze Wrocławia oraz deweloperzy, którzy w swoich inwestycjach kładą coraz większy nacisk na ekologiczne rozwiązania.

Wrocław już od kilku lat jest wyróżniany za proekologiczne działania. W ubiegłym roku, po raz trzeci z rzędu, stolica Dolnego Śląska tryumfowała w prestiżowym konkursie Eco-Miasto, otrzymując również nagrodę specjalną za inicjatywy, które zwiększają tereny zielone w mieście, poprawiają jakość powietrza oraz umożliwiają korzystanie z wód opadowych. Tak szerokie podejście włodarzy miasta to odpowiedź na postępujące i coraz bardziej dotkliwe zmiany klimatyczne. To także wyjście naprzeciw postulatom świadomych mieszkańców domagających się przestrzeni miejskiej przyjaznej środowisku.

Adaptacja do zmian klimatu

Dla wielu polskich miast jednym z najbardziej odczuwalnych problemów w ostatnim czasie stała się susza. Aby zminimalizować jej skutki, Wrocław zachęca mieszkańców do pozyskiwania wody deszczowej czy zwiększenia poziomu retencji. Poprzez takie programy jak  „Moja Woda”, którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu czy akcję „Złap deszcz, realizowanej przez wrocławski magistrat, chętni mogą uzyskać dofinansowanie na realizację proekologicznych instalacji.

Wspomniane wyżej wsparcie kierowane jest przede wszystkim właścicielom domów jednorodzinnych. Ale nie tylko ta grupa walczy z suszą, bo rozwiązania takie jak np. ogrody deszczowe znajdują zastosowanie również w wieloetapowych inwestycjach mieszkaniowych. Wrocławscy deweloperzy biorą przykład z działań miasta, starając się, by woda deszczowa mogła być ponownie wykorzystana. W ten sposób podlewane są m.in. części wspólne osiedli, które w ostatnich latach mają coraz więcej powierzchni zielonych. 

Tak zaprojektowane ogrody pozwalają miesięcznie zaoszczędzić nawet 60 metrów sześciennych wody, rocznie to aż 720 tys. litrów odzyskanej wody–wskazuje Andrzej Całka, dyrektor ds. przygotowania inwestycji z Dom Development Wrocław.

Trawnik na dachu

Przy walce z wysokimi temperaturami oraz miejskimi wyspami ciepła, działaniem ograniczającym skalę tych problemów są zielone dachy, które funkcjonują jako zbiorniki wodne, umożliwiające zatrzymanie do 70-90% wody opadowej. Nocą betonowe budynki, ulice oraz place oddają zgromadzone w ciągu dnia ciepło, podnosząc tym samym temperaturę w centrum miasta o kilka stopni względem terenów zielonych. Dach pokryty papą w upalne dni może nagrzewać się nawet do 80 stopni Celsjusza, natomiast dach wypełniony roślinnością zmniejsza temperaturę otoczenia, przez co pozwala oszczędzić energię zużywaną na klimatyzację pomieszczeń.

Stosowanie zielonych dachów niesie ze sobą wielowymiarowe korzyści – gromadzą one wodę deszczową, ale też obniżają temperaturę otoczenia, regulują temperaturę w budynku oraz stają się miejscem do życia dla pożytecznych owadów, z myślą o których na naszych osiedlach projektujemy specjalne domki–dodaje Andrzej Całka.Zrównoważone budownictwo nie jest wyłącznie trendem. To lepsza jakość życia dla nas i naszych dzieci oraz nadzieja dla środowiska.

Chcemy mieszkać ekologicznie

Raport „Eco Avengers” przygotowany przez Polski Związek Firm Deweloperskich wskazuje, że rola deweloperów w kształtowaniu ekologicznej przestrzeni do życia jest coraz większa. Już na etapie planowania nowych inwestycji chętnie skłaniają się ku rozwiązaniom przyjaznym środowisku, wykorzystując naturalne materiały budowlane czy wyposażając części wspólne osiedla w energooszczędne oświetlenie LED.

Zastosowanie opraw ledowych wraz z czujnikami ruchu daje oszczędność energii na poziomie aż 60 proc. w stosunku do tradycyjnych źródeł. Mimo dużo niższego poboru prądu, oświetlenie jest w stanie osiągnąć odpowiednią moc, co przekłada się na zmniejszenie kosztów–komentuje Całka.–W naszych inwestycjach tego typu rozwiązania stały się standardem, który stosujemy na wszystkich osiedlach we Wrocławiu. 

Oszczędności ze słońca

Kolejna technologia, która w ostatnim czasie jest coraz częściej wykorzystywana w branży deweloperskiej, to kolektory słoneczne. Są to montowane na dachach budynków instalacje, które przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną, umożliwiając podgrzewanie wody użytkowej czy wspomagając pracę centralnego ogrzewania. Kolektory zapewniają do 35% rocznego zapotrzebowania energii zużywanej do ogrzania wody w budynkach. Zyskującym na popularności rozwiązaniem jest również rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskaniem ciepła z powietrza. Choć takie narzędzie to jednorazowy koszt ponad 30 tys. zł wobec jednego mieszkania, jego zastosowanie znacząco wpływa na poprawę jakości powietrza w budynku–dzięki filtracji jest dużo czystsze, co ma szczególne znaczenie w przypadku dużych miast, w których występuje problem smogu. W perspektywie długoterminowej takie rozwiązanie daje spore oszczędności w domowym budżecie.

Miliony złotych na ekologię

Poprzeczka w zakresie wdrażania i realizacji założeń zielonej transformacji podnoszona jest coraz wyżej, bo rośnie świadomość osób poszukujących swojego mieszkania. Należy jednak pamiętać, że rozwiązania wpisujące się w ramy polityki zrównoważonego rozwoju nie odnoszą się jedynie do odpowiedniej retencji wody czy energooszczędnego oświetlenia. Często są to również koncepcje, które wpływają na ogólny wygląd osiedla i komfort życia jego mieszkańców. Deweloperzy zwracają coraz większą uwagę na mobilność użytkowników, wyposażając swoje inwestycje m.in. w stojaki  i stacje do bieżącej konserwacji i naprawy rowerów a także osobne pomieszczenia do przechowywania jednośladów czy ładowarek do aut elektrycznych. Przestrzenie wspólne są urządzone z wykorzystaniem małej architektury do wypoczynku zintegrowanej z otaczającą ją zielenią, bogatą w rośliny okrywowe zatrzymujące wodę. 

Rozwiązanie z roślinami okrywowymi w skali kolejnych lat przyniesie znaczne oszczędności. Rośliny okrywowe najintensywniej redukują szkodliwe lotne związki chemiczne, które mogą znajdować się w powietrzu–zaznacza Całka.–Przywiązujemy ogromną wagę do działań na rzecz środowiska. W ostatnich latach Dom Development przeznaczył blisko 18 mln zł na wdrażanie ekologicznych rozwiązań na osiedlach we Wrocławiu.

Komisja Europejska w rekomendacjach dotyczących budownictwa wyznaczyła ambitny cel: całkowitą dekarbonizację sektora do 2050 r. Zielony zwrot wśród deweloperów jest już zauważalny–widać to z poziomu zarówno planowania, jak i realizacji inwestycji. Działania te mają na celu zmniejszenie śladu węglowego. W niedalekiej przyszłości liczba osiedli projektowanych w duchu zrównoważonego rozwoju we Wrocławiu znacznie wzrośnie.

fot. Kolektory słoneczne na dachu inwestycji Księże Nowe przy ul. Rybnickiej

Artykuł sponsorowany