Zakup okien – na co zwrócić uwagę?

Zakup okien

Producenci stolarki mają obecnie wiele do zaoferowania swoim klientom. Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór produktów, które zostały wykonane z wytrzymałego materiału PCV, aluminium lub drewna. Jak wybrać okna do domu? Na co zwrócić szczególną uwagę? Postanowiliśmy to sprawdzić i porównać oferty renomowanych firm, które specjalizują się w produkcji energooszczędnych profili okiennych. Zapraszamy do zapoznania się z kluczowymi parametrami technicznymi.

Jak wybrać dobre okna do domu?

Dla wielu kupujących znaczenie ma cena takich produktów oraz koszt montażu wybranych modeli. Pamiętajmy jednak, że podstawowym kryterium wyboru powinna być jakość komponentów, z których zostały wykonane okna. Zwracajmy uwagę na funkcjonalność danego modelu oraz jego wygląd. Jak wybrać okna, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów?

 1. Materiał

Oferta producentów stolarki okiennej obejmuje modele drewniane, aluminiowe i plastikowe. Materiał typu drewno ma trochę inne właściwości niż PCV. Okna drewniane wykazują nieco gorszą izolację termiczną w porównaniu z profilami plastikowymi. Najbardziej pasują do budynków, w których stawia się na tradycyjne wzornictwo. Jeśli chodzi o bloki i prywatne domy, największym zainteresowaniem cieszą się okna PCV, które oferuje na przykład firma Domel. Marka, która od wielu lat działa na rynku polskim posiada w sprzedaży modele, takie jak: Energetic, Quadro, Synergic czy Vector. 

 2. Współczynnik izolacyjności cieplnej i akustycznej

Wymieniony parametr warto wziąć pod uwagę przy zakupie okien. Z myślą o osobach poszukujących energooszczędnych modeli powstała oferta trzyszybowych pakietów oraz sześciokomorowych profili okiennych. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z obowiązujących promocji, które znajdują się na stronach renomowanych producentów. Osoby, którym zależy na obniżeniu rachunków za ogrzewanie, powinny wybrać okna i drzwi balkonowe firmy Domel. Współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić 1,3-1,1 W/m2K – przy czym im niższy wskaźnik, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest również izolacyjność akustyczna na poziomie 30-32 dB.

 3. Klasa odporności na włamania

Zabezpieczenie przed włamaniem można rozumieć w dwojaki sposób. Producenci okien PCV oferują specjalne folie lub rolki, które utrudniają wyważenie skrzydła. Firma Domel posiada w ofercie modele wyposażone w zaczepy antywłamaniowe i renomowane okucia Winkhaus. Zastosowanie takiego rozwiązania uniemożliwia wyważenie skrzydła okiennego przez włamywacza. Zakup okien marki Domel powinny też rozważyć osoby, które dbają o bezpieczeństwo swoich dzieci.

 4. Cena zakupu i koszty użytkowania

Jeśli bierzemy pod uwagę te dwa aspekty, warto rozważyć zakup okien PCV. Plastikowe modele nie wymagają okresowych przeglądów czy zabiegów pielęgnacyjnych. W związku z tym cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów, którzy poszukują oszczędności związanych z kosztami użytkowania domu.

Przed dopięciem transakcji, warto też zapytać sprzedawcę o termin realizacji zamówienia. W zależności od producenta, terminy mogą być dość zróżnicowane. Zazwyczaj montaż okien odbywa się w przeciągu 7 lub 14 dni. Warto ustalić szczegóły z tym związane jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Podsumowanie

Obecnie większość klientów decyduje się na energooszczędne okna. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Przede wszystkim na trwałość materiału, parametry techniczne oraz komfort użytkowania, którego wyznacznikiem jest jakość profili. Wiele osób zwraca też uwagę na cenę okien. Przed dokonaniem zakupu, warto porównać oferty renomowanych producentów stolarki okiennej. Daje to pewność oraz gwarancję, że dokonaliśmy słusznego wyboru. Okno energooszczędne powinno mieć zarówno dobrą ramę, jak i szybę. Polecamy skonsultować się z doświadczonym oraz zaufanym sprzedawcą. Pamiętajmy też, że wraz ze wzrostem skuteczności izolacji akustycznej czy cieplnej cena okien wzrasta.

Artykuł sponsorowany