Wiosenne przycinanie drzewek owocowych

Wiosenne przycinanie drzewek owocowych

Coraz więcej osób interesuje się ogrodnictwem. To hobby, które przynosi mnóstwo satysfakcji, a także realne owoce swojej pracy, w postaci zbiorów. Wystarczy tylko trochę rozwinąć się w tej dziedzinie, by przestać działać po omacku. Właściciele drzewek owocowych muszą dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób przycinać drzewka wiosną. Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dotyczących tego tematu.

Przycinanie drzewek owocowych – dlaczego jest istotne?

Przycinanie drzewek to bardzo istotny etap ich pielęgnacji, który wpływa na rozrost drzewa, pozwala formować jego koronę. Należy robić to umiejętnie, ponieważ można zahamować owocowanie, narazić drzewo na atak grzybów oraz pasożytów, które doprowadzą do jego obumarcia. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że regularne przycinanie drzewek to ważny etap pielęgnacyjny. Dzięki niemu można aktywnie wpływać na to, jaki drzewko osiągnie rozmiar, jak ukształtuje się jego korona. Drzewa o dużej sile wzrostu, które w ciągu roku osiągają nawet kilkadziesiąt cm, umiejętnie przycinane nie wystrzelą wysoko w górę. Tak zwane cięcie prześwietlające prowadzi do tego, że korona drzewa jest bardziej przewiewna, mniej gęsta. Pozytywnie wpływa to na doświetlenie drzewa. Dzięki temu drzewka owocowe dają więcej owoców. Wskazuje się, że są one smaczniejsze, bardziej dojrzałe, zawierają więcej cukrów. Poza tym rosną też większe, a przecież na takim efekcie zależy ogrodnikom i sadownikom.


Jak prawidłowo przycinać drzewka owocowe?

Bez względu na to, czy drzewka posadziło się jesienią czy wiosną, należy przyciąć je właśnie w okresie wiosennym. To istotne, by drzewo lepiej się ukorzeniło. Jeśli ograniczy się jego część naziemną, system korzeniowy się rozrośnie. Kolejne etapy przycinania zależą od tego, jak duże jest drzewko. Jeżeli jest już rozgałęzione, należy odciąć wszystkie dzikie pędy znajdujące się poniżej 50 cm od ziemi. Następnie należy skrócić wszystkie nowe pędy do długości mniej więcej 30 procent. Pędy zbyt mocne, które wyrastają z tak zwanego przewodnika, również należy usunąć. Najlepszym narzędziem do tego typu prac będzie ostry sekator. Pędy muszą być odcinane zdecydowanym ruchem, nie szarpane. Dzięki temu miejsca po cięciu łatwiej zabezpieczyć za pomocą odpowiednich preparatów, które będą chroniły drzewo przed zainfekowaniem na przykład przez grzyby. Nie należy bać się ostrego cięcia. Trzeba tylko zobaczyć, najlepiej na materiałach wizualnych, jak prawidłowo to robić. Taki sposób formułowania drzewek sprawia, że po kilku latach będą one silne, jednak nie za wysokie.

Artykuł sponsorowany