Okucia punktowe do szkła hartowanego

Okucia punktowe do szkła hartowanego

Rozwijające się budownictwo potrzebuje coraz nowych rozwiązań technicznych, które sprawiłyby, że budynki są nie tylko bezpieczne i solidne, ale i piękne. Do takich rozwiązań technologicznych należą okucia punktowe, które są powszechnie wykorzystywane w budownictwie biurowym i mieszkalnym. Pojawiają się wewnątrz i na zewnątrz budynków, wszędzie tam, gdzie trzeba zamontować szklane osłony, balustrady na balkonach, tarasach, schodach, zadaszenia, wiaty. Są też niezbędne przy montażu ścian działowych w budynkach, przeszklonych szybów windowych, szklanych stopni. Sprawiają, że budynek, mieszkanie stają się nowoczesne, ekskluzywne, a jednocześnie wysmakowane. 

Zasady działania okuć punktowych 

Okucia punktowe idealnie wpisują się w nowoczesną aranżację wnętrz, tam, gdzie używa się materiałów takich jak chrom, stal, szkło. Aby takie materiały wykorzystać, potrzebne są elementy, by je odpowiednio zainstalować, połączyć. Okucia punktowe do nich należą. Pozwalają na dowolne zainstalowanie szkła hartowanego (najbezpieczniejszego) w różnych konstrukcjach. Tym, co je wyróżnia jest: łatwy montaż, solidność wykonania, bezpieczeństwo i minimalistyczna estetyka. Istnieją różnego rodzaju okucia, ale ich podstawowa konstrukcja składa się z dwóch stalowych talerzy oddzielonych specjalną podkładką, wykonaną np. z nylonu lub poliamidu. Między dwie części okucia wkłada się szkło hartowane. W przypadku okuć stożkowych – w szybie trzeba wykonać specjalny otwór pod kontem 45°. Potem następuje tzw. licowanie, które sprawia, że okucia z taflą szkła tworzy jedną spójną płaszczyznę. W przypadku okuć płaskich wykonywanie otworów nie jest konieczne – okucie delikatnie wystaje ponad powierzchnię szkła. 

Z czego zbudowane są okucia? 

Okucia są niewielkimi elementami wykorzystywanymi w budownictwie, ale ich specyfika wymaga, by były wykonane z najwyższej jakości materiałów. Muszą być bardzo wytrzymałe i niezawodne. Nie zapominajmy, że są montowane w newralgicznych miejscach i często na nich mocowane są bardzo duże konstrukcje szklane. Muszą być odporne na korozje i działanie wszelkich czynników atmosferycznych, tym bardziej, że najczęściej są montowane na zewnątrz budynków. Do ich produkcji stosuje się odpowiednie materiały. Prym wiedzie tu stal nierdzewna. Wykorzystywane jest też stal chromowo-niklowa, zwłaszcza w miejscach, gdzie może dojść do działania soli lub kwasów oraz stal nazywana przez fachowców “nierdzewką”. Takie stopy gwarantują całkowite bezpieczeństwo konstrukcji. Ich wytrzymałość jest zazwyczaj badana w Instytucie Techniki Budowlanej. 

Gdzie jakie okucia punktowe 

Na rynku występują różnego typu okucia. Ich różnorodność wynika z możliwości zastosowań. Okucia pojedyncze są okuciami niewielkimi, o prostej budowie, wykorzystywanym np. do montażu odmierzonej tafli szkła hartowanego do powierzchni murowanej. Idealnie sprawdzają się wewnątrz budynków, przy montowaniu szklanych paneli. Taka konstrukcja jest zazwyczaj wyrafinowanie ozdobna i trzeba dobrać takie okucia, które są praktycznie niewidoczne. Można kupić także okucia, które umożliwiają przymocowanie tafli szkła pod odpowiednim kontem. Takie okucia są brane pod uwagę, kiedy montowane są panele szklane oddzielające np. stanowiska pracy w przestrzeniach biurowych. Można za pomocą tego typu okuć zainstalować płyty ze szkła nawet o grubości 17 cm. Są okucia, które spajają ze sobą kilka tafli szkła w dowolnych układach. Szkło hartowane jest wykorzystywane też przy zadaszeniach, które prowadzą do budynków. Jest to bardzo ciekawe nowoczesne rozwiązanie. W takim przypadku konieczne jest nie tylko badanie techniczne obliczające ciężar szkła, jakie przypadnie na jedno okucie, ale dodatkowe obliczenia wytrzymałościowe. Specyficzne okucia, o dużej średnicy, są wykorzystywane przy budowie szklanych wiat. Okucia muszą być wtedy nie tylko bardzo wytrzymałe, ale wykonane ze stali nierdzewnej, odpornej na wieloletnie działania różnych czynników atmosferycznych. 

Artykuł sponsorowany