Wszystkie wady okien dachowych

Wszystkie wady okien dachowych

Okna dachowe są coraz częściej spotykanym elementem osiedlowego pejzażu. Wiele osób wybiera je ze względu na estetyczny wygląd i praktyczne zalety. Okna montowane na poddaszu czy strychu pozwalają lepiej oświetlić te pomieszczenia, a tym samym w pełni wykorzystać ich potencjał użytkowy. Jednak decydując się na zakup okien dachowych, warto również poznać ich wady. Ułatwi to podjęcie optymalnej decyzji i pomoże uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

Okna dachowe trudniej utrzymać w czystości

To rozwiązanie z całą pewnością doskonale się prezentuje pod względem wizualnym. Okna tego typu pięknie wyglądają zarówno z perspektywy przechodnia, jak i osoby zamieszkującej dom. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wady okien dachowych, z całą pewnością należy do nich duża skłonność do osadzania się brudu na okiennych szybach. Pojawia się on tam zdecydowanie wcześniej niż na zwykłych oknach. Dużo szybciej zaobserwujemy też kurz, a także ślady pozostawiane przez ptaki, owady czy pyłki roślin. Okna wmontowane w dach nie tylko trzeba więc myć częściej, ale dodatkowo jest to trudniejsze i bardziej czasochłonne. Problemem mogą być również opadające liście, a także konieczność usuwania zalegającego śniegu.

Zbyt wysoka temperatura

Okna dachowe pozwalają doskonale oświetlić pomieszczenia, co na pewno trzeba uznać za zaletę. Jednak latem wpadające na poddasze promienie słoneczne mogą powodować przesadne nagrzewanie się i zbyt wysoką temperaturę we wnętrzu. Ta zaś, jak wiadomo, nie jest korzystna dla zdrowia i może powodować złe samopoczucie. Sprawia to, że równolegle z zakupem okien dachowych musimy zainwestować w wysokiej jakości rolety chroniące przed przegrzewaniem. Jest to więc dodatkowa inwestycja, którą należy wliczyć w koszt zakupu i montażu okien dachowych. Dobrze sprawdzą się tutaj rolety zewnętrzne, które najlepiej chronią przed nadmierną ilością światła.

Okna dachowe są mniej odporne na wilgoć

Kolejną wadą tego rodzaju okien jest zwiększona podatność na wilgoć. Wynika to z tego, że dużo łatwiej osadza się i zalega na nich deszcz, grad czy śnieg. Jeśli chcemy sobie z tym problemem poradzić, musimy wówczas zastosować dodatkowe rozwiązania, takie jak na przykład kołnierze paroprzepuszczalne czy specjalne nawiewniki. Istnieje też coraz więcej okien dachowych o podwyższonej odporności na wilgoć, jednak są one oczywiście droższe niż ich zwyczajne odpowiedniki. Co ważne, również wilgoć z dolnych partii domu wędruje na poddasze, osadzając się na szybach. To także może skutkować jej nadmiarem i na przykład powstaniem grzyba.

Montaż okien dachowych jest trudniejszy niż tych zwykłych

Specyficzna lokalizacja sprawia, że montaż powinien być wykonany przez sprawdzonego i doświadczonego dekarza, który zainstaluje okno w prawidłowy sposób. Samo montowanie okna składa się z kilku etapów, takich jak przygotowanie otworu w dachu, umieszczenie ramy izolacyjnej, a następnie instalacja samego okna. Ważnym krokiem jest również zastosowanie odpowiedniego zestawu izolacyjnego, który ułatwi utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu. Z kolei kołnierz uszczelniający zapewni skuteczną ochronę przed śniegiem i deszczem. Ewentualne błędy mogą skutkować większymi negatywnymi konsekwencjami niż podczas montażu zwykłych okien, dlatego w przypadku tych umieszczanych na dachu więcej czasu może nam zająć znalezienie odpowiedniego specjalisty.

Okna dachowe wymagają sporego nakładu finansowego

Zarówno same okna, jak i elementy dodatkowe oraz montaż składają się na wyższą łączną kwotę należności niż ma to miejsce w przypadku standardowej lokalizacji. Okna dachowe są więc zazwyczaj po prostu droższe i wiążą się z większą inwestycją finansową. W tym wypadku nie warto jednak przesadnie oszczędzać, ponieważ ewentualne niedociągnięcia i błędy mogą skutkować przegrzewaniem pomieszczeń czy nadmiarem wilgoci oraz podciekaniem. To zaś może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne, a także obniżać komfort życia i samopoczucie.

Czy wady okien dachowych przewyższają ich zalety?

Z całą pewnością mimo swoich wad okna dachowe wciąż pozostają ciekawym rozwiązaniem, które warto rozważyć. Ich zalety sprawiają, że wiele osób decyduje się na poniesienie kosztów i ich montaż wraz ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami i dodatkami. Nadają one bowiem poddaszu lub strychowi niepowtarzalny klimat i pozwalają zwiększyć przestrzeń użytkową domu. Dzięki oknom dachowym można tam urządzić sypialnię, pokój dziecka, salon i wiele innych pomieszczeń, które bez okien nie miałyby raczej racji bytu.

Wady tego rozwiązania można na szczęście w skuteczny sposób zniwelować, ograniczając ich negatywny wpływ na komfort użytkowania. Kluczem do tego jest wybór dobrego specjalisty dekarza, precyzyjny i bezbłędny montaż, a także zakup dobrej jakości okien i elementów dodatkowych chroniących przed nadmiarem ciepła, światła czy wilgoci. Warto również wybrać okna, które łatwiej i swobodniej się czyści, na przykład obrotowe. Przemyślany zakup i prawidłowy montaż sprawią, że zredukujemy wady i będziemy się mogli cieszyć licznymi zaletami okien montowanych na dachu.

Tekst: Agnieszka Dec

fot. pixabay

artykuł sponsorowany