Zasłony do salonu – na co zwrócić uwagę przy zakupie.

zasłony do salonu

Stosując, długie, lekkie i przejrzyste firany do salonu, warto zestawić je z zasłonami, montując podwójny karnisz. Można też zastosować zasłony jako dodatkowy materiał zaciemniający, gdy zwykła roleta nie wystarcza. Zasłony mogą też pełnić funkcję dekoracyjną. Dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze zasłon do salonu.

Zwróć uwagę na rodzaj materiału, jego grubość, a także wykończenie, wybierając zasłony do salonu 

Bez wątpienia tkanina, z którego wykonana jest zasłona ma duże znaczenie. Istotne znaczenie ma to, w jakim stopniu zaciemnia wnętrze i czy przenikają przez nią promienie słoneczne. Grubość i gęstość materiału bez wątpienia w tym przypadku ma znaczenie. Tkaniny poliestrowe – velvetowe czy aksamitne gwarantują dobry poziom zaciemnienia. Warto zwrócić uwagę na gramaturę. Jeżeli wynosi ona 250 g/m2 to może zapewniać zaciemnienie w granicach nawet 98%. Analogicznie mniejsza gramatura, to większa ilość przenikających promieni słonecznych, jednak nawet zasłona o gramaturze 220 g/m2 może dać satysfakcjonujące przyciemnienie salonu na poziomie 60-70% i zapewnić warunki np. do seansu filmowego w słoneczny dzień. Warto jeszcze zweryfikować sposób wykończenia zasłony. Nie musisz wieszać jej na żabkach, gdy marszczona jest na taśmie albo wyposażona w przelotki. Jeżeli chodzi o właściwości materiału, to zwróć jeszcze uwagę na to, czy trzeba go prasować. W przypadku wielu rodzajów zasłon nie ma takiej konieczności, co znacznie zwiększa komfort użytkowania.    

Aranżacja wnętrza ma znaczenie, czyli dobór zasłon do stylistyki salonu 

Niezależnie od tego czy stosujesz firany tiulowe, makaronowe czy ażurowe, możesz dobrać do nich zasłony. Oczywiście powinny się komponować nie tylko z nimi, ale również całą aranżacją wnętrza. Jeżeli zatem masz firany makaronowe w stylu boho albo wiklinowe rolety, to świetnym wyborem będą wzorzyste zasłony do salonu z motywem liści palmowych. Jeżeli salon utrzymany jest w stylistyce glamour, to świetnie sprawdzą się do niego zasłony z efektem glow. Pięknie skomponują się z lekkimi, transparentnymi zasłonami i stworzą wytworną aranżację. Ów efekt na tkaninie będzie współgrał z biżuteryjnymi dodatkami, zarówno żyrandolem, jak i kryształowymi dekoracjami. Do salonu w stylu industrialnym, gdzie dominują odcienie szarości, warto wybrać zasłony w tym samym kolorze, ale nieco innej tonacji niż ściany. Wprowadzą do wnętrza nutę subtelności, a jednocześnie nie zmienią jego charakteru.

Z kolei do wnętrza w stylu prowansalskim możesz wybrać zasłony w odcieniu lawendowym, które będą kontrastować z białymi firanami i meblami, a także współgrać z jasnobłękitnym odcieniem ścian. Jeżeli stylistyka skandynawska jest Ci najbliższa, to sprawdzą się zasłony wykonane z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna w odcieniu beżowym czy też jasnobrązowym bądź jasnoszarym. Chcąc wprowadzić do wnętrza salonu więcej rustykalnej nuty, warto wybrać zasłony z motywami folkowymi, które świetnie będą pasować do koronkowych firan i ceramicznych dodatków we wnętrzu. Jeżeli to kolonialny styl jest tym, który cenisz najbardziej i tak chcesz urządzić swój salon, to możesz zdecydować się na zasłony w głębokich, ciemnych barwach, które świetnie skomponują się z odcieniami drewna egzotycznego, z którego wykonane są meble. Bez wątpienia zasłony mogą być kropką nad „i” każdej aranżacji.     

Artykuł sponsorowany

Fot. Victoria Akvarel, Pexels