Rozdzielnica elektryczna – czym jest i jakie ma zastosowanie?

 

Rozdzielnica elektryczna
Rozdzielnica elektryczna, fot. Elus

W każdym budynku, w którym korzysta się z energii elektrycznej jest choć jedna rozdzielnica. Pozwala ona na zapanowanie nad mnóstwem przewodów, zapewnienie wydajnego działania sprzętów, a także zabezpieczenie i ochronę podczas korzystania z energii elektrycznej. Rozdzielnice są używane zarówno w dużych budynkach mieszkalnych, np. blokach, jak i w domach prywatnych. Czy wiesz, jakie rodzaje rozdzielnic wyróżniamy i na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie? Czym różni się rozdzielnica natynkowa od podtynkowej i jakie ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Rozdzielnica elektryczna – czym jest?

Mówiąc najprościej, rozdzielnica elektryczna jest zamykaną skrzynką, w której umieszcza się różne systemy ochrony instalacji elektrycznej. W rozdzielni montowane są przeróżne elementy, które mają chronić przed przepięciami, ale także mają umożliwić sterowanie instalacji czy dokonywanie pomiarów poboru prądu. Rozdzielnice występują w wersjach natynkowych oraz podtynkowych. Rozdzielnica natynkowa jest montowana bezpośrednio na ścianie, rozdzielnica podtynkowa natomiast jest w w niej schowana. Rozdzielnice występują także w różnych rozmiarach, dzięki czemu mieszczą w sobie odpowiednią liczbę potrzebnych modułów montowanych na specjalnych szynach.

Rozdzielnice elektryczne – zastosowania

Rozdzielnice elektryczne swoje zastosowanie znajdą właściwie w każdym budynku. Często stanowią one centralnymi punktami różnych instalacji, np. domofonowych czy alarmowych. Co więcej, nowoczesne rozdzielnice multimedialne mogą z powodzeniem obsługiwać sieci lokalne LAN czy CCTV. Mówiąc konkretniej, rozdzielnice są używane do łączenia, rozdzielania i przerywania obwodów elektrycznych. Poza tym, ich zastosowanie sięga także regulacji parametrów energii elektrycznej czy zarządzania wszystkimi urządzeniami sterowniczymi. Rozdzielnie są nie tylko wygodnym sposobem uporządkowania przewodów, ale także ważnym aspektem naszego bezpieczeństwa podczas korzystania z energii elektrycznej.

Rodzaje rozdzielnic elektrycznych

Rozdzielnice elektryczne dzielimy na kilka rodzajów ze względu na różne czynniki. Pierwszym z nich jest konstrukcja. Ze względu na nią rozdzielnie dzielimy na tablicowe, skrzynkowe oraz szafowe. Możemy dokonać podziału także ze względu na miejsce zamontowania – wnętrzowe i napowietrzne- a także ze względu na napięcie znamionowe – rozdzielnica niskiego napięcia, średniego napięcia, wysokiego napięcia oraz najwyższych napięć. Rodzajów rozdzielnic jest więcej, ale rola każdej z nich jest taka sama. Stosowanie rozdzielnicy wpływa korzystnie na poziom bezpieczeństwa w budynku podczas korzystania z energii elektrycznej.

Rozdzielnia elektryczna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rozdzielnie elektryczne są stosowane w każdym budynku, a ich rola jest ogromna. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy we wnętrzu skrzynki znajdują się specjalne szyny PE i N. To właśnie te szyny są miejscem, w którym łączą się przewody zasilania energii elektrycznej. Co więcej, większość rozdzielnic posiada zamek. Zamykane skrzynki są bardzo praktyczne, bo uniemożliwiają dostęp do wnętrza skrzynki niepowołanym osobom. Przy montażu rozdzielnicy, bez względu na to, czy są to rozdzielnice niskiego napięcia czy napięcia wysokiego, konieczne jest doprowadzenie wszystkich kabli zasilających i odpowiednie ich zabezpieczenie. Sam montaż rozdzielnicy elektrycznej nie jest trudny. W zależności od tego, czy jest to rozdzielnica podtynkowa czy natynkowa, montaż będzie nieco inny.

artykuł sponsorowany