Wybieramy podłogę drewnianą – jasna czy ciemna?

Pośród wielu oferowanych na rynku materiałów podłogowych, warto zwrócić uwagę na te, które  sprawdzą się przez lata, są naturalne i ekologiczne, można je dopasować do wnętrz o każdym metrażu, urządzonych w dowolnym stylu. Takie właśnie są podłogi drewniane. Co należy wziąć pod uwagę dobierając kolor desek lub parkietu? Podpowiadamy.

Podłogi drewniane są piękne i ponadczasowe, dlatego stanowią dziś dla wielu inwestorów wybór numer jeden. Odpowiednio zadbana i pielęgnowana podłoga dębowa będzie pełnić swoją funkcję przed długie dekady. To z jednej strony daje nam gwarancję trafnego wyboru, z drugiej sprawia, że powinien on być dokładnie przemyślany. Zwłaszcza pod względem kolorystyki. Jawor-Parkiet, polski producent podłóg drewnianych na ogrzewanie podłogowe, oferuje zarówno deski jak i parkiety w bogatej palecie dekorów. Wszystkie znakomicie wpisują się w gorące trendy wnętrzarskie, jak też klasyczne konwencje. Sprawdźmy, jak dopasować wybarwienie podłóg do wnętrza, a także w jakiej aranżacji najlepiej wypadnie jasna, a w jakiej ciemna podłoga.

Nowocześnie? Jasne!

Już od kilku sezonów w aranżacji wnętrza prym wiedzie nowoczesna stylistyka, ale pełna ciepła i naturalności. Japandi, skandynawskie hygge czy swobodne boho, to sposoby urządzania oparte na autentycznych materiałach i jasnej palecie kolorów. Nie ma wątpliwości, że do tak zaprojektowanych wnętrz idealnym wyborem będzie jasna podłoga drewniana. Znakomicie zaprezentują się długie deski dębowe z kolekcji Luxury 220 lub Luxury Maxi albo klasyczna FertigDeska z oferty Jawor-Parkiet. Do wyboru mamy bogaty wachlarz naturalnych jasnych dekorów. W nowoczesnych aranżacjach świetnie wypadnie Dąb Elegance, Dąb Classic, Dąb Color Alabastro czy Dąb Color Caldo. Jasne podłogi to także domena wnętrz w stylu shabby chic oraz prowansalskim. Miłośnicy tych konwencji powinni zwrócić uwagę na podłogi w odcieniach mlecznych i bielonych, jak Dąb Color Bianco, Dąb Classic Bielony czy Dąb Elegance Bielony.

Klasycznie, w duchu vintage

Styl klasyczny jako sposób aranżacji współczesnych wnętrz, nie traci na popularności. Podobnie jak inne kierunki bazujące na powrocie do przeszłości, a więc retro, vintage, ale także art déco, modernizm. Wspólnym mianownikiem tak zaaranżowanych przestrzeni jest zastosowanie ponadczasowych materiałów oraz głębokich, ciemnych kolorów. Nieodzownym elementem jest drewniana podłoga, najczęściej w formie parkietu. W klimat vintage znakomicie wpisuje się wzór jodły klasycznej. Możemy uzyskać taki efekt zarówno przy użyciu mniejszych elementów, wybierając kolekcję FertigParkiet, ale także większych, gdy zdecydujemy się na kolekcję Design Experience. Wybierając kolorystykę parkietu, warto w tym wypadku zwrócić uwagę na Dąb Antyk, Jesion Koniak, a także dąb czarny. Z kolei z klasyczną estetyką i klimatem starych kamienic doskonale idzie w parze jodełka francuska. Ten niezmiennie modny wzór stworzymy wybierając podłogi drewniane z kolekcji Chevron Jawor-Parkiet: Chevron Deskę lub Chevron Parkiet. Wybierając kolor desek lub parkietu, uwagę wagę należy kierować także w stronę głębokich, wyrazistych dekorów, ale już nie tak ciemnych. Idealnie pasować będą: Dąb Color Vulcano, Dąb Color Rosolare, ale też klasyczny Dąb Color Elegance.