Farba z brokatem czyli prace malarskie z połyskiem

Farba z brokatem podbija serca klientów. Ściany połyskujące brokatem są teraz na topie. Jak wykorzystać dostępne materiały budowlane, żeby efekt był niczym z katalogu dekoratora wnętrz? Sprawdziliśmy, jakie rodzaje farb i dodatków oferują producenci.

Na wstępie warto wspomnieć o podziale na farby z brokatem oraz brokat przeznaczony do dodania do farby. Pierwsze rozwiązanie jest prostsze i mniej czasochłonne. Emulsje różnią się m.in. pod względem koloru opalizujących drobinek. Oprócz złotych i srebrnych są dostępne także miedziane odcienie. Producenci łączą odcień brokatu z kolorem farby, żeby ze sobą współgrały. Powinny należeć do tej samej tonacji kolorystycznej – ciepłej (miedź, złoto), albo chłodnej (srebro). Warto mieć to na uwadze w przypadku samodzielnego mieszania brokatu z farbą.

farba z brokatem

Efekt brokatu – subtelny i ożywiający

Zainteresowanie brokatem na ścianach ma związek z tym, że połyskujące drobinki dają domownikom korzyści w postaci ożywienia ścian i modnego wnętrza. Malowanie farbą zawierającą już brokat nie różni się od pokrywania połaci tradycyjną emulsją.

Nieco inaczej jest w przypadku, gdy kupujemy osobno brokat i farbę. Nie dodaje się brokatu bezpośrednio do farby. Najpierw ścianę pokrywa się kolorową farbą (bądź dekoracyjnym tynkiem). Kolejnym krokiem jest wymieszanie brokatu do lakieru, a następnie pokrycie nim kolorowej powłoki. Efekty zastosowania drugiej metody są różne. Czasami na powłoce kolorowej emulsji pojawiają się smugi lakieru. Lakier (inaczej: lazur) przeznaczony do wymieszania z brokatem, jest wodną dyspersją żywic akrylowych. Opalizujące drobinki są zawieszone w akrylowym spoiwie.

farba z brokatem

Na całej powierzchni lub częściowo

Farbę z brokatem można wykorzystać na wszystkich ścianach, albo tylko w wybranych miejscach. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – w łazience, nad kuchennym blatem i w sypialni. Farby z brokatem znalazły też zastosowanie w tworzeniu wzorów na ścianach, za pomocą malarskich szablonów.