Technika wykonywania okładziny z piaskowca

Piaskowiec przestał być materiałem przeznaczonym do wykończenia wnętrz budynków instytucjonalnych. Nie stosuje się już go także wyłącznie na zewnątrz domu. Architekci wnętrz zachęcają do stosowania piaskowca także we wnętrzach mieszkań.

Najczęściej piaskowiec jest wykorzystywany w salonie, np. przy aneksie kuchennym, do zabudowania kominka, albo celem stworzenia dekoracyjnej ściany. Płyty piaskowca mają grubość wynoszącą około 3 cm i przycięte boki. Wewnętrzna część płyty jest starannie wygładzona, a zewnętrzna ma chropowatą teksturę. Płytki są dostępne w różnych rozmiarach, więc ich położenie można dowolnie modyfikować.

Mijankowe ustawienie spoin

Najczęściej stosowaną metodą jest mijankowe ustawienie spoin. Przed wykonaniem okładziny z piaskowca trzeba starannie wyrównać powierzchnię ściany, używając w razie potrzeby zaprawy cienkowarstwowej, albo tynku cementowego. Do przymocowania płytek z piaskowca służy elastyczny klej do płytek ceramicznych. Klej nakładany zębatą pacą tworzy cienką warstwę na spodniej powierzchni płytki oraz na ścianie.

Zrób próbę generalną

Dobrym rozwiązaniem jest uprzednie zaprojektowanie układu płytek i ułożenie ich na próbę, bez używania kleju. Błędy popełniane podczas „spontanicznego” układania płytek, bez wcześniejszej próby generalnej mogą drogo kosztować, bo wiążą się z estetycznymi defektami. Płytki z piaskowca należy układać z niewielkim luzem na stykach. Fugi nie są w ogóle wypełniane.

Ostrożnie z detergentami

Powierzchnia pokryta piaskowcem wygląda bardzo efektownie do czasu, aż ulegnie zanieczyszczeniu. Do usuwania drobnych zanieczyszczeń wystarczy użyć twardej szczotki. Woda z łagodnym detergentem sprawdzi się natomiast w przypadku większych zabrudzeń. Zbyt intensywnie działające środki czyszczące mogą uszkodzić powierzchnię i spowodować jeszcze gorszą plamę. Dlatego wiele firm zajmujących się wykonywaniem powierzchni z piaskowca rekomenduje używanie wody, albo specjalnych preparatów do czyszczenia kamienia. Silne zabrudzenia, które są oporne na czyszczenie, trzeba usunąć sprężonym powietrzem, albo poprzez piaskowanie – to zadanie warto powierzyć fachowcom.

Piaskowiec lepiej zaimpregnować

W przypadku piaskowca, który będzie stale narażony na zabrudzenia – np. wokół kominka – zalecane jest zaimpregnowanie jego powierzchni. Do konserwacji służą specjalne impregnaty do ochrony powierzchni chropowatych kamieni, m.in. preparaty na bazie szkła wodnego oraz preparaty akrylowo – silikonowe. Zabieg impregnacji wymaga powtórzenia – trzykrotnego lub dwukrotnego, w terminach podanych przez producenta. Warstwa impregnatu chroni nie tylko przed uszkodzeniami, ale też przed zabrudzeniami. Niestety nie każdy preparat może zostać zastosowany do ochrony piaskowca we wnętrzu mieszkalnym. Informacje w tym zakresie znajdują się na opakowaniu.