Jak uszczelnić drzwi wejściowe?

Jak uszczelnić drzwi wejściowe

Zima zbliża się do nas szybkimi krokami, a ponieważ systematyczne rosną koszty ogrzewania, najwyższy czas pomyśleć o uszczelnieniu nie tylko okien, ale i drzwi wejściowych. Szacuje się, że strata ciepła przez nieszczelne drzwi i okna wynosi aż 25% wytwarzanej energii. Warto więc podjąć działania, które zapobiegną takim problemom.

Jak uszczelnić drzwi wejściowe – ocena stanu drzwi

Będąc właścicielami domu jednorodzinnego musimy nieustannie sprawdzać jego stan, dokonywać drobnych napraw i większych remontów. Ta zasada dotyczy również drzwi wejściowych. To one chronią dom w sensie dosłownym i metaforycznym. Dobra jakość drzwi nie zwalnia nas jednocześnie od okresowych przeglądów skrzydeł, ościeżnic i uszczelek. Taki przegląd najlepiej robić pod koniec lata lub z początkiem jesieni. Jak uszczelnić drzwi wejściowe – to pytanie pojawia się, kiedy ewidentnie robi się chłodniej. Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na stan uszczelek, ale i jakość stolarki. Może się bowiem okazać, że doszło do niewielkich odkształceń materiału, a to wpłynie później na rodzaj uszczelki i sposób jej montowania. Przed takim przeglądem warto umyć drzwi, a żelazne, metalowe elementy posmarować odpowiednim środkiem.

Jak uszczelnić drzwi wejściowe – wybór uszczelek

Uszczelka wydaje się małoznaczącym elementem w drzwiach. Jeśli już, to zwracamy uwagę na ościeżnice, skrzydła, ewentualnie zamki. Zapominamy o uszczelkach. To błąd, bo uszczelka pełni ważną rolę jako amortyzator, izolacja przed przedostawaniem się wody, izolacja akustyczna, a przede wszystkim zapewnia szczelność cieplną. Lepiej więc poświęcić wyborowi odpowiedniej uszczelki trochę więcej czasu, żeby wiedzieć, jak uszczelnić drzwi wejściowe. Do produkcji uszczelek używa się różnych materiałów. Które z nich są najlepsze?

  • Guma – materiał popularny lecz coraz rzadziej używany. Z czasem guma może, pod wpływam zmiennych warunków atmosferycznych, parcieć lub się kruszyć.
  • Kauczuk syntetyczny – odporny na skrajne temperatury, deszcz i promienie UV. Charakteryzuje się również sprężystością, co sprawia, że jest dobrym materiałem na uszczelki do drzwi zewnętrznych.
  • Kauczuk silikonowy jest często używany jako materiał uszczelniający do drzwi wejściowych metalowych i szklanych, bo dobrze przylega do tych materiałów. Wadą jest niska odporność na działanie pary wodnej i ścieranie.
  • Polichlorek winylu (PVC, PWC) – to najtańsze obecnie rozwiązanie. Jakość uszczelki z PCV zależy od zastosowanej receptury, co niestety powoduje, że tego typu uszczelki mogą się znacznie od siebie różnić. Tego typu uszczelki są również mało odporne na wodę i promieniowanie UV.
  • Elastomery termoplastyczne to materiał dość drogi, ale idealny do uszczelniana drzwi wejściowych. Podobne do gumy, są jednocześnie elastyczne, świetnie przylegają do różnych materiałów i nie zmieniają się pod wpływem wody i promieni słonecznych.

Jak zamontować uszczelki do drzwi zewnętrznych?

O tym jak uszczelnić drzwi wejściowe trzeba pomyśleć przed nastaniem pierwszych mrozów. Absolutnie nie wybierajmy uszczelki, która jest przeznaczona do drzwi wewnętrznych. Nie spełni ona swojej roli i dodatkowo będzie nietrwała. Trzeba ją będzie zmieniać, co generuje dodatkowe koszty. Zamocowanie uszczelki nie musimy powierzyć fachowcom, można to zrobić samodzielnie. Przede wszystkim trzeba usunąć starą uszczelkę, a także pozostałości kleju, a całość odtłuścić. W ościeżnicach, wyposażonych w specjalne kanały umożliwiające zakładanie uszczelek, mamy do czynienia ze zbrojeniami z włókien syntetycznych, które ułatwiają założenie uszczelek samoprzylepnych. Uszczelki są zazwyczaj sprzedawane w zwojach. Należy bardzo starannie odmierzyć pionowe i poziome części oraz dopasować do nich długość uszczelki. W miejscach złączenia powinna być ona podcięta pod kątem 45°. Z przyciętej uszczelki pozbawiamy się warstwy ochronnej i dopasowujemy je, a następnie przyklejamy. Uszczelek nie należy podczas tego procesu nadmiernie rozciągać.

Jak uszczelnić drzwi wejściowe – co warto wiedzieć?

Każdemu zależy, by jego dom był ciepły w czasie niższych temperatur, więc problem jak uszczelnić drzwi wejściowe, pojawia się każdej jesieni. Nie oznacza to jednak, że przed każdym sezonie trzeba wymienić uszczelkę. Ich wymiana jest konieczna, kiedy zaczną się kruszyć lub sparcieją. Dobrze dobrana i założona może służyć nawet do 10 lat. Wystarczy ją sprawdzać i odpowiedni konserwować. Warto, przynajmniej raz w roku, pokryć ją specjalnym materiałem konserwującym. Jeśli zadbamy o takie szczegóły w naszym domu będzie ciepło nawet w najmroźniejsze dni.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Dhruv Mehra, unplash.com