Wybieramy projekt domu na wąską działkę

projekt domu na wąską działkę

Wielu inwestorów często staje przed dylematem czy warto kupić węższą działkę bliżej centrum miasta i czy da się na niej w przyszłości zbudować komfortowy dom? Wąska działka według prawa budowlanego to teren nie przekraczający 16m szerokości. Jeśli posiadamy taką działkę nie będziemy musieli zachowywać standardowych odległości od granicy działki.

Komfortowy dom na wąskiej działce

Czy da się postawić komfortowy dom na wąskiej działce? Odpowiedź brzmi: tak! Jest to oczywiście trudniejsze i narzuca pewne ograniczenia, ale nawet na działkach węższych niż 16m można postawić funkcjonalny dom. Oczywiście dużą rolę odgrywają tutaj potrzeby inwestora. Oczywistym faktem jest, że na wąskiej działce nie zbudujemy domu o dużej powierzchni użytkowej. Ponadto, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń na działce nasz przyszły dom powinien być wielokondygnacyjny. Parterowy dom na wąskiej działce będzie miał bardzo ograniczoną powierzchnię. Dom z użytkowym poddaszem lub piętrowy znacznie lepiej wykorzysta dostępny, ograniczony teren. Podpiwniczenie budynku jeszcze bardziej zintensyfikuje wykorzystanie przestrzeni na dziace. Aby odnaleźć wymarzony projekt domu, który spełni ograniczenia naszej działki najlepiej przejrzeć ofertę najbardziej znanych pracowni projektowych, które posiadają bogate portfolio i np. porównać projekty domów na wąskie działki od Domy w Stylu.

Odległości od granicy

Budując dom musimy zachować odpowiednie odległości od granicy działki. Dla ściany z otworami okiennymi lub drzwiami odległość ta musi wynosić 4 metry, jeśli ściana jest bez okien to jej odległość od granicy działki musi wynosić co najmniej 3 metry. W przypadku, gdy działka, na której chcemy postawić dom jest węższa niż 16 metrów możemy zbliżyć się do granicy działki na odległość 1,5 metra, jeśli ściana nie posiada otworów okiennych lub drzwi. Istnieje jeszcze możliwość postawienia budynku po granicy działki, jeśli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem, że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 metry wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej. 

Obszar oddziaływania

Należy pamiętać, że budując dom bliżej niż 4 metry (dla ściany z oknami lub drzwiami) i 3 metry (dla ścian bez otworów okiennych lub drzwi) obejmujemy obszarem oddziaływania także sąsiadujące działki. Oddziaływanie to może spowodować, że mimo, iż formalnie moglibyśmy postawić dom blisko działki w rzeczywistości nie będzie to możliwe. Pod uwagę wziąć tutaj należy też takie sprawy jak np. zacienianie sąsiedniej działki lub odległości pomiędzy budynkami ze względu na przepisy przeciwpożarowe. Ogólnie stanowią one, że odległość między dwoma budynkami murowanymi powinna wynosić co najmniej 8m. W przypadku domów drewnianych odległości te są jeszcze większe.

Wymarzony dom na wąskiej działce

Wybudowanie domu na wąskiej działce nie jest niemożliwe ale inwestor w takiej sytuacji będzie miał znacznie mniejszy wybór projektów, które może postawi na swoim terenie. Jeśli nie mamy jeszcze zakupionej ziemi pod nasz przyszły dom zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup działki o minimalnej  szerokości 20 metrów. W przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni z niezależnych od nas powodów budować się na wąskiej działce zasięgnijmy porady miejscowego architekta. Sprawdzi on miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który może znacznie ograniczać możliwości budowy naszego wymarzonego domu na naszej wąskiej działce.