Korzyści wynikające z montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego

ogrzewanie podłogowe

Wyobraź sobie, że podczas zimowego i mroźnego poranka, po wstaniu z łóżka możesz postawić stopy na przyjemnie ciepłą podłogę. Dzień od razu staje się odrobinę lepszy, prawda? Nie bez powodu co roku rośnie zainteresowanie produktami do elektrycznego ogrzewania podłogowego. Obecnie na instalację tego rozwiązania decydują się nie tylko posiadacze domów wolnostojących, ale również osoby mieszkające w bloku. Jakie są koszty związane z ogrzewaniem podłogowym? Czy to rozwiązanie, które rzeczywiście przynosi wiele korzyści dla domowników? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z ogrzewaniem podłogowym znajdziesz w dzisiejszym artykule!

Dlaczego warto postawić na produkty do elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Dawno minęły już czasy, kiedy ogrzewanie podłogowe było instalowane wyłącznie w ogromnych i luksusowych rezydencjach. Obecnie ten system ogrzewania jest coraz bardziej popularny i doceniany przez projektantów za energooszczędność oraz komfort cieplny. Fakt, że podczas zimowych dni nie ma potrzeby noszenia skarpet w domu, ponieważ podłoga jest przyjemnie ciepła, stanowi wystarczający argument za podłogówką dla wielu osób.

Jakie są inne zalety produktów do ogrzewania podłogowego? W związku z tym, że ten system ogrzewania powinien być równomiernie rozprowadzony po całej podłodze, ciepło jest emitowane w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo najwyższa temperatura panuje zaraz nad poziomem podłogi, czyli w okolicach stóp domowników. Takie rozmieszczenie ciepła wpływa pozytywnie na komfort osób przebywających w mieszkaniu.

Specjaliści z branży budowlanej zwracają również uwagę na to, że w domach, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe, powietrze w trakcie sezonu grzewczego nie jest tak suche, jak w przypadku np. tradycyjnych kaloryferów. Wyższy poziom wilgotności w pomieszczeniach poprawia samopoczucie domowników, ma również niemały wpływ na ich zdrowie (zbyt długie oddychanie suchym powietrzem zwiększa ryzyko wystąpienia np. kaszlu).

Ogrzewanie podłogowe i oszczędność energii? Tak, okazuje się, że to możliwe! W związku z tym, że instalacja jest rozprowadzana po całej powierzchni mieszkania, łatwiej jest osiągnąć optymalną temperaturę. Jak to wygląda w praktyce? Mówiąc wprost – dzięki ogrzewaniu podłogowemu, już przy niewielkiej mocy grzejników jesteśmy w stanie osiągnąć optymalne warunki cieplne. Warto jednak wiedzieć, że do tego niezbędna będzie bardzo dobra izolacja termiczna domu lub budynku.

Kolejna zaleta ogrzewania podłogowego to wybawienie dla osób z alergią na kurz oraz inne pyłki obecne w mieszkaniach. Potocznie określana podłogówka zapewnia bowiem mniejszą ilość cząsteczek zanieczyszczeń w powietrzu. Wynika to przede wszystkim z tego, że przy takim rodzaju ogrzewania cyrkulacja powietrza nie zachodzi tak intensywnie, jak w przypadku kaloryferów.

Warto również zaznaczyć, że produkty do elektrycznego ogrzewania podłogowego sprzyjają walorom estetycznym pomieszczeń. Cała instalacja jest bowiem ukryta pod podłogą i żadne elementy nie są widoczne dla domowników. To jedna z tych cech ogrzewania podłogowego, którą docenią wszystkie osoby, którym zależy na idealnie wykończonym wnętrzu.

Koszty ogrzewania podłogowego

W pierwszej części artykułu został poruszony wątek związany z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie w przypadku montażu instalacji podłogowej. Warto jednak zaznaczyć, że sam projekt podłogówki, zakup poszczególnych elementów, a następnie ich poprawny montaż to spora inwestycja. Koszty wymienionych etapów mogą osiągnąć kwoty rzędu kilku tysięcy złotych, jednak każdy specjalista związany z branżą budowlaną zaznacza, że dzięki ogrzewaniu podłogowemu można realnie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jeśli chcesz zmniejszyć wymienione koszty, warto nawiązać współpracę z firmą profesjonalnie zajmującą się projektowaniem systemów ogrzewania podłogowego. W związku z tym, że utrzymują oni kontakty z podwykonawcami, często mogą wynegocjować niższe ceny związane z robocizną lub poszczególnymi elementami instalacji.