Wybieramy projekt dużego domu. Co warto wiedzieć przed zakupem?

archeton

Decyzja o budowie domu to poważna sprawa, zwłaszcza, gdy planujesz zamieszkać w naprawdę dużym miejscu. Dlatego zanim wybierzesz odpowiedni projekt swojego nowego lokum, sprawdź, co warto o nim wiedzieć przez podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.

Duży dom a koszty użytkowania oraz zużycia energii

Kto nie marzy o dużym, przestronnym domu? Na przykład Ci, którzy boją się wysokich rachunków za zużycie energii. Czy wielkometrażowe pomieszczenia wiążą się z wydawaniem nieograniczonych ilości pieniędzy za rachunki? Niekoniecznie. Duże domy jednorodzinne często kojarzą się z wysokimi kosztami utrzymania, ale nie zawsze założenia są rzeczywistością. Różnicę robi energooszczędne budownictwo oraz nowoczesne technologie. Między innymi pompa ciepła, wentylacja mechaniczna czy fotowoltaika. Inwestycja pochłania pewne zasoby pieniężne, ale zwraca się po jakimś czasie. Jeśli lubisz kontrolować wydatki bardziej niż zwykły obywatel, skonsultuj się z firmą projektującą duże domy – są Ci w stanie wskazać koszty budowy i uwzględnić w nich zaimplementowanie nowoczesnych technologii. 

Duży dom a wymiary działki budowlanej 

Przy projekcie dużego domu warto wziąć pod uwagę wymiary działki budowlanej, na której ostatecznie ma powstać budynek. Bez wystarczającego miejsca pozostaje Ci dom wielokondygnacyjny – nie jest to zbyt popularne rozwiązanie. W końcu nie po to rezygnujemy z mieszkania w bloku, żeby znów chodzić po schodach. Jeśli planujesz budowę dużego domu, zachowaj odpowiednią odległość od granic działki. Im więcej zielonej przestrzeni tym większa dowolność w jej aranżacji.

Duży dom a wąska działka 

Jak pogodzić marzenia o dużym domu oraz posiadanie niewielkiej, wąskiej działki? Zleć wykonanie projektu profesjonalistom – istnieją na rynku specjalne firmy, które zajmują się projektowaniem budynków pod wymagania swoich klientów. Posesja o większych wymiarach powinna umożliwiać wygodne przemieszczanie się między pokojami oraz newralgicznymi częściami zewnętrznymi – tarasem, bramą garażową, furtką. Dobrym pomysłem jest także dobudowanie poddasza użytkowego. Takie rozwiązanie cieszy się obecnie sporą popularnością. Nic w tym dziwnego – to bardzo praktyczne wnętrze, które można urządzić zgodnie z własnymi potrzebami.