Urządzamy przedpokój

Przedpokój to wizytówka domu. Tu goście po raz pierwszy stykają się z wnętrzem, i to przedpokój powinien być atrakcyjną zapowiedzią tego, co czeka ich dalej. Warto więc zadbać o tą przestrzeń, tak by była i elegancka, funkcjonalna i spójna z aranżacją całego mieszkania. Bogata oferta sklepów pozwala na ciekawe urządzenie zarówno dużego holu, jak i kilku metrów kwadratowych.

Wizytówka domu

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego trafiają goście. Często traktowany jest po macoszemu, a to duży błąd. Szafa, szafka na buty i wieszak, czyli to, co w przedpokoju niezbędne, nie muszą być nudne. Zestaw mebli powinien być funkcjonalny i praktyczny, ale może przy tym być elegancki i atrakcyjny. Warto postawić na takie meble, które w optymalny sposób ułatwią korzystanie ze strefy wejściowej a równocześnie będą się doskonale prezentować. Oferta sklepów meblowych jest na tyle bogata i różnorodna, że przy odrobinie kreatywności pozwoli na urządzenie każdego wnętrza.

Malutki przedpokój

Nawet, gdy dysponujemy niewielką przedpokojową przestrzenią, atrakcyjna aranżacja wciąż jest możliwa. W małym lub wąskim przedpokoju meble powinny zajmować niewiele miejsca, a równocześnie powinny być maksymalnie funkcjonalne. Dobrym wyborem będzie np. meblościanka, w której pomieścić można wszystko – buty, okrycia i akcesoria. Jeżeli nie potrzebujemy aż tylu schowków i wolimy zostawić przedpokój bardzie przestronnym, warto postawić na meble modułowe i wykorzystać tylko te elementy, które chcemy. Czasami wystarczy wąska szafka, wieszak i komoda, która służyć będzie równocześnie jako siedzisko. Doskonałym, ale i niezbędnym uzupełnieniem, będzie duże lustro, które oprócz swojej zwykłej funkcji, powiększy optycznie wnętrze.

Duża przestrzeń

Duży przedpokój, to znacznie większe pole do popisu i większe możliwości. Tu z powodzeniem wykorzystać można szafy garderobiane, pojemne komody, mniejsze szafki i ławeczki. W dużej przestrzeni śmiało można postawić na komplet mebli, wybierając wśród wielu stylów, bogatej kolorystyki i designu. O ile mały przedpokój wymaga mebli lżejszych i delikatniejszych, o tyle w dużym doskonale prezentować się będą solidne meble drewniane. Takie meble idealnie nadają się do wnętrz klasycznych, retro czy rustykalnych. Utrzymane w naturalnej kolorystyce, doskonale prezentują się zarówno w jasnym pomieszczeniu, jak i w ciemnej aranżacji. Jeśli jednak ktoś stawia raczej na nowoczesność, może wybrać połączenie bieli z chromem i szkłem lub, cieszące się coraz większym powodzeniem, meble z betonowym, funkcjonalnym blatem.

Dodaj dodatki

Równie ważne jak same meble, są dodatki. Odpowiednio dobrane, będą stanowić perfekcyjne uzupełnienie całości. Tu wybór wieszaków, luster, lamp czy dywanów jest naprawdę ogromny. To, czy wieszak będzie stojący czy wiszący, lustro duże czy małe, a oświetlenie górne czy kinkietowe, zależy wyłącznie od gustu, oczekiwań i możliwości. Wśród dodatków do przedpokoju warto zwrócić uwagę na małe, ale ważne akcesoria, takie jak pojemniki na klucze, stojaki na parasole czy stojaki na buty. Niemniej ważne są elementy pełniące funkcję wyłącznie dekoracyjną – obrazy, plakaty, zegary. Czasami niewielka zmiana czy niewielki dodatek, potrafią zrobić wielkie wrażenie.

Więcej światła

Przedpokój i korytarz to zazwyczaj miejsca słabo oświetlone, rzadko z dostępem do okna i naturalnego światła. Warto więc wyposażyć je w efektowne lampy, które optycznie powiększą metraż, a równocześnie pozwolą na wygodne użytkowanie. Do wyboru są lampy sufitowe, oświetlające całą lub prawie całą przestrzeń, kinkiety montowane najczęściej nad lub obok lustra, lampy punktowe podświetlające konkretne miejsca, reflektorki, spoty i lampy stojące. Poszczególne rodzaje lamp można, oczywiście w miarę możliwości, stosować równocześnie. Grunt, to nie przesadzić. Wszystko zależy od wielkości i potrzeb pomieszczenia. Najważniejsze, to tak dobrać do mebli stylistykę i kolor oświetlenie, by uatrakcyjnić całą aranżację. W tym przypadku możliwości są niemal nieograniczone.

Dorota Filip

Fot. Max Vakhtbovycn, pexels.com