Jak wybrać domofon do budynku jednorodzinnego

Domofon to rozwiązanie znane przede wszystkim z budynków wielorodzinnych, takich jak bloki i kamienice. Urządzenie warto zamontować także w domu wolnostojącym. Dobrej jakości domofon podnosi komfort życia domowników i zwiększa ich bezpieczeństwo. Warto rozważyć również instalację wideodomofonu, czyli domofonu z funkcją obrazu.

Domofon: analogowy czy cyfrowy?

Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje domofonów – analogowy i cyfrowy:

  • system analogowy opiera się na bramofonie powieszonym przy wejściu do posesji i unifonie (słuchawce) zainstalowanym wewnątrz domu. Urządzenia są ze sobą połączone kablem,
  • modele cyfrowe składają się z centralki z dekoderami (najczęściej z klawiaturą numeryczną) i unifonu bezsłuchawkowego wewnątrz mieszkania. Drzwi można otworzyć także za pomocą kodu lub specjalnej karty,
  • na rynku dostępne są także domofony cyfrowo-analogowe z cyfrowym bramofonem i analogowym unifonem.

W domu jednorodzinnym lepiej sprawdzi się domofon analogowy. Jest to starszy typ aparatu, co nie oznacza, że jest gorszy od swojego cyfrowego odpowiednika. Dobrej jakości domofony analogowe, sprzedawane na przykład w sklepie iVolta, to dobre i praktyczne rozwiązanie w budynkach, gdzie mieszka tylko kilka osób. Są tańsze i łatwiejsze w obsłudze niż domofony cyfrowe. Należy tylko pamiętać, żeby uwzględnić domofon już na etapie budowy domu – w przeciwnym wypadku trzeba będzie skuć ściany podczas montażu kabla. Domofony cyfrowe są produkowane z myślą o budownictwie wielorodzinnym i mają dużo dodatkowych opcji, ale większość z nich nie ma zastosowania w domach.

Wideodomofon, czyli domofon z kamerą

Coraz większą popularnością cieszą się wideodomofony z wbudowaną kamerą i ekranem wewnątrz domu. Urządzenie uruchamia się po naciśnięciu przycisku w bramofonie, co ułatwia rozpoznanie gościa i znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Wideodomofony mają również opcję nagrywania, dzięki czemu można sprawdzić, kto odwiedzał dom podczas nieobecności gospodarzy. Obraz zapisywany jest w pamięci urządzenia, razem z datą i godziną nagrania. Najnowsze modele wideodomofonów mogą również pełnić funkcję monitoringu. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które często wyjeżdżają lub spędzają dużą cześć dnia poza domem.