Wykończenie pod klucz – co to właściwie oznacza?

Opcja wykończenia mieszkania pod klucz jest dla osób, które nie chcą decydować się na samodzielny remont

O stanie deweloperskim, bądź surowym słyszał pewnie każdy kto planuje zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Choć jest to najpopularniejszy wybór dokonywany przez Polaków, to warto na spokojnie przeanalizować wady i zalety takiego rozwiązania i wziąć pod uwagę także ofertę z wykończeniem pod klucz. Te trzy opcje różnią się od siebie zakresem przeprowadzonych prac remontowych, ceną oraz czasem oczekiwania na gotowe mieszkanie.

Nieruchomości wykończone pod klucz to obecnie najwyższy standard oferowany przez deweloperów, ponieważ obejmuje szeroki zakres prac remontowych, dzięki którym mieszkanie jest w pełni gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Oznacza to, że w momencie odbioru kluczy, wszystkie pomieszczenia są nie tylko wykończone, ale także zaprojektowane i urządzone. Materiały i ich jakość są oczywiście ustalane z architektem na umowie pisemnej, więc efekt końcowy z pewnością będzie spełniał nasze wymogi.

Podstawowy zakres prac w wykończeniu pod klucz obejmuje:

  • położenie podłogi
  • pomalowanie ścian
  • montaż drzwi wewnętrznych
  • montaż aneksu kuchennego
  • montaż urządzeń sanitarnych w łazience
  • montaż szaf wnękowych

Takie wykonanie umożliwia wprowadzenie się do nowego mieszkania, które będzie w pełni funkcjonalne, bez konieczności przeprowadzania już jakichkolwiek prac remontowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu kupujący nie będzie musiał oglądać otynkowanych ścian i surowej wylewki na podłodze, a jedynie wstawić swoje meble. Wciąż niewiele rodzin decyduje się na wykończenie pod klucz, ponieważ jest to opcja zawsze droższa średnio o 600-900 zł na metrze kwadratowym. Warto jednak przyjrzeć się zaletom, do których należą:

  1. Oszczędność czasu – otrzymując mieszkanie jedynie w stanie deweloperskim, należy poświęcić jeszcze sporo czasu na wykończenie, a to oznacza godziny ciężkiej pracy. Wiąże się to z częstymi wycieczkami do sklepów budowlanych, by znaleźć odpowiednie płytki na podłogę czy skompletować akcesoria niezbędne do wykończenia.
  2. Oszczędność zdrowia – Sam zakup nowego mieszkania to sporo zachodu i stresu, nie trzeba więc dokładać sobie obowiązków, by znaleźć odpowiednią ekipę remontową i pilnować przebiegu ich pracy. Dodatkowo, decydując się na wykończenie pod klucz zyskujemy pewność terminowego oddania mieszkania do użytku.
  3. Oszczędność sił – wybierając opcję wprowadzenia się nieruchomości przeznaczonej do natychmiastowego zamieszkania, otrzymujemy nowe i przede wszystkim czyste lokum, tak że nie ma śladu po ogromnym bałaganie. Codzienne usuwanie kurzu, pyłu i resztek materiałów remontowych nie będzie zależało do obowiązków kupującego.

Opcja wykończenia mieszkania pod klucz jest dla osób, które nie chcą decydować się na samodzielny remont, lecz chcą sami określić jaki stopień wykończenia jest dla nich satysfakcjonujący. Zaletą jest przede wszystkim krótki czas oczekiwania na realizację, przeważnie zazwyczaj jest to 60-90 dni. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie, jednak może nie odpowiadać osobom, które samodzielnie chcą zadbać o awangardowy wystrój wnętrz, dobierając starannie każdy element względem swojego gustu.