Jaki typ kabiny prysznicowej będzie pasował do twojej łazienki?

kobiny prysznicowe

Prawdopodobnie nie ma nic lepszego od zimnego, długiego prysznica w upalny dzień. Relaks w kabinie doceniają przede wszystkim miłośnicy szybkich i prostych rozwiązań, czyli głównie osoby doskonale zarządzające swoim czasem. Jak dopasować prysznic do swoich potrzeb i wielkości łazienki?

Jaka kabina do dużej łazienki?

Jeżeli dysponujesz dużą przestrzenią, warto mieć w swojej łazience zarówno prysznic, jak i wannę. Masz wtedy możliwość wyboru ulubionej formy relaksu. Na początek rozwiązanie uniwersalne, czyli kabina typu walk-in. Dobrze posiadać taką opcję, ponieważ tę kabinę można całkowicie spersonalizować. Dysponując dużą ilością miejsca, tworzysz więc w swojej łazience ogromny prysznic, który nie będzie przytłaczający, ponieważ składa się tylko ze szklanych ścianek.

Kabina walk-in jest świetna, bo nie ma brodzika, a więc całość wydaje się naprawdę lekka i delikatna. Transparentne ścianki sprawiają, że miejsce nabiera luksusowego charakteru bez ekstrawaganckich elementów. Elegancja w czystej postaci tylko za pomocą jednego szczegółu, który w dodatku jest niezwykle funkcjonalny.

Do dużej łazienki doskonale będzie pasować również kwadratowa, duża kabina z otwieranymi drzwiami, które z kolei nie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Jeżeli jesteś przywiązany do tradycyjnych rozwiązań, weź pod uwagę ogromną kabinę półokrągłą. Jest ona zdecydowanie najbardziej popularna w polskich domach.

Kabina prysznicowa w małej łazience

Znacznie większy problem mają z pewnością ci, którzy nie posiadają dużej łazienki, a całe wyposażenie i dodatki muszą zmieścić zaledwie na kilku metrach. Są i na to sposoby. Kabina prysznicowa w bardzo małej łazience powinna mieć odpowiednie do pomieszczenia wymiary. Ważne też, aby dostosować ją do samych domowników, bowiem trudno będzie brać prysznic, jeśli dana osoba będzie z trudem wykonywać ruchy.

Najbardziej popularna kabina prysznicowa 90 x 90 jest uniwersalna dla większości łazienek i potrzeb klientów. Takie wymiary pozwalają na swobodne poruszanie się, a jednocześnie kabina nie zajmuje dużo miejsca. Warto pamiętać, aby przy niewielkim wnętrzu unikać otwieranych drzwi, lepsze będą rozsuwane lub harmonijkowe.

Jeżeli jesteś posiadaczem nieco mniejszej łazienki, na rynku dostępne są kabiny dopasowane do takich wnętrz. Wypróbuj np. kabinę prysznicową 80×80, która też jest dość popularna w polskich domach. Jak najlepiej zagospodarujesz swoją niewielką łazienkę, jednak przy tych wymiarach jeszcze będziesz mógł się swobodnie poruszać i korzystać z prysznica.

koło kabiny prysznicowe do różnych wnetrz

Prysznic w nietypowej łazience

Zdarza się, że mamy do czynienia z nietypową łazienką, a wtedy problem wyboru prysznica staje się jeszcze bardziej widoczny. Mając na myśli nietypową łazienkę, najczęściej pojawia się w głowie wizja poddasza. To właśnie tam najtrudniej jest urządzić kącik relaksu czy łazienkę dla gości, która spełnia wszystkie podstawowe wymagania, a w tym wszystkim przeszkadza ścianka kolankowa. Wiadomo, że im wyższa, tym lepsza, ponieważ łatwiej jest ustawić sprzęty i meble.

Prysznic w łazience na poddaszu może oczywiście bez problemu mieć klasyczne wymiary, o których pisaliśmy, bez problemu też zmieści się kabina prysznicowa 80 x 100, czyli w nietypowym rozmiarze. Warunek jest jeden: nie może być pod skosem. W innym przypadku będziesz musiał znaleźć kabinę na wymiar, która będzie idealnie pasowała pod ściankę kolankową.

Co z brodzikiem w łazience?

Wybór brodzika jest również bardzo ważny, ponieważ on również gwarantuje nam komfort. W niewielkich łazienkach sprawdzi się płytki brodzik lub prysznic bez brodzika, bo często zajmuje on sporo miejsca i sprawia, że pomieszczenie wizualnie wygląda na mniejsze. Będzie on bardzo komfortowy dla osób w podeszłym wieku i starszych dzieci. Po prostu nie trzeba martwić się ewentualnym potknięciem.

Jeżeli jednak masz rodziną z małymi dziećmi i nie masz wanny w łazience, zdecyduj się na brodzik głęboki. Ułatwi on codzienne kąpiele malucha, a nawet pranie ręczne będzie z nim dużo prostsze. Pozostaje jeszcze kwestia materiału, z jakiego powinien być wykonany.

Na rynku dostępne są brodziki:

  • z akrylu – najpopularniejsze ze względu na swoją cenę, lekkość i gładkość.
  • z kamienia – bardzo trwałe, jednak drogie i wymagające impregnacji.
  • ceramiczne – również dość drogie, ale odporne na zarysowania i łatwe w utrzymaniu czystości.
  • z lanego marmuru – nazywane również konglomeratowymi, są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu.
  • stalowe – odporne na zarysowania, ale chłodne w odczuciu.