Wylewka betonowa

Wylewka betonowa

Wylewka betonowa to potoczne określenie na podkład podłogowy, posadzkę w garażu lub piwnicy. Wylewka jest inaczej nazywana jastrychem lub szlichtą. Materiał ten wylewa się na podłoże, aby je wyrównać, wygładzić i zaizolować. Dzięki wylewce uzyskuje się idealnie równą powierzchnię, na której można położyć podłogę zasadniczą. Wylewka jest wykonywana na ociepleniu lub betonowym podkładzie podłogi parterowej, na ogrzewaniu podłogowym i izolacji akustycznej stropów pietra. Może być też wykonywana w garażach, piwnicach, kotłowniach i innych tego typu pomieszczeniach o charakterze gospodarczym.

Wylewka betonowa – uwaga na staranność

Wszystkie prace wykonywane przy budowie lub remoncie domu, powinny być przeprowadzane z należytą starannością. Ma to bowiem przełożenie na późniejsze funkcjonowanie domu i komfort mieszkania. Podobnie jest w przypadku wylewki betonowej. To, jaki materiał i w jakich proporcjach zostanie użyty, wpływa na poprawność wykonania. Jeśli zostaną popełnione błędy, może w przyszłości dochodzić do uszkodzenia posadzki, np. wypaczenia popularnych paneli podłogowych, pękania płytek ceramicznych lub „unoszenia się” elementów parkietu. Wymiana źle wykonanej wylewki betonowej nie jest taka prosta. Jeśli na przykład znajduje się pod nią ogrzewanie podłogowe, to praktycznie wszystko będzie musiało być wykonane od początku. A nawet, jeśli takiego ogrzewania nie ma, to skucie betonu i położenie nowej wylewki jest bardzo trudne i pracochłonne.

Wylewka betonowa – dylatacja

Wylewka betonowa może w trakcie twardnienia popękać. Na szczęście można temu zapobiec, robiąc dylatacje. Takie dylatacje robi się przy elementach pionowych, np. ścianach i mamy wtedy do czynienia z dylatacją obwodową. Jeśli powierzchnia wylewki jest duża, należy zastosować dylatacje pośrednie. Podobnie jest w przypadku przejść między pomieszczeniami. Polega to na tym, że przestrzeń dzieli się na mniejsze części i beton nacina na 1/2 lub 1/3 głębokości. Konieczne jest też zastosowanie dylatacji, jeśli w domu, mieszkaniu zakładane jest ogrzewanie podłogowe. Nazywa się to dylatacją rozdzielczą, bo rozgranicza powierzchnię ogrzewaną od nieogrzewanej.

Jaka grubość wylewki podłogowej?

Grubość wylewki podłogowej jest jasno określona w projekcie budowlanym. Jest to konieczne, bo od grubości wylewki zależy grubość podłogi, a w efekcie końcowym wysokość pomieszczeń. Jeśli wylewka betonowa jest położona na ociepleniu lub izolacji akustycznej, ma grubość od 3,5 do 5 cm. Wylewkę betonową stosuje się nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale i piwnicy, kotłowni, garażu. Warto na samym początku wiedzieć, jaki będzie poziom podkładu dla poszczególnych pomieszczeń, bo przecież inna podłoga jest w salonie, a inna w garażu. Dobrze, by posadzka była na jednym poziomie.

Jak zrobić prawidłowo wylewkę betonową?

Wylewka musi być układana na zaizolowanej termicznie i przeciwwilgociowo powierzchni. Potem trzeba wykonać zbrojenie i dylatację obwodową. Na tak przygotowane miejsce nakładamy wylewkę. Niestety, przy tej pracy, są popełniane liczne błędy. Często wylewkę skrapia się wodą i zaciera na gładko. W wyniku takich działań na powierzchni tworzy się warstwa zaczynu cementowego. Taka warstwa musi być usunięta poprzez nakładanie mas wyrównawczych lub szlifowanie powierzchni. Zawsze trzeba też uważać na dozowanie wody. Jeśli jest jej za dużo, powierzchnia jest wyraźnie miękka (czego nie da się naprawić) albo kolor wylewki jest niejednolity. Wystąpienie takich wad dyskwalifikuje podkład i pracę trzeba zaczynać od nowa.

Pielęgnacja wylewki betonowej

Po ułożeniu wylewki, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Taka pielęgnacja potrwa od 3 do 7 dni. Najważniejsze jest, by nie dopuścić do zbyt gwałtownego przesychania powierzchni. Można powierzchnię systematycznie skraplać wodą, zastosować chemiczne preparaty regulujące wysychanie, ewentualnie przykryć folią. Jeśli te podstawowe zasady nie będą stosowane, wylewka może się kruszyć lub pękać.

Większość warstw podłogi jest niewidoczna po wykonaniu kolejnych prac. Nie znaczy to jednak, że można wylewkę wykonać niedbale. Wszystkie błędy popełniane podczas budowy, wcześniej czy później, dadzą o sobie znać.

Artykuł sponsorowany