Wymienniki ciepła, zasobniki i bufory ciepła – różnice w budowie i zastosowaniu urządzeń

Zbiornik buforowy

Wraz z rosnącą popularnością odnawialnych źródeł energii, które wykorzystywane są m.in. do wytwarzania prądu elektrycznego czy ogrzewania budynków, konieczne było przygotowanie dedykowanych rozwiązań ułatwiających implementację tego typu systemów w domach. Przykładowo pompa ciepła nie mogłaby działać poprawnie bez podłączenia jej do systemu hydraulicznego. Jednym z istotniejszych elementów tego typu instalacji jest zbiornik, który będzie odpowiadał za przygotowanie i przechowywanie c.w.u. Obecnie wykorzystywanymi do tego urządzeniami są wymienniki i zasobniki ciepła, a na rynku znaleźć można również zbiorniki buforowe, które poprawiają ogólną efektywność całej instalacji. Bufory ciepła dobrze współgrają również kotłami elektrycznymi – dowiedz się więcej o nowoczesnych układach grzewczo-hydraulicznych i sprawdź, jak łatwo można zwiększyć ich sprawność.

Nowoczesne wymienniki ciepła – czym się cechują?

Decydując się na montaż pompy ciepła w nowo wybudowanym domu czy termomodernizację w już istniejącym budynku, konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników wpływających na ogólny komfort użytkowania. Warto jest również pamiętać o wielkości działki – wpłynie to bezpośrednio na rodzaj pompy ciepła, jaką będzie można zamontować. Obecnie popularnymi rozwiązaniami z tego segmentu są pompy ciepła czerpiące energię z gruntu, powietrza lub wody. Instalacje te działają podobnie do tradycyjnych systemów ogrzewania z kotłem zasilanym węglem lub drewnem, a co za tym idzie, pozwalają nie tylko na efektywne ogrzewanie budynku, ale również podgrzewanie wody i wykorzystywanie jej w celach użytkowych.

Wcześniej jednak należy zainstalować dedykowane temu urządzenie – jednym z nich jest wymiennik ciepła, którego modele znaleźć można w sklepie Kospel.pl. Konstrukcja ta nie tylko umożliwia podgrzanie wody (szybkość tego procesu zależy przede wszystkim od technologii, jakie użyto do przygotowania wymiennika), ale również przechowywanie jej w zadanej temperaturze przez cały czas działania pompy. W skład wymiennika ciepła wchodzi – oprócz zbiornika na wodę o pojemności kilkuset litrów – wężownica. To właśnie ten system rurek odpowiada za przygotowanie c.w.u., a im będzie ich więcej, tym cały proces będzie przebiegał szybciej.

Zasobnik ciepła – efektywne podgrzewanie wody użytkowej w Twoim domu

Na rynku dostępne są również zbiorniki warstwowe, które zapewniają optymalną ilość ciepłej wody przez cały czas działania pompy. W zależności od producenta czy oferty danego sklepu tego typu urządzenia występują pod nazwą wymiennik lub zasobnik ciepła – na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym szczególnym, jednak czy faktycznie są to dwa te same elementy instalacji grzewczej? Zarówno zasobniki ciepła, jak i wymienniki pełnią tę samą funkcję w systemach odpowiadających za ogrzewanie budynku (produkcja i przechowywanie c.w.u.). W zależności od specyfiki budynku, liczby domowników czy innych czynników wpływających na zapotrzebowanie na c.w.u. na rynku znaleźć można urządzenia dostosowane do montażu pionowego lub poziomego.

Choć w układach z pompą ciepła wymienniki i zasobniki są używane zamiennie, warto pamiętać, że nie są to dokładnie te same urządzenia. Zasobnik ciepła może tylko podgrzewać i przechowywać wodę, natomiast wymiennik umożliwia również schładzanie. Wystarczy, że w rurkach wężownicy przepływał będzie czynnik roboczy o niskiej temperaturze. Tego typu systemy są powszechnie wykorzystywane w chłodnicach samochodowych oraz innych skomplikowanych instalacjach, w których kluczowe jest utrzymanie zadanej temperatury. Warto pamiętać, że zarówno zasobniki, jak i wymienniki ciepła nadają się do stosowania w układach z kotłem elektrycznym.

Bufor ciepła – do czego służy ten element instalacji?

Zbiorniki buforowe były powszechnie wykorzystywane w systemach opartych o tradycyjne kotły c.o. Zmniejszały emisję szkodliwych dla środowiska substancji oraz zapewniały czystsze, bardziej efektywne spalanie opału, co przekładało się na oszczędności; zmniejszyła się również częstotliwość rozpalania. Było to optymalne rozwiązanie pozwalające na skumulowanie energii cieplnej i uwalnianie jej przez całą dobę.

W układach z pompą ciepła czy kotłem elektrycznym zbiornik buforowy pełni podobną rolę – zapewnia optymalną temperaturę w pomieszczeniu i pozwala zgromadzić pewną ilość energii, która uwalniana jest w najbardziej wymagających momentach. Dodatkowo w pompach powietrze/woda bufor ciepła wykorzystywany jest jako zbiornik energii do odmrażania parownika.

Zbiornik buforowy i kocioł elektryczny – efektywne wykorzystanie 

Urządzenie to przypomina standardowy zbiornik na c.w.u., jednak w rzeczywistości pełnić ono może wiele różnych funkcji, takich jak:

  • zasobnik solarny;
  • sprzęgło hydrauliczne;
  • wymienniki ciepła (bufor z dodaną wężownicą);
  • magazyn ciepła pochodzącego z instalacji elektrycznej.

Dzięki efektywniejszemu zarządzaniu energią działanie kotła elektrycznego czy pompy jest wydajniejsze, a domownicy mogą cieszyć się równomiernie uwalnianym ciepłem przez całą dobę. Pozwala to znacząco ograniczać rachunki na ogrzewanie budynku, a w razie konieczności bufor ciepła może pochłaniać nadmiar energii, zapobiegając przegrzaniu układu.

Artykuł sponsorowany