Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Oszczędne korzystanie z energii elektrycznej daje podwójne korzyści – z jednej strony pozwala zmniejszyć rachunki za prąd, z drugiej – pomaga chronić środowisko.

Aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, wystarczy zastosować się do kilku zaleceń: zminimalizować jej zużycie przez urządzenie, uwzględniając jednocześnie możliwość jego wymiany, wyeliminować pobór prądu w trybie czuwania oraz ograniczyć czas działania urządzeń. W wielu przypadkach korzystna jest także zmiana dostawcy albo taryfy, np. na taryfę elastyczną, w której obowiązuje cennik nocny oraz dzienny. Taka optymalizacja może przynieść bardzo duże oszczędności.

Zużycie prądu

Średnie zużycie energii elektrycznej w ciągu roku w domach jednorodzinnych wynosi ok. 2000 kWh. Udział poszczególnych grup odbiorników w ogólnym zużyciu energii elektrycznej kształtuje się następująco:

– oświetlenie – ok. 20 proc.,

– pralka – ok. 10 proc.,

– sprzęt RTV – ok. 12 proc.,

– chłodziarka – ok. 28 proc.,

– kuchenka elektryczna – ok. 20 proc.,

– inne odbiorniki – ok. 10 proc.

Cena energii elektrycznej jest zazwyczaj niższa w nocy, dlatego warto postarać się o zmianę taryfy na nocną i niektóre prace przesunąć właśnie na późniejszą porę. Różnice w stawkach za 1 KWh mogą wynosić nawet 20 proc. w stosunku do wartości z taryfy uniwersalnej.

Racjonalne użytkowanie sprzętów

Przy racjonalnym użytkowaniu sprzętu oszczędność energii może dochodzić nawet do 30-40 proc. Podstawową regułą jest unikanie jej marnotrawienia, a zatem wyłączenie niepotrzebnego oświetlenia, wykorzystywanie pełnej pojemności pralek i zmywarek oraz regulowanie termostatu na temperaturę optymalną dla przechowywania konkretnych grup produktów. Korzystając z kuchenek, nie należy dopuszczać do wychłodzenia płyt grzewczych; gotując, używajmy także pokrywek – bez nich czas gotowania znacznie się wydłuża. Chłodziarka stojąca w pobliżu źródła ciepła, np. nasłonecznionego okna, zużyje więcej prądu, dlatego warto już na etapie projektowania zastanowić się nad optymalnym zaaranżowaniem przestrzeni.
Pobór energii następuje także w stanie czuwania, dlatego nieużywane ładowarki i inne sprzęty powinny być odłączane od gniazdka. Orientacyjnie przyjmuje się, że moc czuwania wszystkich odbiorników podłączonych do źródła prądu może wynosić nawet 50 W, co w skali miesiąca generuje zużycie energii na poziomie 10-20 kWh.

Optymalizując zużycie prądu, możemy zaoszczędzić rocznie nawet do 40 proc. energii. Warto zatem podjąć trud i spróbować zmienić niektóre nawyki.