Wynajem, czy budowa hali namiotowej magazynowej? Co będzie bardziej opłacalne?

Hale namiotowe magazynowe posiadają wiele zalet związanych z ich użytkowaniem. Kiedy jednak chce się je wykorzystywać, pozostaje pytanie czy lepiej jest je wynająć czy też wybudować. Będzie o tym decydował model biznesowy przyjęty przez danego przedsiębiorcę, na który wpływać będzie preferowana forma dysponowania obiektem magazynowym.

Inwestycja w magazynową halę namiotową – zalety

Na początku warto zaznaczyć, że korzyścią dla przedsiębiorstwa jest już sama inwestycja w halę namiotową. Niezależnie od tego, czy zostanie ona zakupiona i wybudowana, czy też wynajęta, zawsze przyniesie określone oszczędności finansowe. Będzie tak, ponieważ tańsze będą koszty jej montażu (w porównaniu np. z halami murowanymi) i szeroko rozumiana eksploatacja. Do tego konstrukcja hali namiotowej (stalowy szkielet, dach i ściany z plandeki albo blachy trapezowej) pozwala na jej błyskawiczne wzniesienie niemal w dowolnie wybranej lokalizacji.

Równie szybko i łatwo halę namiotową można także zdemontować. Daje to wiele możliwości działania, magazynowania oraz przenoszenia samej konstrukcji. Namiotowe hale mogą stać się idealnymi magazynami zastępczymi, ale też docelowymi.

Budowa hali namiotowej magazynowej

Chcąc posiadać taką halę namiotową na własność, najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie wszystkich elementów konstrukcyjnych i wzniesienie jej w wybranym miejscu. W przypadku hal murowanych konieczne jest wylanie fundamentów, tutaj natomiast taki problem nie istnieje. Wystarczające jest bowiem wylanie stóp betonowych pod słupy namiotu, a niekiedy odpowiednia nawierzchnia (jak posadzka betonowa czy plac wyłożony płytami drogowymi) jest już optymalnym rozwiązaniem do odpowiedniego zakotwiczenia namiotu.

Koszt postawienia hali namiotowej na magazyn zależny jest oczywiście od kilku czynników:

  • Przede wszystkim od gabarytów hali (szerokość, wysokość, długość),
  • jej konstrukcji (dach jednospadowy, dwuspadowy, stały albo na szynach,
  • a także od rodzaju podłoża na którym się ją ustawi.

Stosunkowo niska cena namiotowych hal magazynowych wynika z tego, że do ich produkcji wykorzystuje się materiały funkcjonalne, które są wytrzymałe, a zarazem niedrogie (aluminium, plandeki PCV). Dużą zaletą wybudowania i posiadania własnego magazynu jest na pewno możliwość dostosowania hali do własnych potrzeb w każdym jej aspekcie.

Można wtedy zdecydować o szczegółach wykończenia, np. o wybranym kolorze plandeki czy też o wykonaniu na niej dowolnego nadruku (np. w postaci logo firmy). Oczywiście  trzeba mieć na uwadze, że wraz z rosnącymi rozmiarami hali namiotowej, będzie rosła również jej cena.

Przy omawianiu zagadnienia wnoszenia hali należy wspomnieć o tym, że czas budowy wcale nie musi być szczególnie długi. Na rynku istnieją nawet przedsiębiorstwa, które są w stanie dostarczyć tego typu obiekt w miesiąc. Przykładem może być Grupa Łukasiuk, której oferta hal namiotowych magazynowych dostępna jest pod adresem http://grupalukasiuk.pl/pl/magazynowe.

Hala namiotowa na wynajem jako alternatywa

Alternatywą dla budowy własnej hali namiotowej jest wynajem hali używanej. Niekiedy do wypożyczenia są hale używane bardzo krótko (kilka miesięcy), będące w naprawdę świetnym stanie. Są one niemal jak nowe, a ich cena może być dużo niższa. Obecnie istnieje możliwość wynajęcia takiej hali, bez potrzeby kupowania wszystkich jej elementów.

Co więcej, wiele firm ma w swojej ofercie hale namiotowe o różnych rozmiarach i budowie – dzięki czemu można je w pełni dopasować do indywidualnych potrzeb.

Jeśli chodzi zaś o koszt wynajmu hal namiotowych, to jest od zależny od kilku czynników:

  • przede wszystkim od ich rozmiaru,
  • ale też np. lokalizacji.

Za wynajem najmniejszych hal namiotowych zapłacić można zaledwie kilka tysięcy złotych. Natomiast koszt wypożyczenia tych większych będzie sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co wybrać, czyli która z tych opcji jest bardziej opłacalna?

To, czy lepszym rozwiązaniem jest wynajem czy też budowa hali namiotowej jest pytaniem, na które każde przedsiębiorstwo powinno odpowiedzieć samodzielnie. W krótkim horyzoncie czasowym tańsze może być wynajęcie hali, ale ostateczna opłacalność takiej inwestycji zależna będzie także od:

  • polityki firmy,
  • jej branży,
  • założeń,
  • a także od wysokości środków finansowych jakim przedsiębiorstwo dysponuje.

Zarówno budowa, jak i wynajem hali namiotowej mają swoje mocne i słabe strony. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zmienne decyzja o budowie albo wynajmie tego rodzaju magazynu wymagać będzie oparcia się na własnych potrzebach oraz możliwościach.

Choć wynajem hali jest na pierwszy rzut oka opcją tańszą, to kiedy zamierza wykorzystywać się ją na stałe, a nie jedynie czasowo, bardziej opłacalne może stać się jej samodzielne wykonanie.