Zima w ogrodzie

Zima w ogrodzie

Nie ma co ukrywać, że ogród najpiękniej wygląda wiosną i latem. Feeria barw, zapachów, różnorodność kształtów, roślinność: kwiaty, byliny, krzaki, drzewa – to wszystko tworzy niezapomniany widok, którego nawet najwybitniejszym malarzom nie udało się oddać na płótnie, bo wtedy przypominają kicz. Oczywiście akceptujemy jeszcze ogród jesienny, który się przebarwia i wabi nas feerią kolorów. Ale zima? Dobrze, jeśli jest śnieżna, bo wtedy sama natura stroi ogród w szron osadzający się na trawnikach i szadź precyzyjnie cyzelującą srebrem drzewa, krzewy, osadzającą się na drewnianych panelach płotów. Niestety takie chwile zdarzają się niezwykle rzadko, a ogród zimową porą jest zazwyczaj szary, smutny i nijaki. Nie jest jednak tak, że nie można go zaczarować, wykrzesać choćby drobne plamy koloru i sprawić, by nawet zimą cieszył oko.

Roślinność właściwie dobrana

O tym, by ogród był atrakcyjny także zimą, warto pomyśleć już na etapie projektowania. Można odpowiednio dobrać rośliny i wydobyć ich piękno nawet wtedy, kiedy lato jest tylko wspomnieniem. Przede wszystkim należy zadbać o sadzenie w ogrodzie ciekawych iglaków i roślin zimozielonych. Niektóre byliny pięknie wyglądają nawet wtedy, kiedy ich kwiatostany są suche, np. hortensje. Idealnie się wtedy komponują z kępami traw, łagodnie kołyszących się na wietrze. Niebanalną ozdobę ogrodu stanowią rośliny ozdobne, które mają piękne kolorowe pędy. Ich barwa będzie cieszyła oko nawet wtedy, kiedy opadną wszystkie liście. Do takich roślin zalicza się: dereń rozłogowy, żarnowiec, kerria japońska, trzmielina oskrzydlona, klon pensylwański, wierzba mandżurska. Idealnie będą się komponowały z drzewami, których kora będzie ciekawą ozdobą ogrodu. Na pewno dobrze w ogrodzie sprawdzi się: brzoza czarna, leszczyna, pomarańczowoczerwona kora klonu strzępiastokorowego.

Rośliny owocujące i kwitnące

Ozdobą zimowego ogrodu są również rośliny, które swoje owoce trzymają aż do wiosny. Oczywiście pod warunkiem, że nie staną się stołówką dla ptaków. Wśród owocujących krzewów wyróżniamy: berberys, irga, ognik szkarłatny, ostrokrzew. Swoje owoce zimową porą utrzymuje szlachetny głóg, jarząb, jabłoń ozdobna. Może nie wszyscy wiedzą, że jest też spora grupa roślin, które kwitną właśnie zimą. Owszem, ich kwiaty nie są bujne, ale na tle szarości i brązów prezentują się nader okazale. Do takich roślin zaliczymy: ciemiernik, kalinę wonną, oczar, wrzośce.

Ozdobne okrywanie roślin

Niektóre rośliny powinny być zimą okryte. Można to zrobić w ten sposób, że będą dodatkowym elementem ozdobnym ogrodu. Słynne słomiane chochoły, znane z dramatu Wyspiańskiego, wystarczy przewiązać kolorową kokardą, by wprowadzić do przestrzeni kolejny akcent kolorystyczny. Doskonale w ogród zimowy wpisują się worki jutowe, które można wykorzystać np. do okrycia róż – można je dodatkowo ozdobić. Dobrze sprawdzają się w roli ochronnej i jednocześnie ozdobnej gałęzie drzew iglastych – zwłaszcza, jeśli okrywają podłużne donice

Światło w ogrodzie

Światło jest integralną częścią ogrodu. Szczególne znaczenie ma właśnie zimą. Oprócz całorocznych lamp, świetnie sprawdzą się tradycyjne lampki choinkowe. Mogą być ozdobą nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia. Warto zostawić je nieco dłużej w ogrodzie, by nadać mu magicznego blasku.

Mała architektura

W uśpionym ogrodzie na pierwszy plan “wychodzi” mała architektura. Wcześniej, ukryta wśród zieleni, była tylko jednym z elementów – zimą dominuje i ożywia ogród. Piękna fontanna, rzeźba, kamienny murek, łąkowy kamień, głaz, pergola opleciona zielonym bluszczem – to wszystko zyskuje nowy charakter.

Przede wszystkim porządek

Zimowy ogród może być równie piękny jak w każdej innej porze roku, pod warunkiem, że zadbamy o porządek. Zima bezlitośnie obnaża wszystkie zaniedbania w tym kierunku. Stare narzędzia, popsuty rower, połamane deski, stery gałęzi na pewno nie będą ozdobą. Powinny bezwzględnie zniknąć. Tylko wtedy ogród odsłoni swoje ascetyczne oblicze i otworzy nas na inne oblicze piękna.

Artykuł sponsorowany