Mieszkanie z rynku wtórnego – czy to dobry pomysł?

Posiadanie własnego mieszkania to priorytet większości polskich rodzin. Owszem, wiele rodzin mieszkania wynajmuje, ale zwykle jest to konieczność podyktowana względami praktycznymi i finansowymi. Jeśli jednak jest to możliwe, kupno mieszkania stoi na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zaspokajanie podstawowych potrzeb. Kupno to proces długotrwały, obarczony podejmowaniem licznych decyzji, także uczeniem się. Już na początku warto przemyśleć priorytety, zastanowić się o jaki typ mieszkania chodzi, dokładnie przeanalizować możliwości finansowe w stosunku do oczekiwań. Wstępne rozeznanie pozwoli na rozsądne planowanie i zakończony sukcesem zakup własnego lokum.

Dlaczego mieszkanie z rynku wtórnego?

Pierwsze zagadnienie przed jakim stoimy, to ustalenie czy zależy nam na kupnie mieszkania nowego, czy z rynku wtórnego. Obie opcje mają zarówno wady jak i zalety. Za kupnem mieszkania z rynku wtórnego początkowo przemawia głównie cena. Z reguły takie mieszkania są tańsze niż nowe. Należy jednak od razu pamiętać, że stare mieszkanie z reguły wymaga solidnego remontu. Nie ukrywajmy, standardy budowania trzydzieści, czterdzieści, pięćdziesiąt lat temu były zdecydowanie niższe. Rynek nie dysponował nowoczesnymi materiałami i technologiami, a i oczekiwania klientów nie były tak wysokie.

Przy obecnych możliwościach można jednak wszystko zmienić i tak przeprowadzić ewentualny remont, by lokum wyglądało idealnie, Zaletą mieszkania z rynku wtórnego jest niewątpliwie lokalizacja. Obecnie większość osiedli buduje się daleko od centrum, co zdecydowanie wydłuża czas dojazdu do pracy. Stare osiedla mają rozbudowaną infrastrukturę, leżą blisko centrów miast i są zaprojektowane prospołecznie. W dodatku wiemy dokładnie, co kupujemy. W przypadku mieszkań nowych często nabywamy coś, co jeszcze nie powstało, tzw. “dziurę w ziemi”. Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego otrzymujemy dobry produkt za rozsądną cenę.

Od czego zacząć?

Oczywiście od sprecyzowania oczekiwań, a potem od odwiedzenia portali z ogłoszeniami. Jest ich całkiem sporo, ale należy się skoncentrować przede wszystkim na poprawnym wypełnieniu rubryk wyszukiwarki. To pozwoli nam zawęzić krąg poszukiwań i skoncentrować się na mieszkaniach, naprawdę dla nas interesujących. Po wstępnym rozeznaniu możemy już umawiać się na obejrzenie konkretnych mieszkań. Pamiętajmy, że większość mieszkań na sprzedaż jest oferowana przez biura nieruchomości, tylko niektóre można nabyć bezpośrednio.

Oglądanie mieszkania

Niewątpliwie jest to moment bardzo emocjonujący. Jednak emocje nie powinny przyćmić zdrowego rozsądku. Wszystko trzeba dokładnie wszystko sprawdzić i obejrzeć, a dodatkowo mieć przygotowaną listę pytań do właściciela: o koszty ogrzewania, wywóz śmieci, koszty administracyjne, kwestię remontów ogólnych. Wtedy też jest czas na sprawdzenie dokumentów. Właściciel powinien być przygotowany na udostępnienie nam kopii wpisu z księgi wieczystej, dokumentu potwierdzającego, że na mieszkaniu nie ciążą długi, a do lokalu ma prawo tylko sprzedający. Dobrze jest obejrzeć plan nieruchomości z naniesionymi wymiarami poszczególnych pomieszczeń. Można też poprosić o numer księgi wieczystej i samemu sprawdzić potrzebne dane. Warto również obejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego, by przypadkiem za kilka lat nie mieć w sąsiedztwie niepożądanych inwestycji. Wszystko powinno być dokładnie i wielokrotnie sprawdzone. Nie warto się spieszyć i z dużym dystansem podchodzić do “świetnych okazji”.

Co warto sprawdzić w mieszkaniu?

Będąc w mieszkaniu warto dokładnie sprawdzić nie tylko widok z okna (chociaż i on jest istotny) ale i stan armatury, liczniki, elektryczność, balkon, piwnicę lub komórkę, stan klatki schodowej i całego budynku. To wszystko ma wpływ na to, czy w danym miejscu poczujemy się dobrze. Można też porozmawiać z sąsiadami, administracją, pospacerować po osiedlu. Każdy szczegół jest ważny.

Bezpieczeństwo przy kupnie mieszkania

Sytuacja prawna każdego mieszkania może być różna. Nie zawsze wszystko jesteśmy w stanie ocenić samodzielnie. Dobrze jest w takim przypadku zwrócić się do pośrednika lub notariusza, by dokładnie sprawdził dokumenty mieszkania i ewentualnie rozwiał wszystkie nasze wątpliwości.

Artykuł sponsorowany