Budowa czy wynajem – czyli co zrobić, gdy potrzebujesz magazynu

Budowa czy wynajem

Prowadząc firmę o profilu handlowym lub produkcyjnym, posiadanie własnego magazynu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania działalności. Produkowane i sprzedawane towary trzeba gdzieś przechowywać. Firmy logistyczne potrzebują swojego miejsca na przeładunki towarów między autami. Nawet niektórym branżom usługowym przydałoby się chociażby niewielkie pomieszczenie na przechowywanie swoich materiałów. Czy lepiej jest budować samemu, czy polegać na wynajmie? Który sposób jest lepszy?

Przeanalizuj swoje wymagania

Nie ma jednej i słusznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej jest wybudować własny magazyn, czy podjąć się wynajmu. Każda firma jest inna, musisz więc samodzielnie przeanalizować swoją sytuację. W pierwszej kolejności warto skupić się na samym profilu prowadzonej działalności. Czy dopuszczasz możliwość zmiany branży w najbliższej przyszłości albo przeprowadzki do innej miejscowości? Może prowadzisz małe przedsiębiorstwo, które planujesz rozwinąć i znacząco powiększyć? Każde zdarzenie, które ma szansę wpłynąć na profil, siedzibę czy zmianę wielkości Twojej firmy przemawia za stanowczym wynajmem powierzchni magazynowej. Takie rozwiązanie daje Ci elastyczność i swobodę podejmowania decyzji. Nawet w przypadku zamknięcia działalności z dnia na dzień, umowę najmu po prostu wypowiadasz i możesz zapomnieć o problemie. Samodzielnie zbudowany magazyn na Twoim gruncie pozostaje i choć nie jest to nieruchomość bardzo kosztowna w utrzymaniu, to zawsze jednak należy się nią w odpowiedni sposób zająć.

Sprawdź koszty

Co do zasady, im większego magazynu potrzebujesz, tym bardziej opłaca Ci się go zbudować. Koszty budowy nie rosną wprost proporcjonalnie do powierzchni budynku. Jeśli potrzebujesz kilkudziesięciu metrów, nie warto się nawet zastanawiać – wybierz wynajem. Postaraj się oszacować koszty przynajmniej kilkuletniego korzystania z cudzego obiektu i porównać je z wydatkami budowy i późniejszej eksploatacji nieruchomości. Magazyn magazynowi nierówny. Przed podjęciem decyzji sprawdź, jakie wymagania musi spełniać sam obiekt.Przemyśl Ci nie będzie Ci potrzebne budowa hal produkcyjnych Czy masz pełną dowolność i tym samym możesz wybrać najtańsze rozwiązania, czy jednak profil Twojej działalności każe Ci uwzględnić specjalistyczne materiały budowlane i wymogi bezpieczeństwa? W drugim przypadku możesz nie mieć wielkiego wyboru z racji braku odpowiednich budynków w okolicy do wynajmu.

Żeby budować, trzeba mieć na czym

Nie można zapominać, że żeby podjąć się budowy jakiegokolwiek budynku, musisz mieć prawo do gruntu. O ile jesteś właścicielem dobrze zlokalizowanej działki, to i budowa nie będzie stanowić większego problemu. Często jednak istnieje konieczność posiadania magazynu w popularnych miejscach i centrach miejscowości, gdzie trudno już o odpowiednią działkę. Nawet jeśli taką znajdziesz, to jej cena może sprawić, że inwestycja przestanie być opłacalna. Pamiętaj, że koszt kupna działki i uiszczane podatki za grunt także należy uwzględnić w porównaniu kosztów obu rozwiązań.

Wynajem magazynu jest z pewnością rozwiązaniem łatwiejszym, szybszym i elastyczniejszym. To doskonały wybór dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie potrafią jeszcze dokładnie określić wizji swojego rozwoju i często potrzebują niewielkich powierzchni magazynowych od zaraz. Im bardziej dojrzała i duża firma, tym racjonalniejsza jest budowa własnego magazynu. Korzystanie z czyjejś własności zawsze może przynieść wiele, czasami niezbyt miłych niespodzianek, które dla uznanego przedsiębiorstwa mogą być zbyt dużym ryzykiem.