Szkło bazowe ORAÉ®

zmiany klimatu

Zmiany klimatu i potrzeba dostosowania się do nowych warunków środowiskowych stanowią jedno z największych wyzwań, przed którymi obecnie stoimy. Globalne ocieplenie ma wpływ na praktycznie każdy obszar naszego życia i wymaga podejmowania precyzyjnych, skutecznych i szybkich działań mających na celu jego spowolnienie. Branża budowlana odgrywa szczególną rolę w tej kwestii, ponieważ jest odpowiedzialna za niemal 40% światowej emisji gazów cieplarnianych.

W odpowiedzi na te wyzwania, rozwijane są zrównoważone i niskoemisyjne rozwiązania, które jednocześnie charakteryzują się doskonałymi właściwościami użytkowymi. Takie podejście stanowi przyszłość architektury, w której równocześnie dba się o środowisko naturalne i zapewnia się wysoki komfort dla użytkowników.

Szkło bazowe ORAÉ®

Szkło bazowe ORAÉ® marki Saint-Gobain, wprowadzone na rynek we wrześniu ubiegłego roku, reprezentuje przełom w dziedzinie ekologicznej architektury. Po przejściu weryfikacji Deklaracji Środowiskowej Produktu (EPD) przez niezależnych ekspertów, zostało oficjalnie uznane za przeszklenie o najniższym śladzie węglowym na świecie.

„Innowacyjne podejście do produkcji szkła ORAÉ® ustala nowy standard w redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2). Dla szkła o grubości 4 mm, emisja CO2 wynosi zaledwie 6,64 kg na metr kwadratowy w całym cyklu życia produktu (od produkcji do utylizacji), co stanowi 42% mniejszą emisję w porównaniu do dotychczasowych rozwiązań. Zastosowanie szkła ORAÉ® przyczynia się do kompleksowego zmniejszenia emisji w sektorze budowlanym, promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym i skuteczniejszą walkę ze zmianami klimatycznymi.” – tłumaczy Magdalena Piękosz, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass. Podkreśla, że szkło ORAÉ® zostało użyte w linii wysokoselektywnych przeszkleń fasadowych COOL-LITE® XTREME. Te przeszklenia zapewniają użytkownikom nie tylko komfort termiczny, ale również wysoką jakość doświetlenia naturalnym światłem, co korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie.

Dzięki zastosowaniu przeszkleń COOL-LITE® XTREME ORAÉ®, inwestycje mogą osiągnąć istotne redukcje zarówno wbudowanego, jak i operacyjnego śladu węglowego. Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla wynika głównie z obniżenia zużycia energii w okresie użytkowania budynku. Szkło ORAÉ® umożliwia optymalne wykorzystanie światła dziennego, skuteczną ochronę przeciwsłoneczną oraz doskonałą izolację termiczną.

Monika Naczeńska, Marketing Manager w firmie Saint-Gobain Glass, wyjaśnia, że unikalne właściwości szkła ORAÉ® zdobywają uznanie inwestorów, którzy poszukują rozwiązań mających na celu zmniejszenie śladu węglowego budynków i dostosowanie się do najnowszych trendów w świadomej architekturze. Jednym z przykładów jest szwedzka inwestycja Habitat 7 w Göteborgu, gdzie szkło ORAÉ® odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu zrównoważonego budownictwa i niskoemisyjnej, cyrkularnej gospodarki.

Szkło ORAÉ® stwarza nowe możliwości dla architektury, będąc ekologicznym fundamentem dla projektów przyszłości. Aby dokładnie obliczyć ekologiczne właściwości szkła ORAÉ® oraz inne parametry techniczne przeszkleń, firma Saint-Gobain Glass udostępnia autorski konfigurator przeszkleń Calumen®. Dzięki temu narzędziu, dostępnemu w dowolnym momencie, można sprawdzić, jaki wpływ ma zastosowanie szkła ORAÉ® na ślad węglowy całego projektu i dostosować parametry techniczne przeszklenia.

Szkło ORAÉ® jest konkretnym dowodem zaangażowania Grupy Saint-Gobain w realizację celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wprowadzenie tego innowacyjnego produktu na rynek nie stanowi jednak końca naszych działań w walce o zmniejszenie wpływu sektora budowlanego na środowisko naturalne. Cały czas doskonalimy nasze procesy i dążymy do poszerzenia zastosowań szkła ORAÉ®. W Hiszpanii i we Francji dostępne są wersje ORAÉ® z najwyższej jakości powłokami niskoemisyjnymi, takimi jak ECLAZ® czy PLANISTAR®, dedykowane dla rynku okiennego. Naszym celem jest, aby w niedalekiej przyszłości każdy mógł być dumny z posiadania przeszkleń, które dbają o komfort ludzi i są przyjazne dla środowiska – podsumowuje Magdalena Piękosz.

Przeszklenia takie jak COOL-LITE® XTREME wykorzystujące szkło ORAÉ® stanowią nie tylko ekologiczną, ale również ekonomiczną inwestycję. Dzięki redukcji zużycia energii w okresie eksploatacji budynków, przyczyniają się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych i zwiększenia efektywności energetycznej.

Jest to tylko jedno z wielu rozwiązań, które przyczyniają się do budowania bardziej zrównoważonej przyszłości architektury. Przed nami wiele wyzwań, ale także ogromne możliwości. Działania podejmowane obecnie przez takie firmy jak Saint-Gobain w zakresie opracowywania ekologicznych materiałów budowlanych stanowią ważny krok w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej i tworzenia środowisk przyjaznych dla ludzi i planety.

Fot. Saint-Gobain Glass, zmiany klimatu – grafika Bing AI