Nowa farba na dachu – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Po kilkunastu latach ciągłej eksploatacji i podatności na wpływ warunków atmosferycznych nawet najbardziej wytrzymałe pokrycia blachy dachowej ulegają zużyciu. Tak długi okres ich użytkowania sprawia, że wymagają one renowacji.

Zdarza się, że właściciele domu decyduje się na odnowieniu pokrycia dachowego również wtedy, gdyż nie jest ono zniszczone. Ma to służyć dopasowaniu jego koloru do np. nowego typu elewacji.

Odnowienie pokrycia dachowego, jest — jak widać — kierowane nie tylko koniecznością, ale również innymi kwestiami indywidualnymi. Sprawdźmy zatem, jaka farba do dachu będzie tą najbardziej odpowiednią i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Dlaczego pokrycie dachowe wymaga odnowienia?

Pokrycia dachowe są jednymi z najbardziej narażonych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych części domu. Ich trwałość uzależniona jest od tego, z jakich materiałów zostały wykonane. Do ich produkcji wykorzystuje się najbardziej trwałe surowce, które będą odporne na działanie promieni UV, zmiennych temperatur, wilgoci i innych czynników, którym zostaną na pewno poddane podczas normalnej eksploatacji.

Najbardziej wrażliwe na działanie różnych warunków pogodowych, są wśród pokryć dachowych blachy. Każdy spadek i wzrost temperatury powoduje kurczenie i rozszerzanie się materiału. Czego wynikiem jest powstawanie na nim drobnych mikropęknięć, które z czasem stają się coraz większe. Pęknięcia nie są odporne na działanie wody, czego efektem — po niedługim czasie — jest ich korodowanie. Alternatywą dla tego typu pokryć dachowych są blachy szlachetne. Bachy miedziane lub cynkowo-tytanowe będą pokrywać się patyną, która zapobiegnie dalszym uszkodzeniom surowca.

W przypadku, gdy nie możemy sobie pozwolić na będące większą inwestycją blachy, pozostają nam te wykonane ze stali i aluminium. Decyzja o ich zakupie nie musi się jednak wiązać z ogromnymi kosztami renowacjami, czy też ich wymiany. O ich trwałości decydować będą pokrycia, które zastosujemy. Warto wiedzieć, że nie wszystkie farby do dachu będą tak samo odporne na korozje. Dlatego, zanim kupimy konkretną, warto dokładnie przeanalizować swój wybór.

Jaki rodzaj farby dobrać pod blachę?

Farby, które przeznaczone są do malowania metalu, nie zawsze będą równoznaczne z farbami, które można zastosować do pomalowania dachu. Musimy tutaj znowu pamiętać o intensywnym oddziaływaniu warunków pogodowych, jakim zostanie poddana farba. Dlatego dobrze jest dobierać takie farby, których producenci zaznaczają, iż świetnie sprawdzą się również do pokrycia dachu.

Jakie farby warto zatem wybierać? Najczęściej wykorzystywanymi farbami do pokrycia dachów, są farby winylowe i akrylowe. Charakteryzują się one bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi, świetną przyczepnością — zarówno do powierzchni metalowych, jak i niemetalowych. Co więcej, powłoki tworzone przez tego rodzaju farby są bardzo plastyczne, dzięki czemu bez przeszkód kurczą się i rozszerzają w miarę zmiany temperatury wraz z samą blachą dachową. Pokrywa nie ulega pęknięciom jak np. w przypadku farb chlorokauczukowych. I dłużej zachowują swój pierwotny kolor i niezmienione właściwości fizyczne.

Aby farba do dachu utrzymała się w oryginalnym stanie jak najdłużej, niezbędne będzie jej prawidłowe zaaplikowanie. Warto zwrócić uwagę na zgodne z zaleceniami producenta przygotowanie dachu, zagruntowanie dachu, a także samą aplikację. Niektóre farby — np. gruntoemalie — nie będą wymagały dodatkowego podkładu. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju farby akrylowej znacząco skróci się czas naszej pracy.

Jakich farb nie zaleca się do malowania dachów?

Do odnawiania blach dachowych zdecydowanie odradza się stosowania farb ftalowych i chorokauczukowych. Są to doskonałe farby, które można stosować z powodzeniem w wielu innych sytuacjach. Jednak przy dużym nasłonecznieniu — jakie jest typowe dla środowiska, w którym znajduje się blacha dachowa — farby te będą szybko ulegać złuszczeniu. Cechuje je również brak odporności na zmienne temperatury, co powodować będzie ich szybkie pękanie, słabą przyczepność do blachy dachowej i ostatecznie niewystarczającą jej ochronę.