Wiecznie modna, skandynawska lekkość

Wymyślony ponad sto lat temu skandynawski styl aranżowania wnętrz, który rozkwitał w Europie i na świecie w latach trzydziestych ubiegłego wieku, przeżywa właśnie swoją „drugą młodość”. Okazuje się, że prostota, minimalizm i funkcjonalność wygrywają z upływającym czasem. Dziś, tak jak kilkadziesiąt lat temu, we wnętrzach zachwyca nas dokładnie to samo – skandynawska lekkość, jasność i naturalność.

Ceramika Paradyż

Fot. Ceramika Paradyż. Nowoczesna kuchnia w stylu skandynawskim.

Swoje główne cechy skandynawski styl zawdzięcza w dużej mierze klimatowi północnej Europy. Dominacja jasnych kolorów w aranżacjach pojawiła się tu jako odpowiedź na długie zimy i ograniczoną ilość światła słonecznego w tej części kontynentu. Ponura, przygnębiająca pogoda oraz mocno przytłaczająca atmosfera ciemnych, przepełnionych, utrzymanych w XIX-wiecznym stylu wnętrz sprawiły, że wymyślono w końcu skuteczną receptę na poprawę nastroju – białe ściany rozświetlające pomieszczenia mieszkalne i naturalne drewno dodające przytulności.

Styl modny zawsze i wszędzie

Ta charakterystyczna lekkość stylu szybko wyszła poza Skandynawię, znajdując już w pierwszej połowie XX wieku wielu fanów i naśladowców na całym świecie. Dziś urządza się wnętrza w stylu skandynawskim nie (tylko) ze względu na panujący wokół klimat, ale przede wszystkim dlatego, że są to aranżacje minimalistyczne, eleganckie, niezwykle funkcjonalne i… ponadczasowe. Prostota i natura po prostu się nie starzeją.

Jasna, delikatna kolorystyka

Neutralna kolorystyka skandynawska jest niezwykle uniwersalna. Sprawdzała się we wnętrzach kilkadziesiąt lat temu i świetnie wygląda w nich dziś. W tym stylu szczególna rola przypada bieli. Wszechpanujący, biały odcień sprawia, że wnętrza wydają się przestronne i jasne. Jest to kolor, który najlepiej odbija światło, więc każde lokum – nawet to bardzo ciemne, z niewielkimi oknami – staje się dzięki bieli optycznie większe. We wnętrzach skandynawskich białe są zresztą nie tylko ściany. Bywają też białe meble i – tak ważne dla tego stylu – dodatki (ramki na zdjęcia, doniczki…). Poza bielą, w skandynawskich aranżacjach pojawiają się również subtelne kolory pudrowe, takie jak jasny róż, „drewniany” beż, a także naturalne szarości i błękit, które przełamywane są czasami jakimś jednym mocnym akcentem barwnym, na przykład czerwonym wzorem na poduszce, czarnym wazonem czy lampą na tle białej ściany.

Ceramika Paradyż

Fot. Ceramika Paradyż. Białe ściany we wnętrzu skandynawskim – kolekcja płytek Segura.                                           

Przewaga naturalnych materiałów

Natura zawsze jest w modzie, a styl skandynawski buduje się przede wszystkim z tego, co naturalne. Tak popularna obecnie w aranżacjach wnętrz ekologia, nie jest – wbrew pozorom – dzisiejszym wynalazkiem. To ona stanowiła bazę dla powstającego wiele lat temu północnoeuropejskiego stylu wystroju wnętrz. Dominujące kolory natury, drewno, len, wełna, juta… to znaki rozpoznawcze stylu skandynawskiego. Materiały te dają wrażenie surowości, choć w gruncie rzeczy są przytulne. Drewno w tej stylistyce króluje przede wszystkim na podłogach. Ma ono zazwyczaj swój naturalny kolor lub jest malowane na biało. Drewniane są także meble – stoliki, komody, krzesła. Głównym wyznacznikiem wystroju pomieszczenia o charakterze skandynawskim jest jego użyteczność. Często wykorzystuje się tu więc (podobnie jak w stylu eko) przedmioty, dla których normalnie w danym wnętrzu nie byłoby miejsca. Ze względu na swą przydatność, drewniane palety magazynowe mogą więc pełnić funkcję praktycznego stolika, a skrzynki stanowić świetne miejsce do przechowywania przedmiotów codziennego użytku. Z naturalnych materiałów w skandynawskim domu wykonane są także poduszki, zasłony, narzuty, obicia i inne tekstylne dodatki. Nierzadko są one zdobione harmonijnymi deseniami, które przełamują surowość, nadając przestrzeni ciepłą, przyjazną i domową aurę.

Ceramika Paradyż. Łazienka w stylu skandynawskim

Fot. Ceramika Paradyż. Łazienka w stylu skandynawskim. Drewniane meble i kolekcja płytek Segura.

Uniwersalna, skandynawska prostota

Północnoeuropejski styl wystroju wnętrz cechuje także minimalizm, który sprawia, że skandynawskie aranżacje nie przemijają, znajdując dla siebie miejsce w różnych epokach, wśród różnych trendów wnętrzarskich. Nie ma tu wyszukanych ozdobników, zbędnego przepychu i przesady. Wszystko jest proste i funkcjonalne. Doskonale w tym stylu sprawdza się zasada – mniej znaczy więcej, wedle której należy czyścić przestrzeń i formę z wszelkiego naddatku. Pozbycie się wszystkiego, co niepotrzebne, zapewnia harmonię aranżowanego wnętrza. Zbędne przedmioty zalegające w pomieszczeniu nie pozwalają dobrze odpoczywać ani skupiać się na wykonywanych czynnościach. Wnętrza wolne od niepotrzebnych rzeczy ułatwiają zarówno odprężenie, jak i pracę. Prawdopodobnie to jeden z głównych powodów, dla których tak chętnie do dziś wykorzystuje się we wnętrzach skandynawską stylistykę.

Nieprzemijająca elegancja i lekkość

Aranżacje skandynawskie emanują świeżością, lekkością i elegancją, a to broni się zawsze. Jasne barwy, naturalne materiały oraz dużo światła i wolnej przestrzeni we wnętrzu, co stanowi kwintesencję tego stylu, nieustannie inspirują projektantów. Jednym z efektów takich inspiracji jest przepiękna kolekcja płytek ściennych Ceramiki Paradyż – Segura, dzięki której można zaaranżować nowoczesną kuchnię (www.paradyz.com/plytki/kuchenne/segura-1) lub łazienkę (www.paradyz.com/plytki/lazienkowe/segura) w zawsze modnej skandynawskiej stylistyce.

 

Więcej o stylu skandynawskim i kolekcji Segura na www.paradyz.com/blog