3 czynniki, na które warto zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania w Krakowie

Panorama Kliny

W dużych miastach, takich jak Kraków, inwestycji mieszkalnych wciąż przybywa, dzięki czemu potencjalni nabywcy mają szansę znaleźć nieruchomość dostosowaną do indywidualnych preferencji. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie, warto wziąć pod uwagę trzy czynniki, które są opisane poniżej.

Lokalizacja

Dogodna lokalizacja należy do najważniejszych czynników, które determinują nasze decyzje dotyczące kupna lub wynajmu nieruchomości. Nawet jeśli planujesz jeździć do pracy samochodem, zawsze sprawdź dostęp do komunikacji miejskiej. Dobre połączenie zaoszczędzi Ci w przyszłości nerwów i czasu związanego z codziennym odwożeniem dzieci do szkół i przedszkoli czy na zajęcia pozalekcyjne. Równie ważne jest najbliższe otoczenie inwestycji: dostęp do sklepów, lokali usługowych, placów zabaw i boisk, placówek oświaty oraz przychodni. Warto także sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dla interesujących nas terenów, aby nie okazało się, że w perspektywie kilku lat w pobliżu naszej idylli powstanie droga szybkiego ruchu lub głośne zakłady produkcyjne. W dużych miastach, takich jak Kraków, często brakuje nam terenów sprzyjających rekreacji na świeżym powietrzu, dlatego na ten aspekt również powinniśmy zwrócić uwagę poszukując idealnego lokum.  O atrakcyjności danej inwestycji świadczy także widok roztaczający się z okien budynków. Dobrym tego przykładem jest zlokalizowana w południowej części Krakowa inwestycja Panorama Kliny: z wyższych kondygnacji budynków można podziwiać piękną panoramę gór.

Wygląd mieszkania

Jedną z kluczowych kwestii jest taki dobór mieszkania, który jak najlepiej będzie spełniał indywidualne preferencje pod kątem rozkładu pomieszczeń. Drugą sprawą jest metraż mieszkania: zawsze warto mieć na uwadze swoje plany na przyszłość. Już na etapie kupna mieszkania trzeba się zastanowić, czy chcemy wygospodarować przestrzeń do pracy, dla nowego członka rodziny, a może dla zwierzaka? Inne ważne kwestie to: sprawdzenie położenia mieszkania względem stron świata, na jakiej kondygnacji się znajduje oraz dostęp do ogródka lub balkonu. Jeśli decydujesz się na kupno nowego mieszkania od dewelopera, zapytaj o stan elementów stałych mieszkania, takich jak: okna, drzwi, podłogi.

Stan budynku

Przed decyzją o zakupie wybranego mieszkania, jeszcze raz sprawdź informacje dotyczące ogólnego stanu budynku. Czy znajdują się w nim windy? Czy mieszkańcy mają dostęp do komórek lokatorskich, piwnic, garaży, miejsc postojowych. Nie bez znaczenia pozostają także takie czynniki jak:  materiały i technologie wykorzystane do budowy, stan klatki schodowej oraz zamontowany domofon lub videofon.