Komu zlecić wykonanie systemu inteligentnego domu?

Nowoczesne, inteligentne rozwiązania technologiczne sprawiają, że dom lub mieszkanie nabierają całkiem nowego charakteru. Stają się miejscem w pełni funkcjonalnym. Czym dokładnie charakteryzuje się taki budynek i gdzie znaleźć specjalistyczną firmę zajmującą się projektowaniem i montażem takich instalacji? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Czym charakteryzuje się inteligentny budynek?
  2. Z czego składa się „inteligentny dom”?
  3. Komu zlecić wykonanie systemu inteligentnego domu?

Czym charakteryzuje się inteligentny budynek?

Inteligentny dom to zintegrowany system zarządzania budynkiem, umożliwiający kompleksowe sterowanie pracą większości sprzętów elektrycznych. Unikatowy system pozwala na wygodne sterowanie za pomocą specjalnego pilota, smartfona czy tabletu wieloma instalacjami, m.in. klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem, monitoringiem i systemem alarmowym, sprzętem audio-wideo, karniszami, żaluzjami i roletami czy też oświetleniem. Nowoczesne technologie tworzące budynek inteligentny znacznie podnoszą komfort życia domowników, poprawiają poziom bezpieczeństwa i wartość samej nieruchomości. Zapewniają pełną kontrolą nad wszystkimi instalacjami. Pozwalają znacznie oszczędzić czas konieczny do ręcznego ustawienia, uruchamiania czy wyłączania poszczególnych instalacji. Dzięki optymalnemu sterowaniu ogrzewaniem, klimatyzacją czy oświetleniem, wpływają też na duże oszczędności energii, a co za tym idzie – również pieniędzy.

Z czego składa się „inteligentny dom”?

Mieszkanie czy dom inteligentny jest wyposażony w innowacyjne systemy ułatwiające codzienne życie. Ale nie muszą to być jedynie nowoczesne systemy alarmowe, wentylacyjne czy monitoring. Warto wiedzieć, że na to, że budynek można określić mianem inteligentnego, wpływ mają również… instalacje elektryczne. Zdawać by się mogło, że elektryka w mieszkaniu to coś tak oczywistego, że trudno mówić w tym przypadku o innowacyjności. Jednakże nowoczesna instalacja, zamontowana według najnowszych wytycznych i trendów aranżacyjnych, może posłużyć nie tylko jako oświetlenie, ale pełnić również funkcję dekoracyjną, poprawiającą bezpieczeństwo czy też tworzyć przytulną, ciepłą atmosferę. Podobny wpływ na uznanie lokum za dom inteligentny mają także instalacje multimedialne (związane z siecią internetową, telewizją czy satelitą) oraz alarmowe.

Komu zlecić wykonanie systemu inteligentnego domu?

Decydując się na zaprojektowanie i zamontowanie systemu inteligentnego budynku, warto zaufać doświadczonemu wykonawcy. Firma ta od lat zajmuje się kompleksowym wykonywaniem instalacji elektrycznych i multimedialnych, montażem systemów alarmowych i monitoringu. Realizuje instalacje teleinformatyczne i teletechniczne, a także zaawansowane sieci komputerowe. Przede wszystkim jednak specjalizuje się w układach inteligentnego sterowania budynkami. Zlecając określone prace specjalistom, warto wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju zlecenia dotychczas wykonywali, np. czy były to zarówno duże, jak i mniejsze projekty, jak w przypadku wyżej wymienionej firmy.