Magnolia – pielęgnacja, charakterystyka i kwitnienie

Magnolia

Drzewo magnolii to jedno z najbardziej cenionych przez miłośników ogrodnictwa drzew. Do tego stopnia, że ze względu na swoją wielką urodę i rozmiary, w dużej mierze dzięki spektakularnemu kwitnieniu, nosi przydomek „królowej ogrodu”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o drzewo magnolii, w tym artykule znajdziesz kompletny przewodnik dotyczący pielęgnacji togo drzewa.

Drzewo magnolii to jedno z najbardziej cenionych przez miłośników ogrodnictwa drzew. Do tego stopnia, że ze względu na swoją wielką urodę i rozmiary, w dużej mierze dzięki spektakularnemu kwitnieniu, nosi przydomek „króla ogrodu”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o drzewo magnolii, w tym artykule znajdziesz kompletny przewodnik dotyczący pielęgnacji togo drzewa.

Charakterystyka magnolii

Jej nazwa naukowa to Magnolia grandiflora L., ale wszyscy znamy ją powszechnie jako magnolię. Jest to drzewo dość wolno rosnące, ale przy odpowiedniej pielęgnacji i czasie może osiągnąć bardzo pokaźne rozmiary (do 30 metrów).

Drzewa magnolii są głównie wykorzystywane jako drzewo ozdobne, a faktem jest, że ta roślina, pochodząca z Florydy i Teksasu, gdy otrzyma odpowiednią opiekę, daje piękne kwiaty, od wiosny do jesieni. Są to kwiaty o ogromnych rozmiarach i zapachu, tak efektowne i widowiskowe, że nie sposób ich nie zauważyć i nie powąchać. Ich płatki są białe, kremowe lub różowe, a owoce niezbyt ciekawe. Liście magnolii są również duże, zimozielone, o owalnym kształcie, twarde w dotyku i w głębokim odcieniu zieleni.

Lokalizacja magnolii w ogrodzie

Magnolia jest drzewem przystosowanym do ciepłego klimatu, więc jej idealna lokalizacja jest w pełnym słońcu lub z pewnym cieniem podczas najgorszych godzin słonecznych, jak również osłonięta w miarę możliwości od wiatru.

Magnolia szczepiona na pniu może rosnąć dość dobrze w półcieniu, ale jego kwiaty będą znacznie krótsze i mniej spektakularne w półcieniu, jeśli w ogóle się jakieś pojawią, a wzrost będzie jeszcze wolniejszy.

Ponadto ważne jest, aby zawsze sadzić magnolię w izolacji, z dala od innych drzew, a nawet budynków. Można ją uprawiać w doniczkach, ale oczywiście jej wzrost będzie znacznie ograniczony.

Klimat dla magnolii

Odpowiednie zakresy temperatur są szczególnie ważne dla młodych magnolii, ponieważ gdy drzewo rośnie i dojrzewa, staje się bardziej wytrzymałe.

Młode lub nieklimatyzowane okazy nie tolerują zimna i mrozu ze względu na ich pierwotne ciepłe środowisko, więc jeśli zimy są mroźne, będziesz musiał chronić swoje drzewo magnolii podczas zim za pomocą ocieplaczy, lub w inny sposób.

Gleba dla magnolii

To kolejny kluczowy punkt w pielęgnacji tego drzewa, a mianowicie magnolia potrzebuje kwaśnej gleby, jest to drzewo kwasolubne. Oznacza to, że jeśli gleba nie jest wystarczająco kwaśna, drzewo magnolii zacznie cierpieć na chlorozę żelaza, a z czasem jej stan może się pogorszyć, wpływając nie tylko na wzrost, ale także na ogólne zdrowie.

Magnolii drzewa nie nadają się na gleby gliniaste i wapienne, potrzebuje świeżych, napowietrzonych gleb. Najlepszą wskazówką, jeśli masz czas, jest przygotowanie gleby poprzez zakwaszenie jej jedną z wielu dostępnych metod, takich jak chelat żelaza, na długo przed sadzeniem. Jeśli Twoje drzewo magnolii jest już posadzone i cierpi na chlorozę, będziesz musiał pospieszyć się z leczeniem, aby drzewo nie ucierpiało zbyt mocno.

Nawożenie drzewa magnolii

W cieplejszych miesiącach najlepiej regularnie nawozić drzewko magnolii nawozem dla roślin kwasolubnych, który nie tylko odżywi drzewko, ale także utrzyma prawidłowe pH gleby. Bez odpowiedniego nawożenia trudno, aby magnolia wypuściła piękne kwiaty w cieplejszych miesiącach, dlatego zastosuj nawóz zgodnie z zaleceniami producenta. Magnolie również lubią nawozy organiczne, takie jak odlewy z robaków lub kompost, które są zarówno przyjazne dla środowiska, jak i bardzo wartościowe pod względem składników odżywczych i korzyści dla rośliny.

Podlewanie magnolii

Sadzonki magnolii należy często podlewać, aby przez cały czas utrzymywać odpowiednią wilgotność gleby. Nie należy przesadzać z podlewaniem, ponieważ byłoby to bardzo szkodliwe dla drzewa. Możesz pomóc glebie utrzymać trochę wilgoci po podlewaniu dzięki ściółkowaniu powierzchni, co pozwoli Ci uniknąć konieczności zbyt częstego podlewania. Gdy magnolia dojrzeje, podlewanie stanie się znacznie bardziej rozłożone w czasie, ponieważ drzewo będzie potrzebowało mniej wody.

Nie podlewaj magnolii wodą z kranu, jeśli w Twojej okolicy jest wysoka zawartość wapna, ponieważ spowoduje to alkaliczność gleby i sprawi, że drzewo będzie cierpiało na chlorozę. Używaj wody deszczowej lub, jeśli nie jest to możliwe, pozwól wodzie ostać przez 24 godziny przed użyciem jej do nawadniania, aby minerały osiadły i pozostały na dnie.

Przycinanie drzewa magnolii

Przycinanie nie jest konieczne w przypadku tego drzewa. Wystarczy, jak w przypadku każdej rośliny, usunąć liście i gałęzie, które są w złej kondycji, a poza tym można zastosować przycinanie, które zwykle skupia się na usuwaniu dolnych gałęzi, aby wzmocnić wzrost górnych.

Kiedy kwitnie magnolia?

Drzewo magnoliowe kwitnie w cieplejszych miesiącach. Uważane jest za drzewo kwitnące wiosną, ponieważ zaczyna kwitnąć między połową wiosny a połową lata. Istnieje kilka rodzajów magnolii, niektóre zaczynają kwitnąć wcześniej, a inne później, począwszy od 10 roku życia. Jednym z gatunków magnolii jest magnolia wierzbolistna. 

Gatunek ten ma liście przypominające liście wierzby. Jest to magnolia biała, o białych, pachnących kwiatach, preferuje stanowiska w pełnym słońcu, lub półcieniu. Bogatą ofertę magnolii  do swojego ogrodu znajdziesz w portal: https://www.podkarpackiesady.pl/53-magnolie