3 niezbędne narzędzia do obróbki drewna – czy już je masz?

Często sięgamy po drewno jako materiał budulcowy i konstrukcyjny, ponieważ jest trwałe, wytrzymałe i przyjemne w obróbce. Nawet proste prace z drewnianymi elementami wymagają zastosowania odpowiednich narzędzi. Piła i papiery ścierne o różnych gradacjach powinny znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza. Dłuta i szlifierki taśmowe to sprzęty, po której sięga stolarz. Jakie narzędzia są niezbędne do pracy z drewnem?

Piły do drewna

Te podstawowe narzędzia wykorzystywane są do cięcia drewnianych kołków, desek czy innych elementów. Można posłużyć się piłami ręcznymi bądź elektrycznymi. Na rynku dostępne są produkty wykonane z różnej stali, o odmiennej wielkości zębów, kształcie czy budowie. Najpopularniejsze są piły jednouchwytowe, wśród których wyróżnia się otwornice, grzbietnice i płatnice. Każda przeznaczona jest do innych zadań. Płatnicę wykorzystuje się do przecinania desek w poprzek, otwornica służy do wycinania otworów czy owalnych kształtów oraz grzbietnica do przycinania drobnych elementów.

narzędzia do obróbki drewna 2

Po każdym cięciu niewielkich deseczek czy listewek należy ręcznie przeszlifować krawędź papierem ściernym, a do większych elementów zastosować szlifierki taśmowe. Poza piłami ręcznymi warto także nabyć piły ramowe. Te są niezbędnym uzupełnieniem profesjonalnego warsztatu stolarskiego, bowiem służą do wycinania desek i listew z dużych drewnianych belek bądź precyzyjnego wykrojenia skomplikowanego kształtu z deski lub sklejki. Najczęściej stolarze używają piły ramówki i piły włośnicy. Różnią się one wyglądem i zastosowaniem.

Szlifierki taśmowe

Tego typu narzędzia przeznaczone są do szlifowania, czyli wyrównywania i wygładzania powierzchni dużych płaskich elementów litego drewna, surowego bądź lakierowanego. Stosowane są zwykle w warsztatach, gdzie obsługuje się dużo surowca. Działają podobnie jak ręczne szlifowanie papierem ściernym, ale są znacznie szybsze i efektywniejsze od ludzkich rąk. Niektóre szlifierki taśmowe wyposażone są w szerokie taśmy, które umożliwiają nadanie deskom pożądanej grubości. Narzędzia te wyróżniają się solidnym wykonaniem i dokładnym obudowaniem, co zmniejsza ryzyko wypadków i utraty zdrowia podczas pracy. Dobre szlifierki taśmowe powinny być wyposażone w osłony kół taśmowych, na których nawinięta jest rolka z papierem ścierającym oraz instalację odpylającą, czyli ssawy odprowadzające pył powstający podczas obróbki drewna. Elementem wymiennym szlifierek taśmowych jest taśma ścierna, która zwykle ulega przetarciom czy naderwaniom w wyniku długotrwałej pracy.

narzędzia do obróbki drewna

Dłuta do modelowania

Zwykle dłuta kojarzy się z pracami rzeźbiarskimi, które wymagają precyzyjnego i skrupulatnego wykrawania w drewnie. To narzędzia ręcznie obsługiwane, które znajdują zastosowanie także w pracach typowo budowlanych czy konstrukcyjnych, wymagających wyżłobienia wpustów, otworów czy gniazd do osadzania elementów drewnianych. Dłuta o różnych wymiarach i kształtach idealnie uzupełniają pracę szlifierek taśmowych. Niekiedy, zwłaszcza przy twardszych gatunkach drewna, wykorzystuje się drewniany pobijak stolarski do uderzania w trzon dłuta. Dzięki temu ostrze skuteczniej wbija się w materiał.

Lista narzędzi przydatnych w pracach stolarskich jest znacznie dłuższa, ale wymienione narzędzia to podstawowe minimum w pracy profesjonalnego warsztatu stolarskiego.