Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

deweloper

Mieszkanie to inwestycja na lata. Często zakup finansowany jest oszczędnościami całego życia lub kredytem hipotecznym. Chcemy więc, by była to transakcja nie tylko satysfakcjonująca, ale też bezpieczna. Decydując się na nowe mieszkanie, warto wiedzieć, jak sprawdzić dewelopera i na co zwrócić uwagę przed zakupem. Dzięki temu unikniemy problemów w przyszłości.

Deweloper – kto to jest i na czym polega jego praca?

Deweloper najczęściej jest inwestorem, który po znalezieniu odpowiedniego gruntu zatrudnia podwykonawców, którzy wykonają inwestycję zgodnie z jego planami. Niektórzy deweloperzy mają własnych pracowników i zajmują się nie tylko sprawami formalnymi, ale także budową. Inwestycja zaczyna się od zakupu gruntu, a następnie załatwienia wszystkich, niezbędnych zezwoleń. Jeżeli deweloper zatrudnia podwykonawców, musi nadzorować budowę według projektu i dokonać odbioru budynku. Zajmuje się też sprzedażą mieszkań. Może to nastąpić na początku realizacji inwestycji (wówczas kupujący wpłacają kwotę początkową) lub dopiero po zakończeniu inwestycji. Klienci kupują zazwyczaj lokale znajdujące się w stanie deweloperskim. Oznacza to, że posiadają one wszystkie instalacje, tynki i wylewki, ale wykończeniem zajmuje się nabywca. Na życzenie klienta mieszkanie może być wykończone pod klucz, czyli gotowe do zamieszkania. Wiąże się to jednak z wyższą ceną.

Jak sprawdzić uczciwość dewelopera?

Aby uniknąć nieprzyjemności i kłopotów, warto upewnić się, że deweloper jest uczciwy i ukończy inwestycję w uzgodnionym terminie. Należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób finansowana jest budowa. Czy są to środki dewelopera, czy też kredyt udzielony przez bank? Banki bardzo uważnie sprawdzają kondycję firm, skoro więc udzieliły kredytu, oznacza to, że wszystkie dokumenty inwestycyjne są prawidłowe, a sytuacja finansowa przedsiębiorstwa dobra. Budowa z własnych środków inwestora również przynosi pewność, że jest to solidny wykonawca. Jeszcze większe gwarancje daje powołanie spółki celowej do budowy konkretnego budynku. Ogranicza to ryzyko niepowodzenia z powodu zewnętrznych problemów dewelopera. Warto ponadto wybrać się na budowę, by zobaczyć stan prac.

Sprawdzenie dewelopera – formalności przy odbiorze mieszkania

Zanim podpiszemy umowę kupna, konieczna jest weryfikacja dokumentów. Zaczynamy od prospektu informacyjnego. Deweloper ma obowiązek nam go udostępnić. Znajdują się w nim informacje na temat finansowania budowy, sytuacji prawno-finansowej firmy, a także dotychczasowe inwestycje. Kolejnym krokiem jest wgląd do księgi wieczystej nieruchomości. Dowiemy się z niej, czy grunt jest własnością dewelopera, jakie są warunki hipoteki i służebność wobec dostawców mediów i pozostałych etapów inwestycji. Są tu również wpisane zawarte umowy przedwstępne. Warto ponadto zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Upewni nas to, jak będzie wyglądała okolica budynku. Należy też uważnie zapoznać się ze wzorem umowy deweloperskiej. Powinna ona zawierać takie dane jak: szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości, widniejące też w księdze wieczystej, określenie usytuowania, rozkładu i powierzchni pomieszczeń, numer pozwolenia na budowę, zobowiązanie do przeniesienia praw na nabywcę, harmonogram prac budowlanych. Określony powinien być stan deweloperskiego wykończenia lokalu, podane informacje na temat mieszkaniowego rachunku powierniczego i gwarancji bankowych. Bardzo ważne jest, by umowa wskazywała termin przeniesienia praw własności na kupującego. Tak przygotowani, możemy bezpiecznie podpisać umowę kupna mieszkania.

Przemyślana decyzja i sprawdzenie dewelopera przed podpisaniem umowy daje gwarancję udanego zakupu i spokój podczas mieszkania we własnych czterech kątach.