Alarm bezprzewodowy w domu jednorodzinnym – co musisz wiedzieć?

Alarm bezprzewodowy

Alarm bezprzewodowy to proste rozwiązanie, dzięki któremu możesz zwiększyć bezpieczeństwo Twojego domu jednorodzinnego. Jakie możliwości oferują dostępne na rynku modele alarmów? Oto najważniejsze informacje.

Komunikacja radiowa – praktyczne rozwiązanie

Standardowy system alarmowy składa się z czujek, centrali, sygnalizatora i manipulatora. Wszystkie te urządzenia komunikują się ze sobą bezprzewodowo – do przesyłania informacji wykorzystują fale radiowe. Czujki, które rozlokowane są na terenie całej posesji, nie wymagają również podłączenia do sieci elektrycznej. Zasilane są za pomocą baterii – czas ich pracy może wynosić nawet do 3 lat.  Alarm bezprzewodowy jest ekonomicznym i praktycznym rozwiązaniem, jeżeli z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz zamontować w domu dodatkowej instalacji kablowej.

Jak działa system alarmowy?

Najważniejszym składnikiem systemu alarmowego jest centrala alarmowa, jednak nie mniej ważne są również czujki, czyli wszelkie detektory wykrywające potencjalne zagrożenie. Umożliwiają one wykrycie np. obecności nieupoważnionych osób, wycieku wody czy pożaru. Czujki połączone są centralą, która odbiera i analizuje wysyłane przez nie sygnały i w razie zagrożenia uruchamia sygnalizatory alarmowe, które emitują sygnały dźwiękowe i/lub świetlne. Centrala może również przesłać na zapisany w pamięci numer telefonu informację o alarmie. Manipulator, czyli panel kontrolny wyposażony w klawiaturę, pozwoli Ci sterować całym systemem. Urządzenie to najczęściej umieszcza się w pobliżu drzwi wejściowych – taka lokalizacja umożliwia szybkie i wygodne uzbrajanie oraz rozbrajanie alarmu. Nowoczesne centrale mogą być również kontrolowane za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

 Centrala alarmowa

Najważniejszym elementem systemu alarmowego jest centrala alarmowa. Centrala to urządzenie które odbiera informację z czujek oraz podejmuje decyzję o wyzwoleniu alarmu czy też o poinformowaniu użytkownika o zaistniałym zdarzeniu. Serce systemu jakim jest centrala w bardziej rozbudowanych układach, pozwala również na programowanie dodatkowych funkcji np. sterowanie oświetleniem czy bramą oraz sterowania całym systemem z poziomu aplikacji na telefonie.

Czujki

Czujniki to bardzo ważny element systemu alarmowego. Detektory, w zależności od ich zastosowania , powinny znaleźć się w każdym miejscu narażonym na potencjalne włamanie. Czujki Magnetyczne powinniśmy zastosować przy każdym wejściu z zewnątrz. Mowa tu o drzwiach, oknach czy też bramach.  Innym rozwiązaniem są czujniki PIR oraz czujniki PIR+Mikrofala które należy zastosować w każdym pomieszczeniu, w którym znajduję się wartościowe wyposażenie, biżuteria, pieniądze czy ważne dokumenty. Czujki zamontowane mogą być zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu/mieskzania. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są czujki podczerwieni, które reagują na zmianę temperatury otoczenia, wywołaną przez obecność człowieka. Na rynku dostępne są również czujki dualne, które wyposażone są w dwa detektory: podczerwieni i mikrofal. Połączenie tych technologii pozwala wyeliminować fałszywe alarmy spowodowane zmianami temperatury wywołanymi przez pracujące piece, grzejniki. Nowoczesne czujki typu PET ignorują również poruszające się po terenie posesji zwierzęta domowe. Na rynku dostępne są także czujki stykowe i magnetyczne, które reagują na otwarcie drzwi czy okna oraz inne czujki np. gazów usypiających, tlenku węgla czy pożaru.

Sterowanie alarmem

Sterowanie systemem alarmowym nie jest skomplikowane. Gdy opuszczasz dom, musisz pamiętać o tym, by uzbroić, czyli aktywować, alarm. Gdy uzbroimy alarm a czujniki wykryją zagrożenie uruchomią alarm. Czujki mogą zostać uzbrojone za pomocą kodu PIN, który należy wpisać na klawiaturze manipulatora. Po aktywowaniu alarmu musisz opuścić dom w określony czasie – w przeciwnym razie czujki wykryją Twoją obecność i niepotrzebnie uruchomią alarm. System rozbraja się w analogiczny sposób. Wchodząc do domu, będziesz miał określony czas na wpisanie poprawnego kodu PIN i dezaktywowanie alarmu. Większość systemów alarmowych uzbroić i rozbroić możesz również za pomocą pilota, a te, które wyposażone są w moduł GSM lub w moduł internetowy – za pomocą SMS-a lub aplikacji zainstalowanej na smarphonie. Bardziej zaawansowane systemy alarmowe umożliwią Ci również wytyczanie stref. Funkcję tę możesz wykorzystać, jeżeli chcesz, by detektory były aktywne również w czasie, gdy przebywasz w domu. Przykładowo – jeżeli pokój, w którym śpisz, znajduje się na piętrze, aktywować możesz tylko czujki, które umieszczone są na parterze domu.

Sytuacja alarmowa

Co dzieje się w sytuacji, gdy aktywna czujka wykryje ruch lub ciepło? Informacja o zagrożeniu zostaje przekazana do centrali, a ta uruchamia sygnalizatory alarmowe. Urządzenie te mogą być umieszczone zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Rolą sygnalizatorów zewnętrznych jest przyciągnięcie uwagi osób postronnych – sąsiadów czy przechodniów. Z kolei głównym zadaniem sygnalizatorów wewnętrznych jest odstraszenie intruza bardzo głośnym, drażniącym dźwiękiem. To tylko podstawowe funkcje systemu alarmowego. Nowoczesne zestawy oferują zdecydowanie skuteczniejsze rozwiązania.

Powiadomienia i monitoring domu jednorodzinnego

W przypadku uruchomienia alarmu centrale, które wyposażone są w moduł GSM, mogą wysłać wiadomość głosową lub SMS-a na zapisany w pamięci numer telefonu. Domowy alarm może zostać również podłączony do systemu monitoringu. Na czym polega to rozwiązanie? Monitoring systemów alarmowych jest jedną z usług oferowanych przez agencje ochrony. Jeżeli zdecydujesz się na podpięcie Twojego alarmu do systemu monitoringu, alarmy przekazywane z centrali, będą na bieżąco analizowane przez pracowników firmy ochroniarskiej. W razie uruchomieniu alarmu do agencji wysyłana zostanie odpowiednia informacja. W sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji na miejsce wysłany zostanie patrol.

Podsumowując. Bezpieczny system alarmowy to zestaw urządzeń zapewniający bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie a przy okazji wykrywający we wczesnej fazie naruszenie Twoich dóbr materialnych.

Grafika: pixabay.com
Artykuł sponsorowany